"מעלים זיכרון"

7 0

נועה קירל, נטע אלחמיסטר, מאיה ורטהיימר, ריף נאמן, מעיין אדם, עומר דרור, יעל גולדמן ושורת יוצרי תוכן מובילים מחברים את הדור הצעיר לעדויות ניצולי השואה באינסטגרם

הפרויקט המיוחד של פייסבוק ישראל וארגון לתת מעניק במה לעדויות הניצולים במציאות של דור הולך ונעלם, ומעלה את המודעות לכך שרבים מניצולי השואה בישראל חיים מתחת לקו העוני

פייסבוק ישראל וארגון לתת בשם "מעלים זיכרון" בפרויקט מיוחד – אשר נועד לחבר את הדור הצעיר לעדויות ניצולי השואה, לתת קול ובמה לסיפורי הגבורה, להעלות את המודעות לכך שרבע מניצולי השואה בישראל חיים מתחת לקו העוני ולגייס תרומות שיסייעו לאותם ניצולים לחיות את שארית חייהם בכבוד. 

לטובת הפרויקט התגייסו אמנים, יוצרי תוכן ומשפיענים מובילים, ביניהם: נועה קירל, נטע אלחימיסטר, ליאל אלי, שר פיטנס, מאיה ורטהיימר, דניאל עמית, עומר דרור, גל זהבי ,ערן סויסה , קובי אפללו ועוד רבים וטובים

במסגרת הפרויקט, הידוענים הגיעו לבתיהם של ניצולי שואה ולקחו חלק בשיחה אינטימית ומרגשת על סיפור גבורתם, הילדות בתקופת השואה, שימור זיכרון השואה וחייהם כיום בישראל. המפגשים תועדו על ידי המשתתפים, ויעלו לחשבונותיהם הפרטיים כקטעי Stories באינסטגרם במהלך ערב יום השואה. המשתתפים "יתרמו" את החשבונות האישיים שלהם לטובת הפרויקט, בכך יאפשרו במה וחשיפה לסיפורי הניצולים, ויעודדו את העוקבים שלהם לתרום לארגון לתת, כדי לתמוך בניצולי השואה שחיים בעוני.

בפרויקט השתתפו ניצולי שואה מרחבי הארץ, חלקם נתמכי "סיוע לחיים" של ארגון לתת. בין המשתתפים: אסתר רוסק, רחל הלברון, לריסה ליטבק, אידה רשקוביץ, יוסף שולט, צבי כהן, מרדכי צ'חנוב, חנה ליבמן, רפאל לחמן, אלקה אברמוביץ', צבי מל, ג'ני רוזנשטיין, הירש בינסקי, בלה נוימן, אסתר גרייצר, לאה ודררו, מרדכי פייר, צבי אשד, נחום בוגנר, עליזה לנדאו.

במשך 24 שעות, הפיד באינסטגרם ייראה מעט אחרת – הידוענים יציגו את סיפורי הגבורה דרך העיניים שלהם, כפי שתועדו במפגשים האינטימיים עם ניצולי השואה, וייצרו חיבור בין-דורי מרגש ומקורי, שמדבר בשפה של הדור הצעיר ומשתמש בפלטפורמות בהן הם נמצאים. כך ניתן קול לניצולי השואה שעוד יכולים לספר בגוף ראשון את סיפור חייהם, לפני שיהיה מאוחר מדי.

על פי נתונים של ארגון לתת, חיים כיום בישראל 179,600 ניצולי שואה – מתוכם כרבע חיים מתחת לקו העוני, במצוקה כלכלית ובתנאי מחיה מחפירים. במהלך שנת 2020 נפטרו כ-17,000 ניצולי שואה, ביניהם כ-900 ניצולים שנפטרו בעקבות נגיף הקורונה.

בארגון לתת ובפייסבוק ישראל מקווים כי המצג האותנטי של מציאות ניצולי השואה בישראל, בפלטפורמות של פייסבוק, יעורר מחשבה ושיח סביב הנצחת השואה בקרב צעירים ויניע אותם למעורבות חברתית גדולה יותר למען דור הניצולים ולמען שימור הזיכרון.

עדי סופר-תאני, מנכל"ית פייסבוק ישראל: "המושג הטרגי "דור הולך ונעלם" נהיה מוחשי יותר מאי פעם, וזוהי אחריותנו להבטיח שמאורעות השואה לא יישכחו לעולם. בעידן בו הרשתות החברתיות הן מוקד הנעה לפעולה עבור יוזמות חברתיות, אנו מבינים שעלינו לחשוב אחרת על מנת להגיע לדור הצעיר בדרך הנגישה לו, ובוחרים לקחת חלק פעיל בהנחלת מורשת השואה והגבורה לדור ההמשך. "מעלים זיכרון" הוא פרויקט שמספק הזדמנות פז לצפות בעדויות החיות, לעודד שיח, הקשבה וסקרנות בקרב בני הנוער – וגם לנסות לשפר את חייהם של אלו שעדיין כאן איתנו. אני מודה לארגון לתת על שיתוף הפעולה הייחודי וליוצרי התוכן שנרתמו כדי להשמיע את קולם של הגיבורים של כולנו, ניצולי השואה".

צחי לנגר, סמנכ"ל שיווק בארגון לתת: "לאחרונה שוחחתי עם צבי, אחד משורדי השואה שהסכימו לשתף את סיפורם במסגרת בפרויקט "מעלים זיכרון", להעלאת מודעות למצבם הרעוע של ניצולי השואה בישראל. משפט שצבי אמר, נחרט בזכרוני, "אנחנו עברנו את הנורא מכל, יותר מכל מה שאדם יוכל לדמיין, אבל העובדה שיש עדיין שורדי שואה שחיים במדינה שלנו בעוני זאת בושה למדינה". צבי עצמו איננו נזקק, אך יש  אלפים רבים נזקקים, החיים בעוני. ואנו צריכים להיזכר בהם לא רק ביום השואה, אלא לאורך כל השנה. אנו חייבים להיות ערבים לשלומם כל עוד יש לנו את ההזדמנות לעשות עימם צדק. ארגון לתת פועל בכל המרץ לעזור למעל 1000 ניצולי שואה נזקקים ונותן מענה לכל צרכיהם אבל אין זה מספיק. חייבים שכל אחד ואחת, שליבם עם שורדי השואה, ייקח חלק בהתנדבות או בתרומה, ואין זמן טוב יותר מלהתחיל לפעול כעת ויפה שעה אחת קודם".

Related Post

איפה נטייל בחודש אוגוסט

Posted by - 9 באוגוסט 2021 0
חודש אוגוסט, הוא תזמון מושלם להחליט לצאת לבילוי משפחתי, רגע לפני שהחופש הגדול מסתיים.המדריך המלא לכל הפעילויות שתוכלו לבקר בהם בחודש…

2022 – מה מחכה לנו: טרנדים ומגמות בעולם העיצוב

Posted by - 7 בדצמבר 2021 0
מתוך תערוכת צ'רסאי נגיעות מוזהבות, אגרגטים בצבעוניות מפתיעה, פסיפס בצורניות מקורית – כל המגמות החשובות שזיהינו בתערוכת צ'רסאי האחרונה >> התערוכה בצ'רסאי היא מהחשובות שמתקיימות בעולם עיצוב הבית ובה מציגים…

בחוץ קורנה, בבית בלגאן

Posted by - 16 במרץ 2020 0
הימים האחרונים לא נותנים לברוח, ומרכזים את מירב תשומת הלב שלנו לנעשה בין כותלי הבית. חיי משפחה הם אומנם אושר…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות