מלך הגלים

7 0

כשהוא מביט על עשרות אלפי הצופים ומאות הגולשים הפוקדים את חוף קונטיקי, ליבו מתמלא גאווה; כך הצליח יוסי זמיר, מנכ"ל ארגון הגלישה הישראלי, להגשים חלום בעיר הולדתו נתניה שהפכה רשמית לבירת הגולשים הישראלית.

לפני עשרות שנים, כשיוסי זמיר וחבריו גלשו בחוף קונטיקי וארבע עונות כילדים, הם יכלו רק לחלום על יום בו אליפות גלישה בסדר גודל בינלאומי, תתקיים בישראל בכלל ובנתניה בפרט. את תחרויות הגלישה באותה עת הם ראו רק בסרטים.

באותן שנים, אפשר לומר ש'ילדי הים' שיצאו עם בגד הים והגלשן בשיאו של חורף כדי לתפוס איזה גל, נחשבו לבעייתיים ואין נתנייתי שלא מכיר את הביטוי "הפקולטה למדעי הגלים". הרבה תפיסות שגויות לגבי ספורט הגלישה השתנו. עם החשיפה הגדולה שהענף קיבל בארץ בשנים האחרונות, בעיקר ובזכות שיתוף הפעולה בין ארגון הגלישה הישראלי יחד עם עיריית נתניה, היום ידועות מעלותיו הרבות וההשפעות המצוינות שיכולות להיות לו בתחומים רבים כמו פיזיולוגיה, חינוך ועוד.

בימים אלה נתניה מארחת, זו השנה הרביעית ברציפות את התחרות הראשונה בסבב אליפות העולם בגלישה. הילדים של אז, של שנות התשעים, לא רק הגשימו את חלומם שלהם, אלא גם את החלומות של אלפי ילדים הנמצאים כיום בתחילת דרכם בענף וזוכים לצפות מקרוב בטובי הגולשים בעולם.

האליפות, שהחלה בשבוע שעבר ותימשך עוד מספר ימים, הפכה את העיר נתניה למוקד עלייה לרגל מכל הארץ, והביאה לאווירת קרנבל אמיתית בקרבת חוף קונטיקי בה היא מתקיימת ומוקדי הבילוי בעיר.

"היוזמה לקיים את האליפות, כאן בנתניה, הגיעה עם חזרתי לארץ לאחר שנים רבות שחייתי באוסטרליה" מספר יוסי זמיר, המכהן כיום כמנכ"ל ארגון הגלישה בארץ. "באוסטרליה הייתי מעורב לאורך השנים בארגון תחרויות גלישה בינלאומיות. כשהגעתי לארץ, מאוד קסם לי הרעיון לארגן תחרות כזו גם כאן. זה היה עבורי חלום ילדות, מכיוון שבתור ילד שהחל לגלוש בגיל שמונה בנתניה, תחרויות הגלישה הגדולות תמיד נראו לי כל-כך רחוקות. לא יכולנו לטעום מהן. כשהייתי באוסטרליה, חוויתי את התחרויות האלה בתור משהו נגיש. פה בארץ, מכיוון שאנחנו מדינה קטנה וללא הרבה גלים, אף אחד לא חשב שנצליח להביא לפה תחרות בסדר גודל כזה".

אז איך בכל זאת הצלחת לארגן את קיום התחרות כאן?

"לאחר שסיימתי את השירות הצבאי, טסתי לאוסטרליה וחייתי שם במשך הרבה שנים. כשהגעתי לשם, פגשתי המון חבר'ה שעם השנים הפכו לגולשים מפורסמים ולאנשים המנהלים את ענף הגלישה בעולם. בזכות ההיכרות האישית איתם, התחלתי לעבוד לצדם, פיתחתי קשרים טובים. בזכות הקשרים האלה וכן החזון והסיוע מצד עיריית נתניה וגורמים נוספים בעיר, הצלחנו לארגן את התחרות הזו בנתניה. התחלנו לקיים את התחרות הזאת לפני ארבע שנים. מאז היא הפכה לאירוע הדגל בעיר נתניה מבחינת ספורט וכן לאירוע הספורט הכי גדול בארץ המתקיים בעונת החורף. האליפות שמה את העיר נתניה במרכז".

 עד כמה באמת התחרות הזו גדולה – לא רק מבחינת החשיבות אלא גם החשיפה הבינלאומית?

"זאת תחרות ברמה העולמית הכי גבוהה. היא כוללת השנה ספורטאים המגיעים מ-26 מדינות, כולל ארצות כמו מרוקו ואינדונזיה, שאיתן אפילו אין לנו קשרים דיפלומטיים. הספורטאים האלה מגיעים והם מושכים אחריהם כ-70 אלף איש מכל רחבי הארץ, שמגיעים כדי לצפות בהם. ישנם גם שידורים ישירים החושפים את התחרות למיליוני גולשים ועוקבים מכל רחבי העולם. יחד עם עיריית נתניה הפכנו את התחרות להפנינג מדהים בעיר, כשאנשים מגיעים לחופים כדי לצפות מהבוקר בתחרות ועד אחרי הצהריים. מסביב לתחרות יש דוכני אוכל ואטרקציות לילדים. בערב, כל הבארים והפאבים בעיר מתמלאים עם החבר'ה מהתחרות ועם הצופים שמגיעים וחוגגים את התחרות יחד איתם. זו חוויה של פעם בשנה. היא מיועדת לילדים ולכל המשפחה, כשהכניסה היא חינם".

 כיום ענף הגלישה הוא אחד הפופולאריים בישראל. כיצד תרמה התחרות לשינוי תדמיתי?

"בעבר, כשהתחלתי לגלוש, היה מספר מצומצם מאוד של גולשים בארץ. הגלישה באמת נתפסה כדבר שלילי, שרק הילדים הבעייתיים הולכים אליו. היינו יוצאים באמצע החורף אל הים עם בגד הים והגלשן, ואנשים היו מסתכלים עלינו בצורה לא כל כך טובה. עם הזמן, הספורט הזה התפתח והגיע לאן שהוא נמצא היום בארץ. מעל לשלוש מאות אלף גולשים. הענף התפתח בכל העולם, האינטרנט חשף יותר אנשים לגלישה ואנחנו, שהיינו הילדים ה'בעייתיים' של פעם, הפכנו להורים שרוצים שהילדים שלנו יגלשו, כי אנחנו יודעים עד כמה הספורט הזה בריא לגוף ולנפש".

באיזה מובן, מעבר לתחרותי, גלישת גלים תורמת לילדים ולנוער בהיבט הפיזי, החינוכי והמנטלי?

"מעבר לכך שהגלישה מהווה פעילות גופנית מצוינת, יש לה גם את הצד המנטלי. זה ספורט שמאוד מרגיע אנשים. עבור ילדים הוא מצוין. ההתמודדות שלהם עם הים, היא משהו שעושה להם טוב. מעבר לכך, מחקרים רבים הראו שהגלישה עוזרת לילדים עם בעיות קשב וריכוז. היום יש למועדוני הגלישה בנתניה, שיתוף פעולה עם בתי ספר כמו ביאליק, למשל, במסגרתו מגיעים הילדים בכל שבוע לשלוש או ארבע שעות בים ובסוף השנה מקבלים על כך ציון".

איזה פעילויות אתם עושים בארגון הגלישה בארץ?

"כמו כל ענף ספורט, אנחנו מוציאים נבחרות לאליפויות ברחבי העולם, מארגנים סבבי תחרויות בארץ בין מועדונים ומטפחים את דור העתיד בענף".

 gl1

צילום באדיבות עיריית נתניה וארגון הגלישה הישראלי

ענף הגלישה הפך לאולימפי ובטוקיו 2020, לראשונה, יתחרו בו גולשים בשם מדינתם על מדליה אולימפית. עד כמה הכרה זו משמעותית?

"העובדה שגלישת גלים תהיה, לראשונה, אחד מענפי האולימפיאדה בטוקיו 2020, היא ללא ספק משהו שיקדם הרבה את הענף וידחוף אותו עוד. כשאתה נמצא על הבמה המרכזית בעולם, אתה מקבל את החשיפה, יותר אנשים מכירים את הענף ונכנסים אליו. יש לנו בישראל בכלל, חלק מהם מנתניה, כמה גולשים עם פוטנציאל להגיע למשחקים האולימפיים בעתיד. התחלנו להשקיע בהם כדי שיוכלו לייצג אותנו באולימפיאדה הקרובה או בזאת שאחריה ויגיעו בעתיד לרמה הכי גבוהה בענף".

תמונה ראשית באדיבות ארגון הגלישה הישראלי. צילום בנג'ו אראס

Related Post

חום יולי אוגוסט

Posted by - 1 באוגוסט 2022 0
במד"א מזהירים מפני עומס חום קיצוני. איך נזהרים ושומרים על עצמנו והילדים?? להרבות בשתייה, נזהרים מפני שהייה ארוכה בשמש ומוסיפים…

מרכינים ראש

Posted by - 11 באוקטובר 2023 0
ראש העיר, חברי מועצת העיר ותושבי נתניה המומים, אבלים וכואבים את נפילתם והירצחם של בני נתניה וכן בני ובנות משפחות…

מצטיינת משלנו

Posted by - 15 ביוני 2021 0
אנאל ועקנין תושבת העיר הנתניה ומתנדבת בעמותת של-שילה, קיבלה תעודת הצטיינות בטקס שנערך בבית הנשיא כהצדעה למתנדבי השרות הלאומי אזרחי…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות