נולדה מחדש

6 0

כשהגיעה הדר בן משה למרפאה בכדי לערוך בדיקות, היא לא הייתה צריכה לחכות לתוצאות כדי לדעת שמשהו לא כשורה. האינטואיציה שלה רמזה לה על כך עוד לפני שהבדיקות פוענחו. זה קרה לה בגיל 32, כשהיא נמצאת בעיצומם של החיים, נשואה עם שני ילדים, וכשהיא מתכננת לחזור ללימודי הרפואה הטבעית, אותם קטעה עקב הלידות. כשהגיעו התוצאות, הן אישרו לה את החשש. היא אובחנה בסרטן הלימפומה מסוג הוצ'קין והבינה שחייה עומדים להשתנות.

"תמיד הייתי אדם בריא" מספרת הדר, "כשהתחלתי להרגיש כל מיני תופעות, וכשבדיקות הדם היו בעייתיות, ידעתי שאני בבעיה. הגעתי לרופאה, שהפנתה אותי לאולטרה סאונד, והבנתי לאיזה כיוון זה הולך. אחרי שגילו את הסרטן, הבנתי שאני יודעת הרבה דברים מהלימודים, שעד אז לא הייתי מודעת אליהם. זה עזר לי בצורה מדהימה. תמיד התעניינתי ברפואה, הייתי סקרנית וקראתי מחקרים. בלימודים העשרתי עוד את הידע. ואז כשחליתי, השתמשתי בכל מה שצברתי לאורך השנים".

34

באיזה דברים השתמשת למשל?

"הבנתי שאין מקום לקיצוניות בתהליך הריפוי. הרבה קולגות שאיתם התייעצתי, אמרו לי מיד לשנות את כל אורח החיים לבריא יותר. לעבור לטבעונות ולשתות שייקים ירוקים, אך בתוך הסיטואציה המורכבת שהייתי בה, עם הילדים הקטנים והמחלה, הבנתי ששינויים קיצוניים רק יחמירו את המצב. הייתי מעשנת אז קופסת סיגריות ביום ושותה בקבוק של ליטר וחצי זירו. אז נכון שאלה הרגלים פחות סימפטיים ולא בריאים, אך כשהייתי בכל הדבר הזה, היה לי מאוד קשה לשחרר אותם. זאת הייתה עוד מעמסה אם הייתי עושה את זה".

איך אנשים יכולים לעבור לאורח חיים בריא יותר?

"אני חושבת שהכול צריך להיות הדרגתי. זה משהו שאני גם מאוד מחוברת אליו היום, כשמטופלים מגיעים אליי עם כל מיני מחלות מורכבות יותר. אנשים בתחום הטיפולי יכולים להיות מאוד קיצוניים ואומרים למטופלים למשל לעבור מיד לטבעונות. אך אדם שכל חייו אכל בשר, לא יכול לעבור ברגע לטבעונות. יכולה להיות החמרה במצב שלו רק מהלחץ שייגרם מכל אותם השינויים, וזה גם לא מחזיק מעמד. אני רואה את זה היום בקליניקה. ברור שאני לא מעודדת סיגריות וקולה, אבל בשלב ראשון, במקום להוריד דברים מהתזונה, אפשר אולי להוסיף דברים בריאים יותר. אחרי זמן מסוים, אפשר להתחיל להוריד את ההרגלים הישנים. אבל זה חייב להיות באופן מתון, שיהיה אפשר להסתגל לזה בצורה קלה וכיפית".

 איך את עשית את ההסתגלות וההתאמות כשהיית חולה?

"מבחינת אורח החיים השתדלתי להמשיך כרגיל ככל שיכולתי. ניסינו לבלות במסגרת המגבלות שהיו לי, מכיוון שהמערכת החיסונית הייתה פגיעה. עם הקולה המשכתי ועם הסיגריות הפסקתי רק כשחייבו אותי כשהגעתי לתחילת הטיפולים. כמו שאמרתי, לא רציתי להעמיס על עצמי שינויים שיהיה לי קשה להסתגל אליהם, ולכן שיניתי בצורה מתונה. היום, חמש שנים אחרי, אנחנו כן אוכלים בבית בריא יותר, אך עשינו את המעבר הזה לאט".

מבחינה נפשית, איך התמודדת?

"הייתי מרוכזת בלשמור כל הזמן את הראש מעל המים. כיום אני מטפלת בשיטת אן אל פי, וכבר אז, השתמשתי באלמנטים ממנה. העניין הוא שצריך להתמקד במחשבות חיוביות ולשדר לגוף שהכול בסדר. התרכזתי הרבה בלדמיין את היום שאחרי שאני מחלימה. דמיינתי איך אני עושה את כל הדברים שאני אוהבת. הרבה פעמים הראש שלנו לא מבדיל בין מציאות למחשבות, ואז ברגע שאתה משדר מחשבות חיוביות מהראש, הדברים גם קורים בגוף. זאת אחת הסיבות שהצלחתי להחלים".

במהלך המחלה וגם לאחר שהחלמת נתקלת בדבר נוסף שאת ממליצה עליו עד היום. מהו בדיוק?

"אחד הטיפולים המשלימים לסרטן, שהרפואה הטבעית ממליצה עליו, כולל צריכת מאכלים עם נוגדי חמצון. אחד המוצרים הטובים ביותר בקטגוריה הזאת הוא הצבר האדום. שמעתי על כך ממספר גורמים. כשחקרתי את העניין הבנתי, שמדובר בפרי שפותח כאן בארץ, בחוות צברי אורלי שבנגב. זהו זן מאוד מיוחד שמכיל הרבה נוגדי חמצון מאוד עוצמתיים. נוגדי החמצון הם אבן יסוד מאוד מרכזית מבחינה בריאותית, ואשר מסייעים בטיפול במחלות מורכבות ובמניעתן. הוא מכיל גם המון סיבים תזונתיים, וכן אבץ, אשלגן, מגנזיום וסידן, ומסייע בהפחתת כולסטרול וסוכר. באופן אישי, אני משתמשת בצבר האדום כעוד כלי עבור המטופלים שמגיעים אליי, וממליצה להם לשלב אותו בתזונה שלהם".

כיום את עובדת עם הרפואה הטבעית. במה לראייתך היא שונה מהרפואה המערבית?

"המטרה ברפואה הטבעית היא להגיע עם הגוף לאיזון, כדי שהוא יוכל לשמור ולרפא את עצמו. לרפואה המערבית יש כמובן תפקיד משמעותי. אותם טיפולים שקיבלתי במחלה, עזרו לי. בכדי שהגוף ידע לטפל בעצמו, צריך להגיע לשורש הבעיה. הרפואה המערבית מתייחסת יותר לסימפטומים ומטפלת בהם, בעוד הרפואה הטבעית יורדת לשורש מעבר לסימפטומים המאפיינים את הפתולוגיות".

מה לדעתך הייתה אצלך שורש הבעיה?

"אצלי, אני חושבת, שגורם מרכזי למחלה היה הסטרס הנפשי שבו הייתי. בעבר הייתי אדם שמאוד רצה לתקן את העולם, ואני עדיין מאוד אשמח לתקן אותו ולגרום לכולם לחיות בשלום והרמוניה ולהיות בריאים. אך בעבר זאת הייתה ממש מלחמה אישית עבורי. לא הייתי יכולה לראות דברים ולהעביר אותם וזה לא אפשר לי נחת. היום אני משתדלת לא לתת לדברים האלה להגיע אליי. אני אדם מאוד רגיש ותמיד הייתי בסערה, אך היום אני יודעת יותר לשחרר את הדברים האלה ולהימנע מהם".

אחרי התקופה הקשה שעברת, איזה טיפ תתני לאנשים שנמצאים במקום קשה?

"שמחת חיים זה שם המשחק. החיים הם התקופה הכי יפה בחיים. זה הסלוגן שאני משתמשת בו. לא משנה מה קורה, זה משהו שהרבה אנשים חולקים אותו. לכולם יש התמודדויות בחיים אבל צריך כל הזמן לחשוב בצורה חיובית, להחליף מחשבות לא טובות באחרות ולא משנה כמה קשה, לראות את האור בקצה".

בתאריך 15.11.2019 תערוך הדר ערב ורוד לזכרה של לבנת אבידן דלאל ולהעלאת המודעות לגילוי מוקדם. הערב ייערך בויצו נתניה (רחוב מקדונלד) בשעה 19:30. פרטים נוספים יימסרו בסמוך לתאריך.

צילום רמי זינגר

Related Post

בגובה המכחול

Posted by - 22 בינואר 2019 0
למרות שיצירותיה הוצגו בכל רחבי אירופה ואף הוצגו בגלריה הנשיאותית בטוניס, לא ויתרה הציירת אניטה ארבע על מתן שיעורי ציור…

על היריון והקאות יתר

Posted by - 28 במאי 2019 0
אחיות גינקולוגיות מכל בתי החולים בישראל נפגשו בלניאדו ליום עיון ראשון מסוגו שעסק בנושא. עשרות אחיות גניקולוגיות התכנסו ליום עיון ראשון…

נתניה מוכנה למצב חירום

Posted by - 9 ביולי 2019 0
עיריית נתניה קיימה תרגיל חירום עירוני במתווה של נפילת טילים וזכתה לציון לשבח מפקע"ר. בשבוע האחרון התקיים תרגיל עירוני במתווה…

רוכשים דירה מקבלן

Posted by - 10 ביוני 2018 0
מי מכם שישב בפגישות טרם רכישת דירה חדשה מקבלן ודאי קיבל יחס מלטף ומחבק והכל על מנת להביאכם לחתום על…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות