מכניסים את האמנות לפיתה

9 0

במסגרת תערוכת "עיניים גדולות" המתקיימת בגלריה על הצוק בנתניה, מוצגים דיוקנאות של אייקוני מוזיקה ותרבות שעוצבו על מצע של פיתה. התערוכה המקורית, המשלבת בין אוכל, אמנות ותרבות, תמשיך להציג עד ל – 22 ביולי ומארגניה מזמינים את הקהל ומבטיחים: יהיה טעים. 

נטע ברזילאי בפיתה - יצירתה של גילת אורקין

אין זה סוד, שהאמנות והאוכל כרוכים זה בזה מראשית התרבות האנושית. מסצנות הציִד שצוירו ונחרתו על קירות המערות הקדמוניות, המעידים על הצורות בהן האדם השיג לעצמו את מזונו וסעד אותו, ועד לימים אלה, בהם אמנות הכנת האוכל מוצגת על גבי מסכי הטלוויזיה ומושכת קהלים רבים בתכניות מסוגים שונים. כעת, גם תערוכת "עיניים גדולות" שיצאה לדרך בפתיחת החודש, ותוצג עד ל – 22.7 בגלריה על הצוק, ברחוב המעפילים בנתניה, משלבת בין תחומי האוכל והאמנות עם הפתעות אקטואליות במיוחד.

העבודות שנבחרו לתערוכה "עיניים גדולות", תוצרת בית עמותת היכל התרבות נתניה, מייצגות היבטים שונים של ייצוגי המזון באמנות החזותית הישראלית. "האמנות העכשווית", קורא לזה אוצר התערוכה, ד"ר גיא מורג צפלביץ' ומוסיף: "התערוכה מציעה מגוון רחב של גישות. ברוח רצינית או פרודית, חומלת או אכזרית. לא אחת האמנות עושה זאת באמצעות שימושים שונים באוכל ובייצוגיו".

בין ההיבטים שאליהם תתייחס התערוכה תהיינה ארוחות משפחתיות, הקשורות למנהגים, מאכלים ועוד. תהיה התייחסות פארודית ומוגזמת למזון, דוגמאות: "מנות לאומיות" כמו סביח המחקה את יצירותיו של ג'קסון פולוק, סעודה מספוג ועד עיצוב דמויות מפתח מעולם התרבות והמוזיקה הישראלית שייוצרו באמצעות חומרי גלם אכילים על מצע של פיתה. בין הדמויות המוכרות שיעוצבו יהיו דמויותיהם של נטע ברזילאי, סטטיק ובן אל תבורי ועוד.

ברשימת המשתתפים של התערוכה, יהיו בין היתר גילת אורקין ויובל קדר. אורקין, בונה מפיתות וחומרי מזון אחרים סצנות מאוירות אותן היא מפרסמת בבלוג שלה ובאינסטגרם. הכל התחיל בניסיון לגרום לבתה לאכול ארוחה מזינה בבית הספר ולשלב בכך לימוד על אנשים חשובים בתרבות, בפוליטיקה ובהיסטוריה. כל יום היא יוצרת דמות הקשורה לתאריך אותו היום.

בשלוש היצירות שתציג אורקין בתערוכה, היא מתייחסת לכוכבים ישראליים. לתערוכה בחרה גילת ליצור מחווה לנטע ברזילי, לסטטיק ובן אל ולמנשה קדישמן ז"ל. לפתיחת התערוכה תכין אורקין מיצב אוכל שיורכב במהלך הפתיחה וייאכל על ידי המוזמנים בסופה.

 

יובל קדר, מאוהב כבר שנים רבות ביבשת השחורה, בנופיה, באוכלוסיותה ובעיקר בנשיה. הוא ביקר בה פעמים רבות ואף התחתן בחתונה אפריקאית מסורתית עם בת המקום בקניה. ציוריו עוסקים רובם ככולם בשעטנז של אפריקה על חיי הבר שלה, נופיה ואנשיה עם נפשות החשובות לו ונופי חייו בארץ. בציור "ברכת המזון בסוואהילית" נראה דיוקנו של האמן, עטור הילה, כקדוש נוצרי הניצב בשדה תירס, מתחתיו שלושה ילדים בני אפריקה האוכלים מה שנראה כקורנפלקס, על שולחן המחופה מפה אדומה מצוירת תותים. קדר, צייר ומורה מוערך, חי ויוצר בתל אביב.

 

 

 

 

Related Post

קיץ של תרבות 

Posted by - 19 ביוני 2023 0
מוזיאון נתניה מזמין את כל אוהבי התרבות בעיר ליהנות מסדרת אירועים, הרצאות, פעילויות  בקיץ 2023.  מאת בניה גואטה  מוזיאון נתניה, אחד ממוקדי…

מדליקים את האור

Posted by - 13 בדצמבר 2022 0
מדי ערב בכיכר העצמאות תתקיים הדלקת נרות חגיגית, הופעות והצגות לכל המשפחה אירועי חנוכה בנתניה יתקיימו בכל ערב החל מ-18/12/22…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות