מתח

10 0

מתח משפיע על כולנו, המוח והגוף מגיבים אליו. ליכולת להתמודד עם מצבי מתח יש חשיבות רבה בשמירה על הבריאות הכללית. ללא טיפול או התייחסות, מתח כרוני עלול לגבות מחיר מהמוח ומהגוף.

מאת יקיר ישראל 

לדברי ד"ר דיוויד הבר, יו"ר מכון התזונה של הרבלייף"לפי הדוח השנתי של איגוד הפסיכולוגים האמריקאי, כסף ועבודה הם גורם המתח המשמעותי בחיינו עם זאת, לא כל סוגי המתח הם רעים. למעשה, מתח הוא חלק מהתגובה האבולוציונית שלנו "להילחם או לברוח", דרך להתגונן מפני סכנה פתאומית או איומים. תגובת הגוף שלנו למתח עוזרת לנו להרגיש ערניים יותר, ממוקדים ומלאי מוטיבציה. המפתח הוא לנהל מתח ביעילות. "

מערכת החיסון דורשת כמויות מספקות של שינה, פעילות גופנית ותזונה בריאה. למרבה הצער, מתח מתמשך עלול לגרום לעייפות ולהשפיע לרעה על מצב הרוח, מצב  שמקשה על ביצוע בחירות אורח חיים בריאות."

Top view of woman eating healthy food while sitting in a gym. Healthy lifestyle concept.

ד"ר הבר מונה את הדרכים היעילות ביותר להתמודדות וניהול מתחים: 

     אכילה בריאה: 

    אנשים רבים נוטים לאכול יותר מדי בזמנים מתוחים ופונים למאכלים מהירים ומנחמים, שלעיתים קרובות הם עתירי שומן, מלח וסוכר. בנוסף, צריכת כמויות גדולות של קפאין במהלך היום ובמיוחד בערב, כדי לשפר את מצב הרוח ורמות האנרגיה, עלולה לשבש את השינה. מודעות למה שאתם אוכלים, במיוחד בזמנים מתוחים, עשויה לסייע בניהול רמות המתח ולשנות את האופן שבו אתם מגיבים אליו.  

    שימו לב לפרמטרים הבאים לאכילה בריאה:• הימנעו מאכילה בלתי מודעת של חטיפים –מזונות נוחות עתירי קלוריות עשויים לעודד שחרור כימיקלים במוח שמעוררים תחושת תגמול חיובי, אך רק לזמן קצר. הם גם גורמים לנו לרצות להמשיך לאכול, ובמעגל קסמים אכילת יתר עלולה להוביל לעלייה במשקל, מה שמגביר את המתח הפסיכולוגי. גם חטיפים מתוקים דוגמת גלידה עשויים להעניק לכם רגע של תחושה טובה, אך לאחריו תמיד תגיע נפילה. אם אתם מרגישים צורך לאכול, נסו מזונות בעלי מרקם קשה או פריך המפעילים את שרירי הלסת, פעולה המסייעת בהפגת המתח. חלופות מומלצות כוללות שקדים, אגוזי סויה וגזר גמדי.• אכלו באופן מסודר ואל תדלגו על ארוחות– כשאתם מתוחים, קל לדחות ארוחות או אפילו לדלג עליהן לחלוטין; במקביל, מצב הרוח ורמות האנרגיה שלכם ירדו ואתם עלולים בסופו של דבר לאכול יותר מדי כשתאכלו לבסוף. אם מתח מדכא את התיאבון שלכם, נסו לאכול כמויות קטנות יותר לעיתים קרובות יותר במשך היום.

בנוסף, זכרו לשמור על זמני הארוחות נעימים ככל האפשר ומופרדים מעבודה או מגורמים מעוררי מתח אחרים. נסו לא לאכול ליד שולחן העבודה ולעבוד במקביל, או לשלם חשבונות בזמן שאתם אוכלים את ארוחת הערב. הקדישו זמן נוסף כדי להאט את הקצב ולהירגע בזמן שאתם אוכלים. אם תעשו זאת, סביר להניח שתאכלו פחות ותיהנו יותר מהארוחה.

משככי מתח- תנועה:

תנועה/ פעילות גופנית היא משככת מתח נפלאה. כשאתם מתאמנים, הגוף שלכם משחרר אנדורפינים שבאופן טבעי גורמים לכם להרגיש טוב. עבור אנשים מסוימים, אימונים קלילים בעצימות נמוכה דוגמת יוגה, פילאטיס או טיול רגוע בפארק הם התרופה הטובה ביותר למתח. אחרים מעדיפים אימונים בעצימות גבוהה כמו ריצה.

לא משנה מהו סוג הפעילות שגורם לכם להרגיש טוב, ישנו סיכוי טוב שתוכלו לבצע אותו גם בבית זה ייקל עליכם להתמיד. עצות זהב: הישארו פעילים לאורך כל היום, בחרו תרגילים שתוכלו לבצע אפילו בזמן צפייה טלוויזיה כמו : כפיפות בטן, לאנג'ים, סקוואטים, פלאנקים. 

תיקון וחידוש התאים- מצב שינה

כשאנחנו לא ישנים מספיק, הגוף שלנו משחרר יותר קורטיזול- הורמון הסטרס; כאשר הוא מופרש בעודף, הוא עלול לגרום לנו לעייפות ומתח. שינה עוזרת לגוף שלנו לעבור למצב תיקון ולחדש את התאים, פעולה חיונית לכל הגוף. בנוסף, מנוחת לילה טובה עשויה לסייע בהפחתת המתח הנפשי.

Related Post

השבוע שרת הפנים איילת שקד הגיעה לביקור בנתניה, כדי לעמוד מקרוב אחר הסוגיות השונות המלוות את העיר

Posted by - 30 במרץ 2022 0
את הביקור פתחה ראש העיר בסקירה מקיפה, הנוגעת לאתגרים הרבים עימם מתמודדת נתניה. בין הנושאים המרכזיים אותם הציגה פיירברג לשרה ולצוותה – סוגיית הרחבת גבולות העיר,…

חנוכה שמח וזהיר

Posted by - 23 בנובמבר 2021 0
הדלקת נרות מדי ערב, חופש לילדים, סביבונים, סופגניות ושמירה על הנחיות הקורונה – כדי שגם השנה מנהגי חג החנוכה ימשיכו…

לראשונה בישראל, נחנך הוסטל של עמותת אנוש עבור נשים המתמודדות עם אבחנה כפולה בנתניה 

Posted by - 23 באוגוסט 2023 0
הוסטל הראשון מסוגו במדינת ישראל  נחנך בנתניה המיועד לבעלי אבחנה כפולה ייעודי עבור נשים המתמודדות עם מגבלה נפשית ועם התמכרות.  זוהי המסגרת הראשונה בישראל המציעה מענה…
כלי נגישות