מנציחים את זכרם

10 0

ישיבת מועצת העיר האחרונה אישרה שמות רחובות חדשים בעיר; ואישרה את החלטות הוועדה למתן שמות רחובות בראשותו של סגן ראש העיר, עו”ד אדיר בנימיני.

מאת: יקיר מנשה

אלו שמות אושרו ?

בגזרת האומנות

  • המשורר נתן זך
  • האמניות המופלאות אילנה רובינא ונחמה ליפשיץ

חסידי אומות העולם

  •  התקבלה גם הצעת ראש העירייה להנצחתם של וילפריד ישראל

וילפריד ישראל היה סוחר ונדבן אנגלי-גרמני יהודי, פעיל בתנועה הציונית ובעליית הנוער. הוא פעל רבות להצלת יהודים באירופה בעת השלטון הנאצי. ישראל הקים מנגנון סודי שהתמחה בהצלת יהודים שכבר נעצרו במחנות הריכוז הראשונים. במקביל פעל ישראל להשגת אשרות ורישיונות לשכירת אניות ובכך הציל עשרות אלפי יהודים ממוות וודאי. ישראל נספה בשנת 1943, במהלך טיסה כשחזר משליחות הצלה מטעם הסוכנות היהודית בפורטוגל וספרד. המטוס הופל על ידי שמונה מטוסי קרב גרמנים.

צילום רן אליהו
  • אלנה מלכת רומניה
  • אלנה מלכת רומניה

 אלנה, המלכה האם של רומניה, הוכרה כחסידת אומות עולם, הודות לפעולות שנקטה בתקופת מלחמת העולם השנייה למען יהודי רומניה, תוך שימוש במעמדה במדינה. הנשיא היוצא של מדינת ישראל, רובי ריבלין, כתב בזמנו לנכדתה, הנסיכה מרגרט כי "העם היהודי מוקיר תודה עמוקה למאמציה האמיצים של המלכה האם אלנה להצלת יהודים בתקופת השואה. יהודי רומניה חוו תקופות של שגשוג ושל שפל בהיסטוריה המשותפת על אדמת המדינה. מעשים נעלים אלו, דוגמת פועלה של המלכה אלנה, מוסיפים קרני אור לתקופה החשוכה של השואה ברומניה".

בזירה המקומית

  • אלפונסו צבע
  • יוסף רוט

כמו כן, אושרה הנצחתה של המדענית היהודייה, רחל (רוזלינד) פרנקלין, אשר עבודתה על המבנה המרחבי של ה-DNA, תרמה תרומה מדעית מהותית וחשובה לגילוי מבנה זה. תגליתה הוסתרה במשך שנים רבות, על ידי מי שנעזרו והסתמכו על עבודתה, המדענים פרנסיס קריק וג'יימס ווטסון, עד שהאמת יצאה לאור ופרנקלין זכתה להכרה לה הייתה ראויה בגין התגלית המדעית החשובה שגילתה במחקרה.

ראש העיר, מרים פיירברג-איכר מספרת ל"השבוע בנתניה"  מאז כניסתה לתפקיד, היא שמה לה למטרה להביא להנצחת גיבורי תרבות ונשים פורצות דרך בתחומן והיא גאה על כך על ההתקדמות הרבה שנעשתה בתחום.

יו”ר הוועדה, חבר מועצת העיר, עו”ד אדיר בנימיני: "אנחנו ממשיכים במגמה להנציח דמויות ערכיות שתרמו לעיר, למדינה, לעם היהודי ולאנושות בכללותה, עם דגש מיוחד על אנשי אומנות ותרבות. אנו מודעים היטב לפער העצום הקיים בין רחובות הנקראים על שם גברים ביחס לרחובות על שם נשים ואנחנו עושים מאמצים גדולים לצמצמם את הפערים הללו. בשנים האחרונות החל פרויקט הקרוי 'רחוב משלה' ובו מאגר של שמות של נשים הראויות לשם רחוב משלהן. אני קורא לתושבי העיר לעשות שימוש במאגר, להגיש הצעות, וכל הצעה תיבחן על פי הקריטריונים שנקבעו לאורך השנים במסגרת הוועדה".

קרדיט תמונה: PIXABAY

Related Post

בוסט לאזורי התעסוקה

Posted by - 13 בנובמבר 2019 0
תכנית אזורי התעסוקה המטרופוליניים, הופקדה בוועדה המחוזית; גורמים בעיריית נתניה: מדובר בתכנית הכלכלית המשמעותית ביותר לעיר מאת יאיר אברהם תכנית…

תכנון ובניה

Posted by - 1 בדצמבר 2020 0
במסגרת פעילות אכיפה למיגור עבירות תכנון ובניה וחוקי העזר במרכז העיר נתניה, בחודש נובמבר 2020,  ניתן פסק דין תקדימי של…

שבוע היזמות הבינלאומי

Posted by - 15 בנובמבר 2022 0
אירועי שבוע היזמות הבינלאומי נפתחו בשבוע האחרון בנתניה, בכמה מוקדים בעיר. המטרה – להנגיש  לצעירי העיר את נושא היזמות, לאור…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות