משנים צורה

9 0

ריבוי האירועים במרכז העיר, תנועת הולכי הרגל הרבה ותנועת הקונים המתחדשת –  מלמדת איך לוקחים את רחוב הרצל הישן והמיושן והופכים אותו לחדשני ועכשווי. 

במהלך החודשיים האחרונים השלימה עיריית נתניה את אחד הפרויקטים החשובים יותר לגישתה לקידום מרכז העיר, הנחשב ללב הפועם של נתניה. מדובר בנדבך נוסף ומרכזי בפרויקט חידוש רחוב הרצל, שנועד למנף את מרכז העיר הוותיק, שסבל משחיקה והתיישנות – תהליכים המאפיינים  מרכזי ערים בעולם כולו.

בתוך כך, חזר רחוב הרצל להיות הרחוב המסחרי הראשי של העיר, פרומנדה ים תיכונית, המזמינה לשבת בבתי הקפה שלה, לבלות בכיכר העצמאות האינטראקטיבית, לראות ולהיראות. "מדובר בקניון עירוני מודרני, מרכז בידור ותרבות ליניארי, ארוך פתוח ותוסס שיוצר אינטראקציה בלתי אמצעית בין אנשים", מציינים בעירייה ומכוונים לרעיון המרכזי: סטריט מול – רחוב שהוא בעל מאפיינים של קניון פתוח.

חשיבה אחרת

לדברי האדריכלית עדנה ישי וילסון, שהייתה אמונה על הפרויקט, סגנון העיצוב שנבחר הינו סגנון ים תיכוני, עשיר, צבעוני ומודרני היוצר עניין ופעילות – כאשר המראה הושג תודות לשילוב של עמודי מתכת בהירים, חומרים טבעיים כמו ספסלי ודלפקי עץ יחד עם שדרות עצים וכן גינות לאורך כל הרחוב.

אחד הצעדים המעניינים יותר קשור להטמנת תשתיות מתחת לקרקע. למה?

"אכן, במסגרת העבודות שבוצעו במקום, חודשו התשתיות  והוטמנו מתחת לקרקע. מעבר לכך שצעד זה משפר את החזות עצמה, הוא גם בטיחותי יותר. כמו כן, הוקטן רוחב המיסעה, נוסף שביל אופניים ורוחב המדרכות גדל – זאת במטרה מוצהרת וברורה לתת להולכי הרגל את המרחב המקסימלי להליכה, לאפשרויות בילוי ושהייה".

נושא הצל הטבעי והעצים שאפיינו את רחוב הרצל במשך עשרות שנים, העסיק רבות את הציבור במהלך השיפוצים בקיץ. כיצד שילבתם עצים?

"לטובת ימות החום הוצל הרחוב באמצעים שונים, כאשר לאורך שני צידיו נשתלו שדרות עצים וכן הותקנו מערכות עשויות מרפפות עץ המשולבת בעצים, כאשר – מערכת מרקיזות שהותקנה לאורך החנויות מוסיפה גם צל וגם הגנה מגשם כחלק מראייה רחבה יותר המעניקה לרחוב כולו את אפקט הסטריט מול. אזורי הישיבה הוגדרו על ידי שטיחי ריצוף מיוחדים "דמקה" בגווני שחור לבן, ספסלי עץ הוצבו סביב העצים וכן דלפקי ישיבה וכיסאות "ביסטרו" צבעוניים".

12

חזיתות חדשות

אחד המאפיינים של הרחוב הישן היה בחזיתות הלא מזמינות של החנויות הוותיקות. במסגרת המהלך הכולל, חזיתות כל החנויות שופצו על ידי העירייה, כאשר מערכת של מסגרות אלומיניום אופקית ואנכית, ממסגרת את חלונות הראווה, מחזקת נוכחות ומגדירה כל חנות בנפרד. עם זאת, כחלק מרצון ליצירת נראות אחידה, נקבעה שפה עיצובית דומה – היוצרת מכנה משותף ומראה אחיד לרחוב ובמקביל מסתירה את כל התשתיות שעל גבי החזיתות ומשמשת כבסיס לשילוט אחיד של החנויות.

"החשיבה העיצובית כוללת, כמובן, את התאורה ברחוב המשולבת באופן אינטגרלי בקונסטרוקציה של המשרבייה ויוצרת תאורה נעימה ומזמינה. בעמודי הקונסטרוקציה שולבה אינטגרלית תאורה מיוחדת צבעונית, המשנה גוונים ומדגישה את הקצב המיוחד והמימד האורכי של הרחוב", ציינו בעיריית נתניה.

דגש מיוחד אף ניתן לצמתים ונקודות מפתח ברחוב: הכניסה למדרחוב הודגשה על ידי פסל מנגנים ושער עם תאורה דיגיטלית צבעונית, כאשר למעגל התנועה בכיכר המייסדים נוסף פסל יפהפה של פרחים צבעוניים עשויים זכוכית, כאשר כיכר ציון הפכה מקום מוצל, עם מפל מים ועצי צל והפכה להיות מקום לאתנחתא.

תחבורה

אגף שילוט במינהל עסקים ותעשיות, מינהלת מרכז העיר והשירות הדיגיטלי העירוני באגף מיחשוב ומערכות מידע מקדמים ברחוב הרצל תחנת אוטובוס דיגיטלית מתקדמת בארץ, אשר משלבת מגוון שירותים לנוסעי התחבורה הציבורית: במרכז התחנה ישנו מסך מגע גדול המאפשר עדכונים בזמן אמת על תנועת האוטובוסים ומסונכרן ישירות למשרד התחבורה. נגיעה במסך מאפשרת בחירת יעד נסיעה, תכנון מסלול, או עדכון בדבר זמן הגעת האוטובוס המיועד. המסך הינו נגיש ומציג מידע בשלוש שפות: אנגלית , עברית וערבית ובקרוב תתוספנה שפות נוספות. המסך מותאם אף לאנשים עם מוגבלויות, וכן מאפשר הקראה של הכתוב לכבדי ראייה. שירותים נוספים בתחנה הינם, טעינת רב קו , טעינת USB , מצלמת אבטחה (מסונכרנת למוקד העירוני), פורטל גלישה אינטרנטי חינמי לתושבים, שילוב עמדת מידע לתיירות ועוד.

על תכנון ועיצוב רחוב הרצל אחראי משרד ישי – וילסון ארכיטקטורה. על הפרויקט אמונים עמי יפה, חזי סייג ורומן טוצ'ינסקי.

צילום רן אליהו

Related Post

מלך הבית: המטבח

Posted by - 19 בספטמבר 2019 0
אפשר כבר לקבוע בוודאות, שמשהו חדש מתבשל פה; כמה הישראלים משקיעים היום במטבח ומה העשור האחרון עשה לנו מאת ברק…

הכל על רכישת קרקע חקלאית בישראל

Posted by - 10 בדצמבר 2020 0
בישראל ישנם סוגים שונים של קרקעות המחולקות לפי ייעודן הספציפי וסוג הבעלות עליהן. פרמטרים אלו נקבעים בתוכניות המתאר המקומיות והארציות,…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות