ניתוח מוס- שאלות נפוצות

10 0

ניתוח מוס הוא ניתוח המבוצע בטכניקה מיוחדת ויעילה שמטרתו להסיר גידולים סרטניים מהעור. ריכזנו בשבילכם מידע אודות ניתוח מוס- שאלות נפוצות ואת התשובות עליהן.

מהו ניתוח מוס?

ניתוח מוס הוא שיטה מיוחדת להסרת גידולים סרטניים בעור שהומצאה על ידי ד"ר פרדריק מוהס בשנות ה-30 של המאה הקודמת. בשיטה זו למעשה מסירים את הגידול הסרטני ובודקים את שכבות הגידול בבדיקה מיידית על ידי מיקרוסקופ. בבדיקת המיקרוסקופ ניתן לוודא כי הגידול הוסר במלואו וכי לא נותרו שורשים ושלוחות שהוסרו באופן חלקי. ניתוח מוס מבוצע על ידי מנתחים שעברו הכשרה מתאימה ומלאה בניתוחי מוס וברפואת העור. הניתוח מבוצע במעבדה מיוחדת המאפשרת את ביצוע בדיקת המיקרוסקופ.

מה היתרונות של ניתוח מוס?

לניתוח מוס יש יתרונות רבים. בראש ובראשונה השיעור של הצלחת הניתוח הוא גבוה מאוד ונחשב לשיעור ההצלחה הגבוה ביותר של הסרת גידולים סרטניים מהעור. הדבר מתאפשר בזכות בדיקת המיקרוסקופ המתבצעת באופן מידי. בזכות כך, ניתן לוודא כי לא נשארו תאים סרטניים בעומק רקמת העור, בכלי דם, בעצבים או בסחוסים. יתרון נוסף של ניתוחי מוס הוא השארת צלקת מזערית ואסתטית ככל הניתן. כאשר מסירים גידול סרטני מהעור למעשה מסירים בנוסף לגידול רקמות עור וכלי דם. בצורה כזו, נשארת צלקת במקום בו הוסר הגידול הסרטני. על ידי התקדמות מבוקרת ובדיקות מיקרוסקופיות של שכבות הגידול ניתן להיות בטוחים שהגידול הוסר במלואו ללא צורך בהסרת רקמת עור נוספת. בזכות כך נשארת צלקת קטנה ואסתטית ככל האפשר, כמובן בהתאם לגודל הגידול והיקף הניתוח.

באילו מקרים מבצעים ניתוח מוס?

ניתוחי מוס משמשים להסרת גידולים סרטניים בעור. קיימות שיטות כירורגיות שונות להסרת גידולים מהעור, אז מתי נבחר בביצוע ניתוח מוס?

  • גידולים גדולים- ישנם מקרים בהם גידול שנראה קטן כלפי חוץ יהיה גדול יותר בעומק רקמת העור ויתפשט גם לכלי הדם, לעצבים ולסחוסים החשופים. במקרה כזה מומלץ לבצע את הסרת הגידול הסרטני על ידי ניתוח מוס. כך ניתן לבצע את הסרת הגידול באופן מבוקר ולהיות בטוחים כי הגידול הוסר במלואו ולא נותרו תאים סרטניים או תאים טרום סרטניים כלל בגוף.
  • גידולים חוזרים- גידולים סרטניים בעור יכולים לחזור. אחד החסרונות המרכזיים שלהם הוא השארת שלוחות ותאים סרטניים בעומק רקמות העור. כאשר מדובר בגידול חוזר, במיוחד במקום בו הוסר גידול סרטני בעבר, מומלץ לבצע ניתוח מוס. ניתוח מוס יבטיח את הסרת הגידול הסרטני במלואו ללא השארת תאים סרטניים בגוף לאחר הסרתו.
  • מקומות בהם רוצים להשאיר צלקת קטנה- במקומות בהם נרצה להותיר צלקת קטנה ואסתטית ככל האפשר יהיה מומלץ לבצע ניתוח מוס. כפי שציינו קיימות שיטות כירורגיות שונות להסרת גידולים סרטניים מהעור, אך השיטה שמותירה את הצלקת המזערית והאסתטית ביותר היא שיטת מוס. בשיטה זו הגידול מוסר תוך השארת פצע קטן ככל האפשר, בהתאם לגודל הגידול. הדבר מתאפשר בזכות הבדיקה המיקרוסקופית המתבצעת במהלך הניתוח. בבדיקה זו בוחנים את שכבות הגידול במיקרוסקופ ומסירים רקמות עור נוספות רק במקרה הצורך. כך נשארת צלקת קטנה ואסתטית. כמו כן, לאחר הניתוח בדרך כלל מבצעים ניתוח פלסטי שנקרא שחזור. דוגמא מצוינת לאזורים בהם יהיה מומלץ לבצע ניתוח מוס הוא אזור הפנים. עור הפנים הוא אזור יחסית בעייתי לניתוחים. על מנת שלא ייגרמו פגמים אסתטיים קשים בעקבות הסרת גידול סרטני בפנים, נדרש שימור מרבי של עור בריא לביצוע שחזור. ניתוח מוס מאפשר זאת בצורה הטובה ביותר תוך השארת צלקת אסתטית באופן יחסי.

ד"ר מילר, מנתח פלסטי המבצע ניתוחי מוס. צרו קשר לפרטים נוספים.  

קרדיט תמונה: freepik

Related Post

טכנאי מחשבי מק באגס נגוס

Posted by - 22 בנובמבר 2021 0
מוצרי אפל הפכו להיות מנת חלקם של אנשים רבים מכל רחבי הארץ והעולם. אנשים שמעדיפים איכות, ולא מוכנים להתפשר על…

היום הונף דגל שחור

Posted by - 10 בפברואר 2021 0
היום הונף דגל שחור לזכר דיאנה ז"ל ולזכר כל הנשים הנרצחות ללא עוול בכפן, בזעקה מרה לשינוי מדיניות המחשבה, ההרתעה…

חודש מודעות ללידה שקטה

Posted by - 16 באוקטובר 2018 0
אוקטובר הוא חודש המודעות ללידה שקטה ואובדן תינוקות רכים. מדי שנה  ישנם בישראל 700 מקרים של אובדן הריון. 6 לידות מתוך…

בי"ס לילדים על הרצף האוטיסטי

Posted by - 26 באוגוסט 2019 0
במטרה שכל תלמידי העיר ימצאו מוסד חינוכי מתאים בתחומי העיר, הנחה ראש העיר לפתוח בחדרה בית ספר לילדים לקויי תקשורת…
כלי נגישות