משנים מציאות: שתי תרומות מחשבים סייעו למשפחות מהשרון בלמידה מרחוק

8 0

 א', בן 9 מחדרה, זכה השבוע לביקור מפתיע ומרגש במיוחד – נציגי עמותת "מתלות לחרות תעסוקתית", הפועלת בחסות התאגיד החברתי למחזור אקומיוניטי, הגיעו לביתו והעניקו לו ערכת מחשב מחודש מלאה עבור לימודיו. תרומת המחשב, במסגרת פרויקט של משרד הבינוי והשיכון ורשת עתיד הנקרא "BETA צעירים", היא חלק מהאידיאולוגיה שמוביל מפעל "אקולוגיה לקהילה מוגנת" מהגליל (גם הוא חלק מתאגיד אקומיוניטי), בו מועסקים כ-80 אנשים עם מוגבלויות בתפקוד נמוך וגבוה כאחד בפעילות של טיפול בפסולת אלקטרונית וחידוש מחשבים ישנים. "אקולוגיה לקהילה מוגנת שמה למטרה להיות חלק מהמיזם החשוב הזה, באמצעות תרומה מרצון של האמצעים העומדים לרשותה, ובלב עשייתה – מחשבים מחודשים במחירים חברתיים", אומרת יפה מן, מנהלת עמותת "מתלות לחרות תעסוקתית".

מטרת פרויקט "BETA צעירים" היא לתמוך בשכבות סוציואקונומיות חלשות, תוך כניסה לשכונות ולשפר את חזות השכונה והבתים מבחוץ פנימה על מנת ליצור מודעות ומוטיבציה לשיתוף התושבים, בדגש על הדור הצעיר או דור ההמשך. "הפרויקט שואף למעורבות והתערבות אקטיבית של התושבים לסביבתם ברמה הקהילתית, ומחשבה עמוקה לטווח הארוך שאכפתיות והתגייסות מניבה את תחושת השייכות והערך העצמי, ויוצרת מציאות טובה יותר בהקשר לתפיסות האדם את עצמו במרחב החברתי ובסולם החברתי", מוסיפה איג'נסו, רכזת הפרויקט. עמרי דה גרסיה, מנכ"ל "אקולוגיה לקהילה מוגנת", אומר כי "אנחנו גאים להרים את דגל ההעסקה של אנשים עם מוגבלויות בישראל ופעם אחר פעם מוכיחים, כי הם אינם שקופים ותרומתם לחברה עצומה. כל סיפור כזה מחדד עבורנו את השליחות והמשמעות של העבודה שלנו".

תרומה אחרת שבוצעה דרך העמותה הגיעה מנועם, תושב רמת גן בשנות השישים לחייו, העוסק בתחום הייצוא והייבוא, שתרם ערכת מחשב מלאה לט', אב חד הורי, נכה במאה אחוז, המתגורר באחד מיישובי עמק חפר, על מנת שילדיו יוכלו ללמוד מרחוק בתקופת הקורונה ולא יישארו מאחור מבחינה לימודית וחברתית. ט' פנה ל"אקולוגיה לקהילה מוגנת" וביקש תרומה של מחשב. בתזמון יוצא דופן, כמה דקות קודם לכן התקבלה במפעל שיחת טלפון מנועם, חבר במסדר "הבונים החופשיים" שחבריו שמים דגש על מתן צדקה וחסד, שביקש לתרום שתי ערכות מחשבים מלאות למשפחות מעוטות יכולת, וכך נעשה החיבור.

עמותת "מתלות לחרות תעסוקתית" הוקמה ביולי 2011 במטרה לקדם תעסוקת עובדים עם מוגבלויות בתחום האקולוגיה, מחזור פסולת אלקטרונית ומקצועות טכנולוגיים. מן, מנהלת העמותה, מספרת כי בחודשים האחרונים התקבלו אלפי פניות לתרומות מחשבים, ולכן, תרומות פרטיות או מוסדיות יכולות לסייע הן למשפחות ללא מחשב והן להעסקה של אנשים עם מוגבלויות. אפשר ליצור קשר בנייד: 052-3861663, באמצעות הטלפון: 04-612999 או באמצעות כתובת המייל: [email protected]. "הפידבקים שאנחנו מקבלים מאלו שנתנו וקיבלו כאחד מרוממי רוח וזה מחזק אותנו להמשיך ולסייע כמה שרק ניתן. לכל תרומה שמגיעה אלינו יש פנים, שם וקול. לא מדובר במשפחות שקופות, אלא בכאלו שנפגעו בתקופת הקורונה וחייבים את הסיוע שלנו על מנת שלא להישאר מאחור. רק תארו שילד שעלה לכיתה א' לא יכול להצטרף לחבריו לכיתה בלימודי קריאה וכתיבה ואת הפער הלימודי שייווצר אצלו, או לקשיש שסגור בביתו ולא יכול לתקשר עם נכדיו, אלא באמצעות מחשב. אנחנו קוראים לעם ישראל לפתוח את ליבו ולסייע לישראלים מכל המגזרים ושכבות החברה במדינה, תלמידי החינוך המיוחד, האוכלוסייה הבוגרת וכו'. אנחנו מאמינים בחוזקותיו של כל אדם ומסייעים לו למצוא משאבים בעצמו שפורצים חומות והבניות חברתיות, בתקווה שאט אט ועם נחישות, נוביל לצמצום פערים, קבלת האחר ואחריות חברתית רחבה של האדם אל זולתו", היא אומרת.

חברת "אקולוגיה לקהילה מוגנת" הוקמה בשנת 2008 ע"י דני קוגן, אב לילד עם מוגבלויות, ופועלת לשינוי התפיסה בחברה הישראלית לגבי מקומו של האדם האחר בה, על ידי הכרה במסוגלותו לתרום לחברה בעבודה יצרנית, בעלת ערך ובמקצועיות מירבית, הגדלת שיעור התעסוקה בקרב אוכלוסיית האנשים עם המוגבלויות בעבודות ראויות ובעלות ערך שיקומי וכלכלי. זאת, במקביל לאקולוגיה סביבתית. המפעל מוגדר כמפעל מקדם תעסוקה, מפעל שיקומי ומפעל מוגן ממשרד הביטחון, הרווחה והבריאות, ובין לקוחותיו משרדי הביטחון והבריאות, צה"ל, תע"ש, אלביט, שירותי בריאות כללית, אוניברסיטת חיפה ואמדוקס. קוגן מסכם ואומר כי הוא רואה בפסולת האלקטרונית משאב לאומי שניתן למנף אותו לצורך קידום העסקת אוכלוסייה עם מוגבלויות. "אני שמח שיש הרבה  גופים וחברות במדינת ישראל שמתרגשים מהעשייה שלנו ונרתמים באהבה למיזמים משותפים ושיתופי פעולה, בהעברת הפסולת האלקטרונית שברשותם למפעל ובפעולות חינוך והסברה לשינוי התפיסה של החברה הישראלית, בנושא העסקה ואינטגרליות חברתית של אנשים עם מוגבלויות וקבלת השונה. אני רואה בעשייה זאת מפעל חיים ואני מתחייב להמשיך ולהוביל את המהפכה החברתית בתחום המחזור למען הקהילה של אנשים עם מוגבלות ולמען כולנו. אני מאמין שהחברה האנושית והמגזר העסקי בישראל, בפרט, צריכים לפעול בהתחשבות ובערבות הדדית", הוא אומר.

Related Post

העובדים התנסו במוגבלויות שונות

Posted by - 11 בנובמבר 2018 0
במסגרת יום למידה בנושא נגישות, התנסו עובדי אגף הרווחה בעיוורון, חירשות וכיסא גלגלים, במטרה לספק חווית שירות טובה יותר לתושבים…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות