מכורים למסכים

7 0

הישראלי הממוצע מבלה 10 שעות ביום מול מסכים; הילדים שלנו לא טובים בהרבה; שבעה סימנים המצביעים על-כך שייתכן והילדים שלנו מכורים וגם… מה לעשות בנדון.

הישראלי הממוצע מבלה 10 שעות ביום מול המסכים השונים, וגם הילדים שלנו לא טובים בהרבה. השאלה שעולה היא מתי השימוש במסכים הופך מפעילות לשעות פנאי להתמכרות של ממש – העשויה להשפיע על התנהגות הילד, הבריאות שלו ואפילו הציונים שלו בבית הספר. חשוב יותר: מהם הסימנים שכדאי לכם לשים לב אליהם

קושי בראייה

הילד מחזיק את הספר או הנייד קרוב מדי לעיניים? אם הוא מבצע את הפעולה הזו מטווח קצר מדי – זהו סימן אזהרה, שיכול לרמז על קושי בראייה מרחוק (קוצר ראייה), לקות שיכולה להתפתח בעקבות צפייה ממושכת במסכים או מחשיפה מועטה מדי לאור יום. "שימו לב האם הילד מחזיק את המכשיר הנייד קרוב מאוד לפניו, והאם הוא מתקרב לטלוויזיה יתר על המידה בזמן צפייה או משחק, אם כן – כדאי שתיגשו לבדיקת ראייה", ממליצה אורטל סבג, אופטומטריסטית ומנהלת מחלקת מחקרים ב-CooperVision שמוסיפה כי 30% מילדי ישראל מפתחים קוצר ראייה.

בחילות וסחרחורות

הילד מתלונן על כאבי ראש, סחרחורות ובחילות. אם הילד סובל לעיתים תכופות מהתסמינים האלו, ייתכן שלא מדובר בווירוס שמסרב לעזוב, אלא בתוצר לוואי של קושי למקד את המבט והידרדרות בראייה לרחוק.

עיניים שורפות

הילד משפשף הרבה את העיניים. בעת שימוש במחשב או בטלפון לפרקי זמן ארוכים, העיניים ממצמצות פחות מהרגיל, מה שהופך אותן ליבשות, וגורם לתחושת כאב, צריבה ועייפות. זה עלול להתבטא גם בצורך לשפשף את העיניים לעיתים תכופות. "שפשוף העיניים לרוב לא מזיק, אך נמצא קשר בינו לבין התפתחות מחלה ניוונית בקרנית בשנות העשרה המאוחרות (קרטוקונוס)", מסבירה סבג.

ma2

צילום יח"צ

משקל עודף

הילד מתחיל לעלות במשקל. כשהילד מבלה זמן רב מול המסכים, זה פעמים רבות מגיע על חשבון של פעילות גופנית ומשחק בחוץ, מה שיכול להתבטא בעלייה במשקל. מחסור בפעילות גופנית אינה בריאה לגוף וגם לנפש. מה גם, שישנה אפשרות של פגיעה במרקם החברתי של הילד ובכישורים החברתיים הנדרשים. החיים הם לא וירטואלים.

קושי בשינה

הילד מתלונן על עייפות וקשיים בהירדמות. האור הנפלט מהמסכים מפריע למחזור השינה במוח ויכול להוביל לנדודי שינה, ולכן צפייה ממושכת במסכים, במיוחד לפני השינה, היא גורם שכדאי לצמצם ככל האפשר. על-פי מחקרים שונים מומלץ להרחיק ולכבות כל מסך כשעתיים לפני השינה.

הדרדרות בלימודים

הילד סובל מקושי או הידרדרות בלימודים. אם אתם שמים לב להידרדרות בציונים של הילד, בררו מולו ומול המורה ממה זה נובע, יכול להיות שלא מורה פרטי זה הפתרון – אלא זוג משקפיים. מחקרים הוכיחו קשר ישיר בין בעיות בראייה לבעיות בלמידה. זאת מאחר שחלק ניכר מהחומר מועבר בצורה ויזואלית על הלוח, וילדים שמתקשים בקריאה וטועים בהעתקה ממרחק כזה, עשויים להתקשות יותר בהבנת החומר הנלמד, ולצבור פערים.

סימני התמכרות

האם הילד שלכם מביא את הטאבלט איתו לשולחן האוכל? מציץ בטלפון תוך כדי שיחה? לא מסוגל להתמודד עם המגבלות על זמן המסך שהצבתם לו? חוזר הביתה אחרי יום רע בבית הספר וצריך תכנית טלוויזיה או משחק כדי לשפר את ההרגשה, יש סיכוי טוב שהילד שלכם פיתח התמכרות. בהתמכרות, כמו בכל התמכרות, יש להתעקש ולא לוותר לילד, יש לקבוע מסגרות קשיחות ואם צריך, להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום.

 

תמונה ראשית: באדיבות Fotolia

Related Post

חמשת המופלאים

Posted by - 3 באוקטובר 2022 0
בעוד כחודש וחצי, יצאו חמשת המתעמלים הנתנייתים לאליפות העולם לנוער שתתקיים בבולגריה. החמישה שמתעלמים בעירוני נתניה מבית ״רגעים״ ואגף הספורט…

'בית ספר להורים'

Posted by - 26 ביוני 2023 0
"בית ספר להורים", פיילוט ייחודי שהוגש לגני ילדים ומטרתו הרחבת ידיעותיו של ההורה בהתפתחות הילד וצרכיו, וחיזוק והעצמת הקשר ביניהם…

אנגלית כבר מהגיל הרך

Posted by - 1 במרץ 2022 0
מחקרים בחינוך מעידים כי ילדים הלומדים ושולטים בשפה זרה נוספת מרוויחים יתרון קוגניטיבי חשוב, המעשיר את הידע, מרחיב ומפתח כישורי תקשורת ואף תורם…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות