'מעורבות חברתית'

10 0

'מעורבות חברתית'
תיכון שש שנתי "אלדד" חרט על דגלו את נושא "מעורבות חברתית" כערך לתלמידים ולצוות המורים. כבר בתחילת הלחימה הנהלת בית הספר ראתה את הייחודיות של כל איש צוות ואפשרה מאוד למורים למקד את כוחות העשייה למען קהילת המפונים בנתניה. מורות רבות מסגל בית הספר חיפשו כיצד ניתן לתרום מתוך היכולת והכישרון האישי ופעלו ללא לאות למען המפונים.
צוות המורים מיקד את כוחות העשייה למען הקהילה:
מאיר בן סימון, המנכ"ל שנכנס לתפקידו לאחרונה, דוגל בתהליכי למידה המושקעים בהצמחת התלמידים לצד עשייה קהילתית ומעורבות חברתית. "הדוגמא אישית של מורי בית הספר ועובדיו היא מפתח- והצוות החינוכי בעצמו יכול וצריך ללמד ולתרום לחברה בעת ובעונה אחת". לצד עבודתו של מאיר כמנכ"ל בית הספר הוא פועל ומתנדב בארגונים שונים, כך שאין זה מפתיע שכבר בתחילת מלחמת 'חרבות הברזל' התגייס צוות בית הספר להתנדבות ותרומה. בימים הראשונים ללחימה נרתמו מנהלות בית הספר יהודית אדדי, מנהלת התיכון, וסימה זפרני אונגר, מנהלת החטיבה, גייסו את הצוות והתלמידים לאיסוף מצרכים למען החיילים. "בימים הראשונים של המלחמה אספנו מצרכים ( חטיפים, שימורים, טואלטיקה משחקים וכו׳) מכל תלמידי התיכון למען חיילי צה"ל ותושבי עוטף עזה, את המצרכים העברנו למתנ"ס עיר ימים מיינו וארזנו ושלחנו לחזית" מספרת הרכזת החברתית בתיכון אביטל כספי אשר פעלה במישורים רבים למען החיילים ואף רתמה את בתה לפעילויות השונות והן יוצאות ומתנדבות במלונות למען המפונים.

רכזת החטיבה נטלי ג'אן קראה לצוות להירתם למען מלון "רזידנס" בעיר, אותו בית הספר אימץ, היא גייסה גורמים שונים מבית הספר ומחוצה לו ויחד יצרו קבלת שבת עם המפיק המוזיקלי של בית הספר נוריאל שמעון ואף גייסה הורים שהגיעו לשמח את ילדי יום ההולדת במלון עם משחקים והפתעות. "מורות רבות בחטיבה התנדבו למען המפונים בפעילויות בבתי המלון, ביצירה, בעבודה פרטנית עם הילדים ובפעילויות ספורט שונות." ברצוננו לשבח את הורי בית הספר היסודי היסודי "יונתן" בעיר, אשר דואגים בשיתוף פעולה עימנו לערכות יצירה וכיבוד לקבלת השבת ציינה נטלי.

נטלי גמליאל, רכזת המעורבות החברתית בתיכון, מספרת כי עם פרוץ המלחמה חברה נטלי לצוות של מתנדבים מתנועת תרבות ונטועים הפועלות למען עשייה חברתית בעיר, להתגייס לעשייה משמעותית למען תושבי הדרום שהגיעו לנתניה מהיישובים עלומים, מפלסים, שדרות, אשקלון, נתיבות ואופקים. "גילינו בימים אלו את החוסן שלנו. הקמנו קבוצה של מתנדבים, והפעלנו את הילדים בתחנות יצירה שונות. יצרנו קשרים עמוקים עם הילדים אפשרנו להורים זמן לנוח, להתאוורר ולנשום", היא אומרת ומוסיפה על שיתוף הפעילות עם התלמידים בזום. "כרכזת מעורבות חברתית היה חשוב לי להראות לתלמידים את הדברים החיוביים בתוך כל המצב, לשתף אותם בעשייה ולהראות כי גם הם יכולים לקחת חלק". נטלי סיפרה בהתרגשות שכבר באותו יום תלמידים רבים ביקשו להתנדב ויצאו למלונות במסגרת תנועות הנוער בהן הם מתנדבים. הם חשבו מה הדבר אותו הם יכולים לעשות כדי לעזור בו, חלק סידרו את הבית, חלק הכינו אוכל לשכנים וציינו כי הם הרגישו משמעותיים בעשייה זו.

כל המורות התגייסו:
שלומית רובין מצרפי, רכזת מגמת רפואה ומערכות בריאות בתיכון, הינה בנוסף מטפלת ברפואה משלימה החברה בקבוצת מטפלים ארצית, מיד כשעלה צורך למתן טיפול במגע למפונים אשר מצאו עבורם מסגרת בנתניה, התגייסה שלומית להגיע למלונות בנתניה לתת טיפה של נחת נשימה רוגע והחזרת כוחות לחיילנו אי שם ולמפונים מהתופת והדרום. "החיבור למטופלים לסיפורים האישיים לעיתים לא משאירים עין יבשה. יחד עם זאת אני מאושרת בכך שיצרתי להם מרחב נפשי תודעתי וגופני מוגן, מקום לפרוק ולהתחבר מחדש בכוחות מחודשים להתחבר להרפיה, נשימה עמוקה, חיוך של רוגע ואפילו הרדמות אחרי שלושה שבועות שבהם לא הצליחו להירדם".
בתיה עזריה, רכזת מגמת גיאוגרפיה בתיכון, מספרת כי גם היא חבריה ותלמידיה נרתמו לפעילויות שונות, הכוללות הפעלת ילדי מפונים בספורט, עזרה למפונים עם ילדיהם במטלות יומיומיות בבתי המלון ובדירות שניתנו להם. חלק בחרו לתרום מזמנם למפעל "קיטו" בחולון, בהכנת בשר מיובש שהועבר ליחידות השונות בדרום ובצפון. בתיה אף מתנדבת למען נשות המגויסים, הקהילה דאגה להן לבייביסיטר לילדים ותבצע מפגש של תרפיה באומנות לשתף ולהתאוורר כי גם הנשים שנותרו בעורף צריכות להישאר חזקות, "הנתינה תורמת לנשים אבל גם לי".
אילנה זרח, רכזת לשון ובגרויות בתיכון התנדבה בחמ"ל של קרן בצור משה שם היא מתגוררת, קרן הצליחה לגייס תרומות של בגדים חדשים למפונים. "אנחנו ממיינים את הבגדים החדשים שמגיעים אלינו ומכינים לפי הזמנות למלונות וגם לאנשים המתארחים בדירות, מאחורי כל הזמנה יש סיפור ואני מרגישה אסירת תודה על הזכות לתת ולו במעט למפונים היקרים".
גם חן עמית, מחנכת ורכזת שח"ר בתיכון, מלווה משפחות מהעוטף שהגיעו ליישוב שבו היא מתגוררת, מתנדבת במרכז לאיסוף וחלוקת בגדים עבור משפחות העוטף, ואף מתנדבת כשוטרת במדים בסיור משטרתי כמתגברת כוחות. היא מתארת את העוצמה הטמונה בעשייה, בהשתייכות לצוות חזק הן בבית הספר והן בכוחות הביטחון: "זוהי העת להחליף את תחושות חוסר האונים והאימה בתחושות עשייה וחוזק. אני מעודדת את תלמידיי לצאת, לעשות, לתרום".

Related Post

נוער מובחר

Posted by - 21 במרץ 2023 0
קבוצות קבוצות של נוער איכותי וטוב שיש בעיר הזו, לקח חלק בשבוע המעשים הטובים ובנתינה לאחר. גאווה של נוער מאת…

שוברים שגרה

Posted by - 2 באפריל 2024 0
תוכנית "העיר כבית ספר" הפועלת במערכת החינוך ומוציאה את התלמידים ללמידה חוץ בית ספרית – תתרחב. כך ציינה השבוע אתי…

אלופי הסייבר הארצי מנתניה!!

Posted by - 5 בפברואר 2024 0
10 מתלמידי יב' במגמת התוכנה באורט גוטמן, אשר העפילו לשלב הגמר של האליפות הארצית בתחום הסייבר של "מגשימים"- קטפו את…
כלי נגישות