משחקי הקופסא עושים קאמבק

7 0

משה גליק ובני גולדשטיין הם צמד חברים, האחד עורך דין והשני מרצה למכירות. אך מעבר למקצוע שלהם, אהבתם הגדולה היא משחקי קופסא. בשמונה השנים האחרונות הם המציאו את המשחק 'שבטי זבריוס'. מעבר לשיפור היכולות המתמטיות של ילדים המשחקים בו, הם מקווים שהמשחק שהפך לאהוב כאן בארץ, יהיה בקרוב סיבה נוספת לגאווה ישראלית בשוק הבינלאומי של המשחקים. 

10

טאבלטים, סמארטפונים, מחשבים למיניהם, טלוויזיות ועוד. המסכים כך עושה רושם, מקיפים אותנו בשנים האחרונות ולא מותירים לנו הרבה אפשרויות לחמוק מהם. בכל פינה אפשר למצוא צג מרצד, ונראה שגם אנחנו לא מביעים התנגדות מיוחדת לתופעה ואף נמשכים אליה ומבלים שעות על גבי ימים בצפייה בשלל המכשירים האלקטרונים. אלא שלצד כל אלה, מחקרים חדשים ומפתיעים מגלים את צמיחתן של פעילויות פנאי אחרות שאינן מופעלות על ידי חשמל. משחקי הקופסא, שהיוו פעם את עיקר שעות הבילוי של ילדים ואף מבוגרים, חוזרים בשנים האחרונות ובגדול, עם מגוון מרשים של משחקים מעניינים שרבים נהנים להעביר איתם את הזמן ובכיף.

אם רוב משחקי הקופסא הידועים בשנים האחרונות הם תוצרת חוץ, כמו למשל קטאן ואחרים, הרי שלאחרונה הצטרף לשוק משחק נוסף ומסקרן בשם 'שבטי זבריוס', פרי פיתוחם המקורי של משה גליק ובני גולדשטיין, שעבדו במשך שמונה שנים על יצירתו, פיתוחו והוצאתו לאור. כעת, לאחר שהמשחק כבר נמכר באלפים בחנויות בארץ, השניים לא מתכוונים לעצור בשוק הישראלי ומעוניינים להפוך אותו למשחק בינלאומי. מעבר לכך, הם גם מעוניינים להפוך את תרבות משחקי הקופסא לפופולארית אפילו יותר מכפי שהיא היום, ורוצים לעשות זאת לא רק מסיבות כלכליות, אלא גם ממניעים חינוכיים, חברתיים ובעיקר מאהבה לתחום.

"יש השפעות שליליות מאוד כתוצאה משימוש ממושך במחשבים" מספר בני, "זה משהו שידוע לכולם. אני ומשה במשך שנים משחקים במשחקי קופסא, גם עם הילדים של כל אחד מאיתנו וגם שנינו, ובשנים האחרונות החלטנו להשקיע את מרצנו בפיתוח המשחק 'שבטי זבריוס' שהוא המצאה מקורית שלנו. מעבר לכיף שבעניין, רצינו להרחיק קצת את הילדים ממסכי המחשב ולהביא ילדים לפעילות פנאי שבה הם מתקשרים הרבה יותר זה עם זה ואיתנו. משחקים כאלה ללא ספק משפרים את התקשורת הבין אישית וישנם הורים רבים שמבינים את זה ומשקיעים היום יותר במשחקי קופסא וחברה".

002

אז במקביל לצמיחה בעולם משחקי המחשב יש צמיחה גם בעולם משחקי הקופסא?

משה: בהחלט כן. אמנם תחום הטכנולוגיה נמצא בהתפתחות כל הזמן, אך לא הרבה אנשים יודעים שבמקביל גם בעולם הגיימרים של משחקי הקופסא יש תנופה. יש הרבה גיימרים שמעדיפים להגיע לערבי מפגש עם חברים, לשבת סביב השולחן, לשתות, לאכול, לדבר ולשחק משחקי חברה עם כל החברים שהם אוהבים. אם אתה משחק במחשב, אתה לא רואה אף אחד ובסופו של יום אתה לבד מול המסך. במשחקי הקופסא יש לך חוויה שהיא הרבה יותר חברתית, אתה יכול לדבר עם החברים הכי טובים שלך בצורה כייפית ופתוחה וליהנות איתם. אני חושב שזה משהו שכל הורה רוצה עבור הילדים שלו".

המגמה שאתה מדבר עליה, משה, היא רק בארץ?

"בכלל לא. היא הרבה יותר רחבה מזה. באופן כללי יש ברחבי העולם מעל לחמישים מיליון גיימרים של משחקי לוח וזה משהו שנמצא במגמת עלייה. המשחקים האלה נעשים יותר פופולאריים בארצות הברית, באירופה, ברוסיה וגם במדינות ערב. זה משהו שנראה כהולך ומתחזק בעתיד במקומות שונים".

איך אתה הגעת לנושא הזה בני?

"אנחנו כבר שנים משחקים במשחקי קופסא. אני ומשה נפגשים ממש באופן קבוע לשחק וכמובן שאנחנו משחקים גם כל אחד עם ילדיו. יש לנו אהבה גדולה לתחום ומתוך האהבה הזאת המצאנו גם את המשחק שלנו. שנינו אנשים שומרי מסורת ולכן בשבת תמיד במקום לראות טלוויזיה ולהיות במחשב היינו משחקים. צברנו הרבה שעות משחק והכרנו הרבה משחקים".

ואתה משה, איך הגעת לתחום?

"אני עליתי לארץ בתור ילד למשפחה חרדית. כשהייתי שומע מילדים אחרים שפגשתי על משחקי מחשב שהם משחקים בהם, זה היה מעניק לי השראה. התחלתי להמציא כל מיני דמויות ולצייר אותן על ניירות, קרטונים ולפעמים על הבלטות. כך התחלנו למעשה את המצאת הדמויות של המשחק שבטי זבריוס. אחרי שציירתי את הדמויות הראיתי אותן לבני, והוא באמצעות הכישרון שלו לגרפיקה ליטש אותן איתי. שנינו חשבנו שזה רעיון טוב לפתח את המשחק והתחלנו עם זה".

המשחק שלכם עוזר גם לילדים בתחום החינוכי בני?

"כן מאוד. במהלך הפיתוח של המשחק, שערך כשמונה שנים, חילקנו אותו לכ – 500 משפחות ושיחקו בו אלפי ילדים. בחלק מהמשחקים היינו גם נוכחים ורשמנו איך אפשר לשפר את המשחק. כך הוא הגיע לרמה שבה הוא נמצא היום. כחלק מכך, קיבלנו גם פידבקים מהרבה הורים, מורים וילדים, שהמשחק עזר להם לשפר את יכולות החישוב שלהם בבית הספר בתחום המתמטי. במשחק יש אלמנט חישובי וראינו איך זה עוזר ומפתח את הילדים. בנוסף, גם ילדים עם בעיות קשב וריכוז נמשכים מאוד למשחק והוא מצליח למקד אותם".

אז איך בדיוק עובד המשחק?

משה: זה משחק אסטרטגיה, ונחשב כמשחק שער לתחום משחקי האסטרטגיה, משום שהוא משחק שקל יחסית להיכנס לתוכו. במשחק יש מספר שבטים, שכל שבט מכיל דמויות שונות, וכל משתתף במשחק בוחר שבט לעצמו שאיתו ישחק. המטרה היא להוציא את יתר השבטים האחרים מהמשחק ומי שנשאר אחרון מנצח. יש לציין שזה משחק אסטרטגיה שהמזל משחק בו תפקיד קטן מאוד ורוב העניין בו הוא אסטרטגיה וחשיבה".

מעבר לשוק כאן בני, יש כוונה לצאת עם המשחק גם לשוק הבינלאומי?

"אנחנו בהחלט בכיוון הזה. המשחק תורגם לאנגלית כבר ואנחנו נמצאים במשא ומתן עם חברות גדולות בארצות הברית, אירופה ואפילו עם חברות באיחוד האמירויות, במטרה להפיץ אותו בכל המקומות האלה מעבר לשוק שלנו הישראלי המקומי. זה משחק ברמה הבינלאומית הכי גבוהה. מעבר לכך אנחנו מתכוונים להוציא ספר שיחולק לשמונה כרכים העוסק במשחק ובדמויות שלו, ובקרוב נתחיל גם חוגים ותחרויות כדי ללמד את המשחק, כשאחת הערים שבהן יהיו החוגים האלה היא נתניה".

Related Post

איך בודקים CMV?

Posted by - 30 במאי 2021 0
בדיקות מעבדה לאיתור נוכחות זיהום CMV מתבצעות על תינוקות מעל גיל שנה, וניתן לבצע את הבדיקה בכל גיל אם מתעורר…

עוברים את הקיץ בשלום

Posted by - 19 ביוני 2023 0
עם תחילתו של הקיץ ולקראת יציאת הילדים ובני הנוער לחופש הגדול, בשיתוף מד״א ורשת מקומונים בשרון מפורסם המדריך המלא להורים…

חודש מודעות ללידה שקטה

Posted by - 16 באוקטובר 2018 0
אוקטובר הוא חודש המודעות ללידה שקטה ואובדן תינוקות רכים. מדי שנה  ישנם בישראל 700 מקרים של אובדן הריון. 6 לידות מתוך…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות