נתניה תהיה צפופה יותר

8 0

על-פי החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה: בקרוב צפיפות המגורים בישראל תגדל משמעותית

מאת יאיר אברהם

בימים אלה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה החליטה להגדיל משמעותית את צפיפות המגורים ביישובים בארץ ביוזמת מינהל התכנון לשינוי תקני הצפיפות שנקבעו בתמ"א 35. השינוי בצפיפות ייעשה לפי מפתח של גודל יישוב, ובפנים היישוב לפי מיקומו בדגש על קרבה לקווי תחבורה מרכזיים.

כיום הצפיפות עומדת על 8,565 נפש לקמ"ר בתל-אביב, על 7,186 נפש לקמ"ר בירושלים ועל 4,346 בחיפה. לשם השוואה – צפיפות המגורים הממוצעת באתונה גבוהה מהצפיפות הממוצעת בירושלים ובתל-אביב פי שניים ויותר, של פריז – פי שלושה, ושל ברצלונה – פי ארבעה.

לאחר השינוי בצפיפות, בערים הגדולות שיש בהן יותר מחצי מיליון תושבים, תגדל הצפיפות מ-16 יחידות דיור לדונם ל-30 יחידות דיור לדונם במע"ר (מרכז העסקים הראשי העירוני) ולאורך קווי הרכבת הקלה, ול-20 דירות לדונם בבנייה בשכונות המגורים הרגילות

בערים שבהן יהיו עד 200 אלף נפש, שהן כיום רוב הערים הגדולות בישראל – למשל אשדוד וראשון-לציון – הצפיפות תגדל מ-14 דירות מינימום לדונם, ל-20 דירות לדונם מינימום לאורך קווי הרכבת הקלה ול-16 דירות לדונם בבנייה מרקמית. בערים הקטנות, כאלו שיש בהן בין 20 ל-50 אלף תושבים, למשל יהוד, קריית אונו, אופקים, טירה ומעלות-תרשיחא, שבהן הצפיפות כיום נעה בין 3 ל-7 דירות מינימום לדונם, ותצטרך לגדול ל-11 דירות מינימום בבנייה מרקמית, ועד 15 דירות מינימום בבנייה לצד קווי תחבורה.

לדברי יו"ר ארגון קבלני נתניה רפי זנזורי "אני מברך על הגדלת הצפיפות. אני חושב שזה המתכון לשיפור איכות החיים של תושבי הערים. הגדלת מספר התושבים בקילומטר מרובע בתוך הערים, תאפשר יותר שירותים במרחק הליכה או נסיעה קצרה וכן שמירה על השטחים הירוקים במדינה לעוד דורות רבים. כולנו אוהבים לטייל בפריז וברצלונה שהוזכרו, וגם בהונג קונג ומנהטן ולהתפעל מאיכות החיים שם. הגדלת הצפיפות תביא למצב שנוכל ליהנות גם אנחנו מתנאים דומים".

באשר לשכונות הוותיקות במרכז העיר, זנזורי מציין, כי התחדשות עירונית היא הדרך המרכזית להגדיל את היצע הדירות שם. "ציפוף מרכז העיר באופן משמעותי הוא חשוב ביותר, הוא מאפשר לייצר מסה קריטית שתצדיק מסחר איכותי, תרבות ופנאי ותחבורה ציבורית. ניתן לעשות זאת גם על ידי פתרונות מגורים לסטודנטים חשוב למצוא פתרונות איך לגרום להם לגור בדירות קטנות ומוזלות במרכז העיר שכן מדובר באוכלוסייה חזקה ואיכותית שצורכת הרבה מאוד שירותים של פנאי ובידור ויש ביכולתם לחזק את המסחר והעסקים באזור. ציפוף ועירוב שימושים חשובים לחיזוק מרכז העיר ולשמירה על חיות האזור".

צילום יח"צ

Related Post

מה בכפר יונה: מאושר

Posted by - 6 במאי 2022 0
תקציב עיריית כפר יונה לשנת 2022 בסך 201 מיליון שקלים אושר . התקציב מהווה גידול של 25% בהשוואה לתקציב 2019…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות