"נשארתי נאמנה לעצמי"

9 0

הדחיקה למקום לא ריאלי בעקבות האיחוד בין יאיר לפיד לבני גנץ וההחלטה להמשיך; חה"כ עליזה לביא בריאיון מיוחד לעיתון השבוע בנתניה על הימים המטלטלים שהיא חווה.

אחרי אחד השבועות המסעירים שידעה הפוליטיקה הישראלית בשנים האחרונות, מצאה עצמה חברת הכנסת עליזה לביא, כחלק מהמפלגה שנראית בימים אלה, כבעלת הפוטנציאל הגבוה ביותר לנצח בבחירות הקרובות – מפלגת 'כחול לבן'.

עבורה, היו אלה ימים מטלטלים – עוד לפני ההכרזה על האיחוד הגדול. לביא, תושבת נתניה, שהייתה ממוקמת לאורך כל שנות קיומה של 'יש עתיד' בעשירייה הראשונה ברשימה, מצאה עצמה, לפתע, נדחקת אל המקום ה – 16 והלא ריאלי במפלגת "יש עתיד".

הפגיעה האישית והמקצועית מבחינתה הייתה גדולה. כמי שנחשבה לאחת מחברות הכנסת הפעילות ביותר, היא לא ציפתה לפיחות שכזה במעמדה. גם האיחוד עם מפלגתו של גנץ והקמתה של 'כחול לבן', לא מבטיחים ללביא את מקומה בכנסת הקרובה כשהיא ממוקמת 38 ברשימה החדשה שזה עתה גובשה. עם הסקרים שחוזים כרגע -35 מנדטים למפלגתה, עתידה בכנסת אינו ברור. ובכל זאת, לפני ואחרי האיחוד, ובמעשה יוצא דופן, היא בוחרת להמשיך בקמפיין – בניגוד לח"כים אחרים שנדחקו לאחור ופרשו.

"באופן אישי זה היה מאוד מפתיע, פוגע ומעליב", הודתה לביא עוד לפני האיחוד ולאחר שמוקמה במקום ה – 16 ברשימת 'יש עתיד', "לא הבנתי מאיפה זה מגיע. זה היה מהלך הפוך לחלוטין ביחס להערכה כלפיי במפלגה ולעבודה הפרלמנטרית שעשיתי לאורך השנים. ביקשתי לקבל הסבר. דיברתי שוב עם יאיר והוא הסביר לי שאלה צרכי המפלגה. הוא אמר שאחרי שפעמיים הייתי בעשירייה הראשונה, יש כעת צורך ברשימה שתשקף באופן מדויק יותר את הכיוון שאליו אנחנו הולכים".

yf1

מה הרגשת באותם רגעים כלפי המפלגה שעבורך היא בית גם כעת?

"זה היה ללא ספק משבר, אבל מצד שני, תמיד הייתה ותהיה לי הכרת הטוב והתודה כלפי המפלגה פורצת הדרך הזו, בה הייתה לי ההזדמנות לעשייה משמעותית. בשש השנים האחרונות עשיתי המון בתחומים רבים. בתחום החקיקה, הייתה עשייה מרובה בנושאי דת ומדינה, נשים ומגדר, יחסי צבא וחברה, וכן פעלתי במסגרת ועדת חוץ וביטחון".

איך הגעת בסופו של דבר להחלטה להישאר למרות תחושת הפגיעה?

"אחרי הרבה מחשבות והתייעצויות עם המשפחה והחברים הקרובים, חשבתי בתחילה שאני פורשת. אבל אז חשבתי שוב. אני תמיד האמנתי שצריך לדעת לצמוח מתוך משברים ולנסות לשים את הרגש והאגו שנפגע מאוד בצד, עם כל הפומביות שבדבר והעובדה שכולם מודעים למצב. קיבלתי הרבה תגובות חמות מהציבור, הרבה אהבה מאנשים, ואחרי שיחה נוספת עם יאיר לפיד, בה הוא ביקש שאשאר, החלטתי להמשיך. הוא אמר שנעשה הכול כדי שאהיה בפנים, וגם אם לא, שאקבל תפקיד משמעותי במפלגה. אספתי את עצמי מבחינה נפשית, והבנתי שלא נכון להפסיק את העשייה הציבורית".

הגעת לפוליטיקה מתחומים אחרים בהם עסקת. עד כמה המעבר היה קשה?

"זה נכון. אני מגיעה מהאקדמיה. הייתי מרצה באוניברסיטה, כתבתי ספרים שהפכו לרבי מכר בארץ ובארצות הברית. הגעתי לפוליטיקה עם ניסיון רב וידע תיאורטי ומעשי בנושאי נשים, דת ומדינה וצבא-חברה. לכן, המעבר לפוליטיקה היה לי יחסית קל. מיד בהתחלה נכנסתי לעשייה פרלמנטרית. החוק הראשון שחוקקה  'יש עתיד' הוא חוק שאני יזמתי. הייתה לי עשייה עשירה כי הגעתי עם אג'נדה מאוד ברורה. למדתי בפוליטיקה שצריך לעבוד במשותף, לעשות בריתות עם קולגות. אי-אפשר לעבוד לבד. אתה צריך להיות נאמן וחרוץ. בעבודת הכנסת, אתה עושה משהו אחד ומתלוננים בפניך שלא עשית חמישה דברים אחרים. לכן צריך להיות גם ממוקד ועקבי".

עד כמה קל ללכת לאיבוד בתוך כל העולם הזה?

"קל מאוד ללכת לאיבוד, אם אתה לא יודע מאיפה הגעת ואיזה דברים אתה רוצה. יש הרבה מאוד הפרעות קשב. אתה יכול להחליט על סדר יום מסוים, אך אז משהו קורה ואתה חייב להגיב. אנחנו רואים כל הזמן חברי כנסת שרצים ושוכחים מהו המנדט שלהם ועל איזה דברים הם התחייבו לציבור הבוחרים שלהם. הם רוצים להיות בתקשורת, ולכן הם מחדדים את התגובות שלהם. זאת הסיבה שבשנים האחרונות נוצר שיח של קצוות שמסית ומפלג. אני מגיעה בדיוק מהמקום ההפוך. אני רוצה לאחד ולחבר, ואני חושבת שנשארתי נאמנה לעצמי בעניין הזה".

עד כמה חסרים לך הדברים שעשית לפני הכניסה לפוליטיקה?

"מאוד חסרים. אני מאוד מתגעגעת ללימוד ולסטודנטים. כשנכנסתי לכנסת, ניסיתי בהתחלה להמשיך באקדמיה, אך זה לא הסתדר מבחינת הזמנים ועזבתי לצערי את האוניברסיטה. גם הכתיבה חסרה לי וכן השקט במרחב האקדמי שמאפשר את היכולת לרדת לשורשי הדברים. בעבודה הפוליטית אתה חייב לגעת בהרבה נושאים ולא תמיד יש את הזמן להעמיק בהם. אתה מוצא את עצמך מגיע לוועדה בנושא תחבורה ציבורית בבוקר, לאחר מכן בצהריים מגיע לדיון בנושא מערכת הבריאות ואז לסקירה ביטחונית. אתה מאוד רוצה להעמיק, אך לא תמיד יש את הזמן".

איך מסתדרת המשפחה עם העיסוק שלך בפוליטיקה?

"העשייה הפוליטית משפיעה על תחום החיים האישיים במובן הזה, שאתה באמת עובד קשה מאוד. יוצא מוקדם וחוזר מאוחר. אני כל הזמן משתדלת לשלב בין העבודה לחיי המשפחה, ומנסה למצוא את האיזון בין שני הדברים. להיות שליח ציבור זה ללא ספק מחייב וכן ויתרתי המון על חיי חברה כדי להיות עם המשפחה יותר ולהתמקד בעבודה".

את תושבת נתניה והיית פעילה בעבר בעיר. עד כמה את מעורבת ברמה המקומית?

"אני משתדלת מאוד להיות מעורבת. לאחרונה השתתפתי בערב הקמה של פגייה חדשה בלניאדו, והייתי מעורבת בנושא. אני גם בקשר טוב עם ראש העיר שלנו. מבחינתי, מרים פיירברג-איכר היא מודל לחיקוי ואני מסתכלת על הדרך שלה ומתייעצת איתה הרבה. היא אישה מאוד חכמה ומנוסה ויש לי רק מילים טובות להגיד עליה".

איך מתכוננים לבחירות הקרובות?

"אנחנו נעשה הכול כדי לנצח ונעבוד קשה בשביל זה. באופן אישי, אני מקווה שאהיה חלק מהכנסת הקרובה כדי שאוכל להמשיך בעשייתי".

תמונה ראשית:  תמונת יח"צ

Related Post

סיירת השמחות של נתניה

Posted by - 24 במרץ 2020 0
שמחות רבות נדחו בשל מגיפת הקורונה והעובדה שאנשים לא יוצאים מהבית. עיריית נתניה, ביוזמת אגף רבעים ושכונות, החליטו לשמח את…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות