"מחריד לחשוב שבעבר הורים היו מתביישים בילדיהם ומסתירים אותם"

8 0

במסגרת אירועי היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות, נערך בבית הספר "שי עגנון" בנתניה מפגש 'צמ"ד בסלון' בשיתוף עמותת 'עלה', במהלכו סיפר מייסד עמותת עלה, הרב יהודה מרמורשטיין, על אותם ימים בהם בני משפחה היו מתביישים בילדיהם ומסתירים אותם. 

במפגש, בהשתתפות כ-40 תלמידי שכבות ט' וכן י' ואשר נערך כשיח פתוח עם מייסד ומנכ"ל עמותת 'עלה', הרב יהודה מרמורשטיין, שיתף האחרון את התלמידים בסיפור אישי מלפני שלושים שנה – זיכרון מימי הקמת מרכז 'עלה בבני ברק', שהינו חלק מארבעת מרכזי עלה.

האחות האובדת

"יום אחד הגיע למרכז בחור זר בגיל 19, וביקש לדבר עם המנהל", סיפר הרב מרמורשטיין: "הזדהיתי בפניו ואז הוא סיפר לי דבר מדהים: 'אני מתחתן מחר ויש לי תחושה שיש לי אחות עם צרכים מיוחדים והיא נמצאת במקום שאני לא יודע, אז באתי לברר אצלכם, אם אולי היא מתגוררת פה'. שאלתי אותו מה שמו ואחרי שהבנתי שהוא בגיר והבנתי שאני יודע מיהי אחותו, שאלתי אותו מאיפה באה לו המחשבה שיש לו אחות נוספת והיא אצלנו. ואז הוא סיפר לי: 'בגיל 12 חשתי ברע ושכבתי בבית. אבא ואמא היו בעבודה והגיע דוור שהביא מכתב מהביטוח הלאומי שכתובים עליו שם המשפחה ושם של מישהי שאני לא מכיר. חשבתי שאני אבין מה פשר העניין דרך אמא שלי, אבל כשהבאתי לה את המכתב היא ישר הסתירה ואמרה: 'זו טעות. זה לא שייך לנו', אבל הוא היה חכם והזיכרון נשאר חקוק אצלו. מספר שנים לאחר מכן כשעמד להתחתן הוא אמר לעצמו: 'אני עומד להתחתן ולא אזמין את אחותי לחופה?' ולכן הוא הגיע אלינו".

האם הפגשת בין הצעיר לאחותו?

"בוודאי. ביקשתי ממנו להיות חזק, אחזתי בכף ידו ועלינו לקומה השלישית, ואז הצבעתי על אחותו שהייתה גדולה ממנו בתשע שנים. הוא עמד במקום ומרר בבכי ואז נתן לה הזמנה לחתונה", סיפר הרב מרמורשטיין בהתרגשות והוסיף: "בתקופות עבר, אחים ואחיות רבים לא ידעו שיש להם אח או אחות במוסד. זה מחריד שהורים התביישו בזה. האמא מורה בכירה, האב רואה חשבון, אנשים מאוד משכילים, אבל כשזה הגיע אליהם הביתה הם הרגישו שהחברה לא רוצה אותם, אז הם החליטו להוציא את זה מהבית, מתוך קושי ויכולת התמודדות. הבעיה היא לא הילד, אלא כיצד החברה מתייחסת להורים ולילדים כאלה".

הרב מרמורשטיין, שאמור שיתף את התלמידים בסיפורי העבר, גם חשף את התלמידים לסיפור מעורר השראה בעקבות התוכנית החינוכית 'תיקון עולם' – אותה מובילה עמותת "עלה" בשיתוף עם משרד החינוך.

התוכנית, המתקיימת לאורך השנה כולה ב-105 בתי ספר, מקיימת מפגשים בין אנשים עם מוגבלות ותלמידי בתי הספר בישראל. התלמידים, יחד עם חבריהם לדרך, פועלים לקדם יחס שווה לאנשים עם מוגבלויות בחברה הישראלית. בכך, למחוק דעות קדומות ביחס למוגבלות כבר מגיל צעיר. תוצאות התכנית החברתית, כך נמסר לעיתון השבוע בנתניה, מרגשות ומובילות שינוי חברתי בהיבט נרחב הרבה יותר.

צילום באדיבות עמותת עלה

Related Post

חופש משמעותי בתרומה לקהילה

Posted by - 8 באוגוסט 2018 0
ימי החופש הגדול הם הזדמנות גדולה להתנדב ולעשות מעשים טובים. חניכי מרכז הנוער "מקום בלב" בנתניה של ארגון ה- OU ישראל החליטו…

בונים את הדור הבא

Posted by - 24 ביוני 2020 0
בימים אלה מקודמות עבודות נרחבות בעיריית נתניה  להקמתם של כמה מבני חינוך וקהילה שישרתו את ציבור ההורים והילדים בתחום הלימודי…

משהו בשביל מישהו

Posted by - 12 ביוני 2023 0
מאת אור דרעי 51 תלמידי כיתת י"ב  שהקדישו מאות שעות בהתנדבות למען הקהילה ולמען האחר והוכיחו כל אחד ואחת בתחומו…

חינוך אחר

Posted by - 18 בדצמבר 2019 0
בקמפוס נורדאו למצוינות מדעית טכנולוגית, מאמינים שחלק מהעצמת התלמידים באה לידי ביטוי כשילדים מלמדים ילדים

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות