מעל כולם: המדריך המלא לרכישת ג'יפ

8 0

למה חשוב לשים לב לפני שקונים ג'יפ? מה ההבדל בין ג'יפ המיועד לשטח לבין ג'יפ לנסיעות עירוניות ובינעירוניות? והאם בפעם הראשונה עדיף לרכוש ג'יפ חדש מ"הניילונים" או יד שנייה? מקבץ טיפים

פעם, ממש לא מזמן, קניית ג'יפ – בין אם רכב שטח אמיתי לטיולי אקסטרים או סתם רכב גבוה ומגניב לנסיעה בכבישי ישראל – הייתה משימה לא פשוטה ובטח לא זולה. בשנים האחרונות המציאות בתחום זה משתנה במהירות: רוב מותגי המכוניות מציעים כיום ג'יפים, שוק היד שנייה גדל והתרחב מאוד ומי שרוצה ויכול להרשות לעצמו ג'יפ – קונה כמעט בלי בעיה. השאלה המרכזית שנותרה היא איך לבחור בדגם המתאים ביותר למטרותינו וגם, מה לעשות, לתקציב העומד לרשותנו. 

שטח או כביש? 

זו השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם, כאשר גם תשובה של "גם וגם" באה בחשבון, מתוך הבנה שבמקרה כזה תהיה התפשרות מסוימת בשתי הזירות. 

ג'יפים  4X4 "רכים" ו"עירוניים" מיועדים בעיקר לנסיעות על הכבישים, ועשויים להיות בחירה מצוינת אם ברצונכם להסיע משפחה יחסית גדולה, להסתכל על כולם קצת מלמעלה ואם אפשר גם להרשים את מי שנרצה שיתרשם. הם יספקו לנו נהיגה רכה, לא יצרכו יותר מדי דלק ויהיו נוחים במיוחד. 

רכבי שטח אמיתיים, לעומת זאת, מיועדים לשרוד בתנאי קרקע קשים. זה אומר בין השאר הילוכי כוח שמאפשרים ירידה ועלייה מבוקרת בגבעות תלולות, קפיצים גמישים ורכב כבד, שצורך בדרך כלל לא מעט דלק. זה ג'יפ שמיועד בעיקר לנהגים מיומנים, שיידעו לשלוט בו ולא לאבד שליטה. אם עולה בכם החשד שאתם לא כאלה, שמרו מרחק סביר מג'יפ שטח אמיתי, זה מסוכן, יקר ומיותר מבחינתכם. 

חדש או יד שניה?

זו כמובן שאלה שתלויה מאוד בתקציב שלכם, אבל גם בצרכים שלכם ובמשימות שאתם מייעדים לג'יפ הנבחר. אם קניתם אותו כדי לקרוע את החולות, אבל אין לכם ניסיון בנהיגת שטח והתקציב לוחץ ממילא, ייתכן שעדיף לכם להתחיל בג'יפ יד שניה – ולבצע עליו את כל הטעויות של חוסר הניסיון. אם אין לכם בעיה תקציבית ויש לכם ניסיון בנהיגת שטח, רכב חדש נשמע כמו פתרון מתבקש, כעת נותר רק לדעת איך לבחור בג'יפ הנכון. 

אגב, אם אתם קונים ג'יפ חדש או ג'יפ יד שנייה במצב טוב ומעלה, אל תשכחו לרכוש ביטוח מקיף בנוסף לביטוח החובה לרכב: אם החלטתם לרכוש ג'יפ חבוט וישן יחסית, ייתכן שתוכלו להסתפק בביטוח צד ג', שיכסה אתכם על נזקים לצד שלישי בתאונה, כולל כיסוי הוצאות רפואיות ומשפטיות. בכל מקרה אחר, כדאי להעדיף ביטוח מקיף שיספק לכם פיצוי על נזקים לג'יפ שלכם; פיצוי על גניבה או פריצה; פיצוי לרכישת ג'יפ חלופי במקרה של נזק טוטאל-לוס; וביטוח צד ג'. 

מה חשוב לבדוק? 

החלטתם לרכוש ג'יפ. מה בודקים? מלמטה למעלה

  • צמיגים: ודאו שהצמיגים בג'יפ שלכם מותאמים לנסיעה הן על הכביש והן בשטח. אם חשוב לכם שהג'יפ יתפקד היטב בשתי הזירות, רכשו צמיגי HT (70% כביש, 30% שטח) או צמיגי AT שמתאימים באותה מידה לכביש ולשטח.  
  • מרווח גחון: המרחק בין תחתית הג'יפ לבין הקרקע כשהרכב עומד בשטח מישורי. זה אולי הנתון החשוב לכל ג'יפ שטח, משום שככל שהמרווח גדול יותר כך יוכל הג'יפ לעבור מעל מכשולים כמו סלעים ושיחים. ברכבי שטח קשוחים מרווח הגחון אמור להיות יותר מ-27 סנטימטרים, בג'יפים עירוניים אפשר להסתפק בפחות. 
  • הילוך כוח: מאפשר לג'יפ למקד כוח ומשפר מאוד את יכולת המעבר בשטח, גם בעליות וירידות מאתגרות. 
  • תא נוסעים: ודאו שהוא מרווח מספיק, עם מספר מקומות ישיבה המתאים למשפחתכם. 
  • תא המטען (בגאז'): אלמנט חשוב בכל רכב המיועד לנסיעה ושהייה בשטח.
  • מערכות בטיחות מתקדמות: ודאו שבג'יפ שלכם מותקנות מערכות בטיחות אקטיביות, שעשויות להציל חיים בהתערבות אקטיבית בנהיגה במצבי מצוקה. למשל, התרעה לפני התנגשות חזיתית, עצירה אוטומטית או מעבר או גלישה מנתיב לנתיב ללא איתות.
  • אביזרי חילוץ: נכון, ג'יפים בשטח זה בדרך בחבורה ו/או שיירה, אבל הקפידו לשמור שהאביזרים הקריטיים יהיו זמינים לכם תמיד, בג'יפ שלכם: וו גרירה, ג'ק, קומפרסור למילוי אוויר בצמיגים , רצועת חילוץ ומשטח כלשהו להנחה מתחת לגלגל במעבר מכשולים.

מעבר לכך, חשוב לבדוק מה משך האחריות על הג'יפ, מהן עלויות הטיפול והתחזוקה המשוערות שלו  ועד כמה יישחק המחיר שלו במשך השנים. זכרו: הג'יפ שתקנו צריך, בראש ובראשונה, להתאים לכם ולמטרותיכם. חוות דעת, כתבות באינטרנט, עצות מסוכני מכירות נלהבים – כל אלה, כבודם במקומם מונח. בסופו של דבר, אתם יודעים טוב יותר מכל אחד אחד מה הג'יפ הרצוי והמצוי מבחינתכם. ואותו גם תקנו.  

תמונה FREEPIK

Related Post

חוגגים את שבוע הספר

Posted by - 12 ביוני 2019 0
הסופר ליעד שוהם, מחבר רומן המתח "עיר מקלט", הוא אורח הכבוד במופע מחווה מוזיקלי בהשתתפות יהלי סובול, הכנרת קרן טננבאום…

סכנות הקיץ וכיצד נזהר מפניהן

Posted by - 29 ביוני 2021 0
מד״א  דווקא בתקופות הקיץ נערכים לעלייה במקרי הפגיעה בילדים, בני נוער ומבוגרים כתוצאה מסכנות שונות, ביניהן טביעה בים ובבריכות, פגיעות…
כלי נגישות