מצוינים במתמטיקה ובמדעים

7 0

13 קבוצות מצוינות חדשות בעיר, במסגרתן נכנסים תלמידי חטיבות הביניים לנעליהם של מקבלי ההחלטות ומשתמשים במתמטיקה על מנת להחליט האם וכיצד לפתוח מסעדות ובתי קולנוע בזמן הקורונה, כיצד להתמודד עם משבר האקלים ועוד. 

צילום עצמי

מאת: יאיר ישראל

13 קבוצות מצוינות במתמטיקה ובמדעים נפתחו בחטיבות ביניים בעיר כחלק מהתכנית המשותפת של רשת ערי מצוינות ושל קרן טראמפ לחינוך. קבוצות המצוינות החדשות נפתחו במרבית בתי הספר בנתניה ובמסגרתן, התלמידים זוכים לארבע שעות נוספות של לימודי מתמטיקה שימושית ומדעים בשבוע. 

התכנית מאפשרת  ליותר תלמידות ותלמידי חטיבות הביניים למצות את הפוטנציאל שלהם, להתקדם בהמשך ללימודי מתמטיקה ופיזיקה ברמת 5 יחידות בתיכון, ולעלות על המסלול להצלחה, כבר מגיל צעיר. 

תכני לימוד מיוחדים שפיתחו מכון ויצמן וכן אוניברסיטת חיפה ייכללו בתכנית הלימודים ויתמקדו בחשיבה מתמטית מסדר גבוה וביישומיה במדע, כאשר 20 מורים למתמטיקה ו – 14 מורים למדעים אשר עוברים התפתחות מקצועית מרוכזת, שכוללת ליווי פדגוגי ועבודה קלינית בקהילות מקצועיות.

הלימודים בקבוצות אלה הם בעלי פן מעשי ועוסקים בנושאים אקטואליים המתכתבים עם המציאות. כך למשל, חלק מהקבוצות מוקדשות לשימוש במתמטיקה בסוגיות של איכות סביבה וסוגיות הנוגעות לסייבר. התלמידים נדרשים לאתר נתונים, לנתח אותם ולהציג מסקנות ודרכי פתרון לבעיות כמו משבר האקלים, מתקפות סייבר ועוד. הכל – באמצעות שימוש במתמטיקה מתקדמת.

פרק נוסף בלימודים מתייחס לאתגר הקורונה. במסגרת השיעורים, התלמידים יידרשו להיכנס לנעליהם של מקבלי ההחלטות ולהשתמש בניתוחים מתמטיים כדי לענות על שאלות מהותיות כגון האם כדאי לפתוח כעת מסעדות ובתי קולנוע? כיצד יש לאפשר ישיבה במסעדות? איך אפשר להוריד את מקדם ההדבקה ולמנוע כניסה לסגר נוסף? ועוד.

יש לציין כי מדובר בהשקעה עירונית של מאות אלפי שקלים בשנה בשעות הוראה, בצד השקעה רבה בהכשרת המורים במסגרת קהילות מורים ייעודיות.

טובה דולב, ראש מנהל החינוך מוסרת ל"השבוע בנתניה" : "המסגרות הללו יאפשרו ליותר תלמידות ותלמידי חטיבות הביניים ללמוד במסגרת מצוינות, לפתח מיומנויות וחשיבה מסדר גבוה אשר יובילו אותם/ן בהמשך ללימודי מתמטיקה ופיזיקה ברמת 5 יחידות בתיכון. עם פתיחת הקבוצות החדשות בנתניה, תלמידים מצוינים רבים נוספים יזכו למצות את הפוטנציאל שלהם ולעלות על המסלול להצלחה, כבר מגיל צעיר. מדובר בחלק מתכנית ארצית לחיזוק הישגיהם של תלמידי חטיבות הביניים."

תמונה ראשית: באדיבות PIXABAY

Related Post

כוכבות החינוך של נתניה

Posted by - 16 ביוני 2020 0
הכירו את עובדות ההוראה המצטיינות לשנת תש"ף. משרד החינוך, מחוז תל אביב, בהמלצת מינהל החינוך העירוני – בחר בעובדות ההוראה…

משלחת גיסן 

Posted by - 3 באוקטובר 2022 0
משלחת של מורות מתיכון אלדד, הוזמנה  להשתתף בטקס קבלת מדליה על שם הדוויג בורגהיים בעיר התאומה גיסן שבגרמניה. הטקס התקיים ב״אולם נתניה״, בארמון…

תפארת – מעון בוטיק ברמה אחרת

Posted by - 18 ביולי 2018 0
בפאתי שכונת גלי ים, באווירה פסטורלית ונעימה, שוכן לו מעון בוטיק, העונה לשם: "מעון תפארת". מעון לילדי הגיל הרך הנותן…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות