מוטרדות הרבה יותר

10 0

50% מנשות ישראל חוו לפחות חוויה אחת של הטרדה מינית; 73% מהן ציינו כי היו סביבן אנשים שהיו עדים למקרה ולא התערבו – סקר חדש אותו ערכה לוריאל ישראל חושף את היקף התופעה המטרידה

מאת ברק גולן

עד כמה רחבה תופעת ההטרדה המינית במרחב הציבורי, ניתן לקבל תשובה מסקר מיוחד שפורסם השבוע לרגל יום האישה הבינלאומי, שבעיר נתניה נמשך כשבוע ימים.

הסקר נערך במסגרת תכנית הכשרה עולמית של של חברת לוריאל – להתמודדות עם הטרדות מיניות במרחבים הציבוריים. על-פי נתוני הסקר, 85% מהמשתתפים ציינו, כי אם היו להם את הכלים המתאימים, הם היו מתערבים ומונעים הטרדות מיניות. לוריאל העולמית חברה לתנועת Hollaback הבינלאומית ובנתה תכנית הכשרה המסייעת לעוברי אורח להתערב או לעזור ולסייע בדרכים בטוחות ולעמוד כנגד תופעת הטרדות הרחוב.

נתונים מטרידים

במסגרת הפעילות העולמית ערכה חברת לוריאל ישראל סקר שבחן את נושא ההטרדות המיניות במרחבים הציבוריים בישראל.

הסקר נערך בקרב 262 נשים בגילאי 18 + וכן 250 גברים באותו טווח גילאים. הסקר נערך בפברואר 2020 במדגם כלל ארצי מייצג.  פירוט ממצאי המחקר מצביעים כי  50% מהנשים בישראל חוו לפחות חוויה אחת של הטרדה מינית במרחב הציבורי במהלך שלושת החודשים האחרונים.

 כמו כן 79% מהם ציינו שהיו סביבן אנשים אחרים שהיו עדים למקרה,  73% ציינו שאותם צופים מהצד לא התערבו או התעלמו.

58% מעוברי האורח שהיו עדים לתופעה של הטרדה מינית במרחב הציבורי (מתוכם 41% לא התערבו), אמרו שאם הייתה להם הכשרה או כלים – הדבר היה מגדיל משמעותית את הסיכוי שיתערבו לטובת המוטרד/ת.

מציאות עגומה

לעיתון השבוע בנתניה הרחיב אילן נקש, מנכ"ל חטיבת מוצרי צריכה בלוריאל ישראל: "במהלך 2020 כל עובדי לוריאל בעולם, 86,000 איש, יעברו את ההכשרה, כמובן כולל עובדי לוריאל ישראל ובעתיד הקרוב תושק שותפות עם ארגון חברתי מקומי, בארץ, על מנת לקדם את המודעות והתוכנית העולמית".

האם המצב בישראל שונה מהמצב הקיים בעולם? האם נשים ישראליות מוטרדות יותר?

"הממצאים הישראליים מצויים בהלימה למחקר הגלובלי, שערכה לוריאל העולמית בשיתוף חברת המחקר IPSOS ואונ' קורנל ב-8 מדינות ובקרב 15,000 נשאלים, ממנו עלה כי 79% מקורבנות הטרדה מינית העידו שהמצב השתפר כשצופים מהצד התערבו. לוריאל החליטה לקחת על עצמה את המשימה של הכשרת ה"צופים מהצד" כדי לסייע בהתמודדות עם התופעה. תכנית STAND UP תפעל ברמה הקהילתית בשיתוף ארגונים חברתיים מתמחים בכל מדינה על מנת לקדם שוויון מגדרי".

עד כמה התוצאות מפתיעות ביחס לגיל המוטרדות ומהן ההשפעות על הנשים?

"הממצאים המפתיעים ביותר של הסקר הבינלאומי בשמונה המדינות בהן ערכנו את הסקר כמו: צרפת, ספרד, ארגנטינה, קנדה, ארה"ב ועוד. עולה כי : 78% מהנשים הוטרדו במרחב הציבורי. דהיינו ארבע מכל חמש נשים. ומתוכן, אחת מכל חמש חוותה הטרדה מינית עוד טרם מלאו לה 18 שנים." הסיבה הראשונה, שציינו מדוע אנחנו לא מתערבים כשאנו עדים להטרדה היא שאנחנו פשוט לא יודעים מה לעשות. 86% אין להם מושג כיצד להגיב. ההשפעה של הטרדת רחוב; 36% מהנשים אמרו שלהטרדה שהן חוו הייתה השפעה חזקה מאד או חזקה על הביטחון העצמי שלהן. ו- 35% דיווחו על השפעה חזקה על תחושת הערך העצמי. הטרדות רחוב מתרחשות בעיקר לאור יום, כאשר 44% מתרחשות בשעות אחר הצהריים, 29% בערב, 13% בשעות הלילה המאוחרות ו-14% בבוקר".

השבוע כאמור הושקה התכנית הבינלאומית להעלאת המודעות ומתן כלים להתמודדות עם הטרדות במרחב הציבורי. היעד שהוצב: הכשרת מיליון איש בעולם באמצעות מומחים.

ההכשרות יבוצעו הן בצורה פרונטלית והן בעזרת המדיה החברתית. על ידי העלאת המודעות הציבורית להיקף התופעה של הטרדה מינית במרחב הציבורי, מכוונת תכנית STAND UP גם למטרידים עצמם, גם לתמוך בקורבנות וגם לעודד עוברי אורח להתערב, ובאופן כללי לקדם שינוי תרבותי עולמי בכל הנוגע לתגובה להטרדה בציבור. בעיר נתניה בה אחד המרכזים הגדולים של לוריאל ישראל, התכנית תבוצע גם כן.

צילום באדיבות לוריאל

Related Post

הכבישים יותר מפוקקים, האמנם?

Posted by - 12 בספטמבר 2021 0
כולנו מרגישים את העומס בכבישים בשעות הבוקר ואחר הצהריים, אך האם ההרגשה מוצדקת או שלכולנו זיכרון קצר ועומסי התנועה היו…

דרך יציאה

Posted by - 31 באוגוסט 2021 0
הרמפה המערבית בגשר האחדות בנתניה נפתחה השבוע ומאפשרת ירידה נוספת לכביש החוף מהגשר  לכיוון תל אביב מאת: יקיר מנשה הרמפה…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות