סכנה ברורה ומיידית

11 0

בכל חורף פורצות כ-12,000 שריפות בבתים, בסוף השבוע זה קרה שוב בנתניה: איבון דהן ז"ל נספתה בשריפה בדירתה; במיוחד לקוראי השבוע בנתניה מספר דרכים והרגלים להקטנת הסיכון ולשיפור זמן התגובה

מאת ברק גולן

בסוף השבוע זה שוב קרה, איבון דהן ז"ל נספתה בשריפה בדירתה בנתניה. מבדיקת שירותי הכבאות עולה, כי השריפה נגרמה מהמזגן הביתי שהתלקח. בכל שנה עשרות בתים ניזוקים עקב שימוש תדיר ולא בטוח במוצרי חשמל. לצורך מניעה ומיגור התופעה פנה השבוע בנתניה לשלי גרויסמן-טוב, מנהלת השיווק בחברת טלפייר המייצרת מערכות לגילוי וכיבוי אש. לדבריה, קיימים מספר דרכים והרגלים שחשוב שנקפיד עליהם ואשר יעזרו לכולנו למנוע את השריפה הבאה והצלת חיי אדם, כדי שנעבור את עונת החורף בחמימות ובטיחות.

מזגנים נקיים ובטוחים

המזגן הוא האמצעי היעיל ביותר לחימום הבית בחורף – הוא מחמם במהירות של עד פי שניים או שלושה יותר ממכשירי החימום האחרים, אך תחזוקה לא נכונה של המזגן עלולה להיות הרסנית ואף קטלנית. המזגן, הוא גם אחד הגורמים לדלקות, שאולי פחות מדברים. כדי שהמזגן שלנו יפעל באופן בטוח ומקסימלי חשוב מאוד להקפיד ולנקות את מסנני המזגן לפחות פעמיים בשנה. רוב מקרי השריפות נגרמות עקב מסננים חסומים אשר עלולים לגרום להתפתחות דלקה. מעבר לכך, שמירה על מסננים נקיים לא רק ממזערת את הסיכוי לשריפה אלא גם מייעלת ומצמצמת את צריכת החשמל, כך שפעולה פשוטה זו חוסכת לכם כסף ואתם יוצאים מורווחים מכל הכיוונים.

מוצרי חשמל דולקים

כבר הצלחנו לשכנע את עצמנו לצאת מהבית, חשוב מאוד שנזכור לנתק מהחשמל את כל מכשירי החשמל. בכל עונה ובעיקר בחורף כאשר ישנם גשמים וסופות בחוץ חשוב להקפיד על ניתוק מכשירי חשמל כשאנחנו לא בבית ובכך לצמצם את האפשרות לפריצתה של שריפה כתוצאה מקצרים חשמליים.

אמצעי חימום והשגחה

כבכל חורף חוזרת ההנחיה לא להשאיר אמצעי חימום דולקים ללא השגחה, בגלל החשיבות הגדולה שלה נחזור עליה שוב. אין להשאיר אמצעי חימום כדוגמת תנור סלילים, רדיאטורים ומפזרי חום ללא השגחת מבוגר הנמצא פיזית באותה העת בחדר. גם אם השארנו את הילד בחדר לכמה רגעים, ללא השגחת מבוגר, נכבה את אמצעי החימום. ילד הנמצא בחדר לא יוכל לצפות או להגיב בצורה מספיק מהירה וטובה במידה של התלקחות שריפה דבר העלול להיגמר באסון, מפציעות וכוויות ועד לנזק לרכוש ופגיעה בנפש. גם אם עזיבת החדר היא למספר רגעים בודדים, לא ניקח את הסיכון. רוב השריפות קורות מרגע אחד של חוסר תשומת לב, לכן נקפיד לא להשאיר חימום דולק בחדר ריק ללא השגחה. בנוסף, אחד מאמצעי החימום המסוכנים ביותר הוא הסדין החשמלי אשר נמצא מידי חורף בראש הרשימה השחורה של גורמי השריפות בבית מגורים. יש להקפיד ולוודא שהסדין קשור למזרון ומתוח היטב כדי למנוע כל קיפול אפשרי היות ובנקודות הקיפול מתפתח חום גבוה.

שימוש מוגבר

כמו רוב הדברים בחיים, גם בשימוש בחשמל חשוב שלא להגזים ולהימנע מלהפעיל מספר מכשירים זוללי חשמל בו-זמנית. במידה ונדרש מאתנו להפעיל כמה מכשירי חשמל שכאלו, חשוב שננהל את הפעלתם בחוכמה. חשוב שנזכור- הפעלה מרובה של מוצרי חשמל עלולה לגרום לעומס על המערכת החשמל דבר העלול לגרום לקצר שבעקבותיו עלולה להתפרץ דלקה. לכן, עלינו לנהל את אופן וזמני השימוש שלנו בצורה יעילה ונכונה. במידה ואנחנו מעוניינים להפעיל מוצרי חשמל זוללי אנרגיה כמו מכונת כביסה, תנור, קומקום חשמלי, מזגן ועוד כדאי לכבות בינתיים את האחרים כך גם לא נעמיס על מערכת החשמל הביתית וגם נחסוך בחשמל. עוד דרך שבעזרתה אנחנו יכולים לנהל את השימוש שלנו במכשירי חשמל-במידה ויש בביתכם דוד חשמלי מומלץ להתקין לו טיימר שיפעיל אותו לפני שעות העומס כך גם תדאגו לכם למים חמים וגם נקל על מערכת החשמל הביתית.

גלאי עשן בבתים

שריפות קורות ללא כוונה. התראה מהירה בגין אירוע עשן היא קריטית ויכולה להציל חיים. כיום אין חוק המחייב התקנת מערכות גילוי אש וגלאי עשן בבתים פרטיים ובבניינים ישנים, כפי שמחויב במבנים ציבוריים. לכן, רצוי להתקין גלאי עשן עצמאי בבית, התקנתו פשוטה ותקנה לכם שקט נפשי ותוכלו להיות בטוחים שחייכם וחיי היקרים לכם מוגנים עד כמה שאפשר מפני פריצת שריפות. בנוסף, במידה ועברתם להתגורר בבניין דירות, אחד הדברים הראשונים שחשוב שתבדקו טרם כניסתכם לדירה הוא הימצאותה של מערכת גילוי וכיבוי אש ולוודא שהיא אכן מתוחזקת לפי התקן על ידי אנשי מקצוע.  כך אתם מבטיחים לכם חורף שקט בפרט וחיים בטוחים לאורך השנה ככלל. החורף טומן בחובו סכנות רבות, חשוב לזכור ככל שנסגל לעצמנו הרגלים חשובים אלה, נפחית משמעותית את הסיכוי לשריפה בביתנו ולנזק ברכוש או חלילה בנפש.

צילום יח"צ

Related Post

שלטים לעסקים

Posted by - 12 בפברואר 2020 0
כיום, כל עסק אשר מכבד את עצמו חייב לעשות את המיתוג הנכון לעסק שלו, שלטים לעסקים זה חלק בלתי נפרד…

מי הגיע למתחם אירועים יורדי הסירה, מה עשתה ג'ני צ'רוואני בהשקה של מתחם עיצוב לבית וגם – חגי תשרי בפתח ופתיחת שנת הלימודים

Posted by - 1 בספטמבר 2021 0
ג'ני צרוואני, טום באום ומושיק גלאמין הגיעו למתחם העיצוב החדש redesign להתחדש לקראת ראש השנה והחגים. השלושה בחרו את פריטי המאסט בקטגוריית העיצוב…

הכי מבריקים שיש

Posted by - 5 במרץ 2020 0
13 תלמידי תיכון מנתניה, תל מונד וישובים נוספים מהאזור, ישתתפו בתחרות מדענים ומפתחים צעירים 2020; התחרות הארצית הינה חלק מאירועי…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות