מושגים חשובים במנהל עסקים

1 0

חושבים ללמוד תואר ראשון במנהל עסקים? הכנו עבורכם מקבץ של מושגים בהם תשלטו במהלך התואר וישמשו אתכם גם בחיים שאחרי התואר כאשר תעבדו בניהול או בפיננסים באחת החברות בישראל ובעולם.

ניהול סיכונים

העולם הפיננסי והעסקי משתנה כל העת וגורמים שונים משפיעים עליהם. האקלים, מספר המתחרים בשוק, מצב הכלכלה וגורמים נוספים ברמת המאקרו והמיקרו. על מנת לנסות ולהימנע מהפסד חברות מבצעות תהליכי ניהול סיכונים.
תהליכים אלה יכולים להיות תיאורטיים כמו: תכנון הסיטואציות שבהן השקעה מסוימת או מוצר עשויים להיכשל, בחינה של כשלונות עבר של מתחרים ובחינה של עסקאות שנכשלו בארגון עצמו בשנים קודמות והפקת לקחים. תהליכים נוספים יכולים להיות מעשיים: כמו גידור סיכונים באמצעות השקעה נגדית, פיזור ההשקעות למספר אפיקים ובניית אפיקי מימון נוספים למקרה שהכנסות הצפויות לא מתממשות.

נתח שוק

נתח שוק הוא נתון הבוחן את החלק של החברה ומוצריה ביחס לכלל השוק המשווק מוצרים או שירותים דומים. לדוגמה בשוק מוצרי הסלולר ניתן לציין את חברת אפל כבעלת נתח שוק משמעותי עם מכשירי האייפון השונים. בשוק דפדפני האינטרנט ניתן לראות את היתרון שיש לדפדפן כרום.
במהלך שנות קיומן חברות מנסות לבצע מהלכים שונים על מנת לשלוט בנתח שוק גדול יותר בתחומן, כאשר הצלחת מוצר מסוים נמדדת בין השאר ביכולתו להגדיר את שיעור הרוכשים של מוצר זה ביחס לרוכשי כלל המוצרים האחרים בשיעור. בדרך כלל נתח השוק יוגדר באחוזים.
כאשר נתח השוק של חברה מסוימת גדול מאד במדינה מסוימת יתכן והרגולטור ינסה להגביל את כוחה של אותה חברה על ידי הגדרתה כמונופול, בכדי לאפשר תחרות הוגנת ובריאה בין החברות השונות הפועלות בנישה זו.

דירקטוריון

דירקטוריון הוא גוף המשמש על מנת לנהל את יעדיה של החברה ובאסטרטגיות שלה. בעוד מנכ"ל החברה עוסק במשימות השונות הקשורות לניהול השוטף חברי הדירקטוריון מייצגים בחברות ציבוריות את האינטרסים של בעלי המניות. כאשר האינטרס של בעלי המניות שונה מזה של החברה נדרשים לעתים חברי הדירקטוריון לקבל החלטות אסטרטגיות חשובות.
בחברות ציבוריות חלק מחברי הדירקטוריון צריכים להיות בעלי ידע בפיננסים וקיים מינימום של חברי דירקטוריון חיצוניים שצריכים לכהן במועצה זו. בחברות פרטיות, לעומת זאת, החקיקה מקלה הרבה יותר ולא נקבע מינימום לכמות חברי הדירקטוריון.

קרן הון סיכון

קרן הון סיכון היא חברה המשקיעה במיזמים בעלי סיכון גבוה שיכולים להניב סכום משמעותי במקרה של אקזיט. בתמורה להשקעות בשלבים הראשונים של החברה היזמים נוהגים לתת לקרן אחוז מהמניות. במקרה שהחברה הצליחה והפכה לרווחית מאד או נמכרה לחברה אחרת קרן הון הסיכון תקבל תשואה גבוהה על השקעתה.
לכן, קרנות אלה נוהגות לסנן היטב את החברות בהן הן משקיעות כאשר ידוע מראש שמרביתם לא יחזירו את ההשקעה, אך המוצלחות שבהן יכולות להחזיר תשואה גבוה. עבור המשקיעים בקרן הסיכון מתחלק בין כל המיזמים ויוצר פיזור המאפשר למשקיעים בקרן לא לאבד את כל כספם כאשר חלק מההשקעות נכשלות והמיזם אינו מצליח להתרומם.

SWOT

מודל בתחום הניהול האסטרטגי שנועד לבחון את סיכוייה של חברה להצליח על בסיס ארבעה קריטריונים (חוזקות, חולשות, הזדמנויות וסיכונים). שם המודל מורכב מראשי התיבות בלועזית של היבטים אלה. כאשר מתבצע ניתוח הסיכויים להצלחה באים לידי ביטוי הן גורמים חיצוניים לארגון (כמו המתחרים) והן גורמים פנימיים (כמו מוצר חזק או מייסדים המגיעים מרקע טכנולוגי וניסיון רלוונטי).

 

תמונה באדיבות: pexels

Related Post

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות