מטיילים בחול המועד: שבעה כללים חשובים לטיול מוצלח בטבע

8 0

חג הפסח וימי חול המועד הקרבים הם מהתקופות המבוקשות ביותר לטיולים בטבע, כאשר רבבות מטיילים מנצלים את אווירת החג, החופש מהעבודה ומזג האוויר הנעים, כדי לטייל בשמורות הטבע והגנים הלאומים, ליהנות מהפריחה היפה וגם משלל הפעלות וחוויות המוצעות לקהל הרחב.

יחד עם זאת כדי שהטיול ייזכר כחוויה חיובית וכדי שנחזור הביתה בשלום חשוב להקפיד על מספר כללים.

* כללים חשובים בשיתוף רשות הטבע והגנים למטיילים בטבע*.

*הכנה מקדימה* :

חשוב ביותר לתכנן את המסלול מראש ולהיות בקיאים בפרטיו כגון אורכו, משך הטיול, דרגת קושי ולאיזה סוג מטיילים הוא מותאם, בין אם למשפחות וגיל ילדים מסוים ובין אם למטיילים מטיבי לכת. כמו כן חשוב להתעדכן במזג האוויר הצפוי ולהתאים את המסלול בהתאם. כך יש להימנע לדוגמה ממסלולי הליכה ארוכים במדבר בעומס חום קיצוני או הליכה בנחלים במזג אוויר הצופה שיטפונות באזורים מועדים לכך כמו נחלי הדרום והמזרח. למידע על המסלולים ניתן להיעזר באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים בו הושק לאחרונה מנוע חיפוש טיולים  עם למעלה מ-150 מסלולי טיול מכל הסוגים ולכל קהלי היעד בשמורות הטבע והגנים הלאומיים. בנוסף ניתן להיעזר בתחנות המידע של רשות הטבע והגנים הפרוסות ברחבי הארץ באזורי הטיול המבוקשים ובמוקד המידע של הרשות שמספרו 3639*.

מטיילים במדבר – צילום דורון ניסים רשות הטבע והגנים

*להישאר על המסלול*:

חשוב להצטייד במפת סימון שבילים מעודכנת, לקרוא את הנחיות השילוט המוצב בשטח בכניסה לשמורה ובתחילת המסלול ולהישמע להנחיות הפקחים בשטח. הקפידו על הליכה בשבילים  המסומנים שתוכננו בקפידה ואל תתפתו לחרוג מהם גם אם נראה לכם שיש איזה מוקד עניין או נוף שכדאי לראות או לגלות. הדבר עלול לגרום לאיבוד הדרך, לפגיעה בטבע ולסיכון חייכם.

*לטייל רק בשעות האור*:

הקפידו כי טיול ברגל יתחיל בשעות האור, כשעה לאחר הזריחה, ויסתיים טרם החשכה. ההליכה בשעות החשכה מסוכנת ואסורה בהחלט. ליתר בטחון קחו מרווחי בטיחות בלוחות הזמנים. אם איבדתם את דרככם והלילה קרב, עיצרו במקום וצרו קשר טלפוני לסיוע (מוקד 100).

*הצטיידו בהתאם*:

קחו עמכם כמות מים מספקת בהתאם לאופי הטיול. לא פחות מליטר מים לאדם לכל שעת הליכה בהתאם למשך המסלול ומזג האוויר הצפוי. לצד זה היערכו עם ציוד מתאים : לבוש מתאים ונוח לטיולים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וגם טלפון נייד עם סוללה טעונה.

*עדכנו את מי שצריך בדבר הטיול*:

מומלץ לעדכן את הקרובים לכם בפרטי המסלול ולהשאיר הודעה בכתב באתרי הרשות או על חלון הרכב בה יפורטו פרטי המטייל, טלפון, המסלול המתוכנן, מספר משתתפים ולוח זמנים. הדבר קריטי ביותר במידה ותלכו לאיבוד או תתעכבו במסלול ושעת החשכה תתקרב.

*שימרו על עצמכם אבל גם על הטבע*:

הטבע היפה של ישראל הוא של כולנו וחשוב לשמור עליו. הימנעו מלהשאיר לכלוך אחריכם וקחו עמכם שקית אשפה לאיסוף הפסולת במהלך המסלול. פסולת האדם, מעבר לכך שפוגעת בנוף ובצד האסתטי של הטבע, מסוכנת מאוד לבעלי החיים שעלולים להיחנק ממנה ומגבירה גם את הסכנה לשריפות. אל תתקרבו לחיות הבר, גם לא למטרת צילום, ואל תאכילו אותן. מגע זה גורם להסרת הפחד הטבעי של חיות הבר מבני אדם וכתוצאה מכך להתקרבותן לסביבות של בני אדם. קרבה שמסכנת את חיות הבר מובילה בין היתר לסכנת דריסה ותזונה משיירי אשפה שאינה עונה על דרישות התזונה שלהן ומסכנת גם אותנו: מגבירה את הקונפליקט, המטרדים והחיכוך עם בני האדם. בתוך כך ימי האביב הם גם ימי הפריחה של מיני פרחים רבים. על מנת לשמור על הטבע ויופיו הקפידו לא לרמוס ולא לקטוף את הפרחים.

*עצים למדורה לא מהשמורה!*

בשמורת טבע ובגנים הלאומיים חל איסור על הבערת אש למעט במקומות בהם השילוט מתיר זאת, ורק במקומות או במתקנים המיועדים לכך. בתוך כך אסור להבעיר צמחייה מקומית: עצים, שיחים, ענפים וזרדים. צמחיה, גם אם יבשה, חיונית למערכת האקולוגית ולחיות הבר במגוון שימושים: מקור מסתור מטורפים, עמדת תצפית לציפורים, צל מהשמש, מזון ליונקים, בית גידול לחרקים ופטריות, חומר אורגני המזין ומייצב את הקרקע ועוד. אנא הצטיידו מראש בקרשים ובעצים למדורה אותם גם ניתן לרכוש בחנויות הנוחות בתחנות הדלק ובחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים.

במהלך החג רשות הטבע והגנים תציב עשרות תחנות מידע ברחבי הארץ באזורי הטיול המבוקשים ומעבר להדרכה והכוונת המטיילים, תחולקנה גם שקיות אשפה למטיילים. מוזמנים לבוא לבקר.

שימו לב בנוסף כי בצל הגבלות הקורונה ומכסות הביקור הקיימות בכל אתר, הכניסה לשמורות הטבע והגנים הלאומיים קולטי הקהל בתשלום תתאפשר רק בתיאום ביקור מראש באמצעות מערכת הרישום באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.

למידע על הפעלות וחוויות מיוחדות לחג הפסח וחול המועד של רשות הטבע והגנים

תמונה ראשית: מטיילים במסלולי פריחה בצפון – צילום יניב כהן רשות הטבע והגנים

Related Post

משלבים בין העולמות

Posted by - 11 ביוני 2019 0
מעצבת הפנים סנדרה חליבה, שעיצבה דירה בפרויקט בריגה בעיר ימים לזוג צעיר מצרפת, שילבה בין לוק אירופאי ונקי לבין אלמנטים…

השמנה – המחלה של המאה ה-21

Posted by - 31 ביולי 2019 0
השמנת יתר נחשבת למגפה עולמית שמשפיעה גם על גברים, נשים, צעירים ומבוגרים בלי קשר לרקע הבריאותי והרפואי שלהם. החדשות הטובות…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות