מה זה מיקרוצפליה?

7 0

מדובר בתופעה יחסית נדירה שבה היקף הראש קטן באופן משמעותי ממידת היקף הראש הממוצעת. מה עוד חשוב לדעת על מיקרוצפליה?

התפתחותו התקינה של תינוק במהלך ההריון נמדדת לא פעם באופן סטטיסטי – הסתברותי. כך למשל, בדיקות הסקר המקדימות מבוססות על ניתוחים סטטיסטיים של מספר עצום של תינוקות ויצירת "טווח נורמה". כאשר המדדים של התינוק הם בטווח הנורמה, אזי ההתפתחות של התינוק ברוב המכריע של המקרים תהיה תקינה. במידה שהתינוק סוטה מהסטטיסטיקה במדד זה או אחר, נדרשת בדיקה מעמיקה יותר של הדברים על מנת לבדוק האם הוא סובל מתסמונת זו או אחרת. המשך הבירור הרפואי והבדיקות הנוספות נועדו כדי לאפשר להורים לקבל תמונת מצב בריאותית על העובר. בדרך הזו הם יכולים להיות מודעים לכך שעלולה להיות לתינוק פגיעה מסוימת, מה צפויות להיות ההשלכות ארוכות הטווח שלה, מה סיכויי ההישרדות של התינוק, מה יידרש מהם כהורים וכמשפחה ועוד. לאור כל הפרמטרים הללו, כל משפחה יכולה לקבל את ההחלטה באופן מושכל – האם להמשיך את ההריון ולהביא לעולם ילד שיסבול ממום או מתופעה רפואית כלשהי, או לעצור את ההריון ולבחור שלא להביא את הילד החולה לאוויר העולם.

אחד המדדים המרכזיים שנמדדים בתקופת ההריון הוא גודל הראש של העובר. גם כאן, ישנו טווח נורמה המוגדר מראש, ואנשי הצוות הרפואי בודקים בבדיקות השונות האם גודל ראשו של העובר הוא בטווח הנורמה, או לחילופין שישנה סטייה כלשהי. סטייה יכולה לבוא לידי ביטוי בהיקף ראש גדול או קטן מהממוצע. חשוב להבין שגם אם הסטייה היא קטנה מאוד, על הרופאים להביא את הדבר לתשומת לבם של ההורים, זאת כדי להמנע ממצבים של רשלנות רפואית עקב חוסר שקיפות במידע. במקרים בהם הסטייה קטנה מאוד, יכול להיות שגודל הראש של העובר יחזור לטווח הנורמה בבדיקה הבאה, אולם בנקודת הזמן הנוכחית, על ההורים לקבל את המידע המלא.

כאשר היקף ראשו של התינוק קטן בשתי סטיות תקן מהממוצע, הדבר נקרא מיקרוצפליה (מיקרו = קטן; צפליה = ראש). בעברית שמה של התופעה הוא "זעירות ראש". ישנם מקרים בהם התופעה נגרמת כתוצאה מפגם גנטי, כך למשל תינוקות הסובלים מתסמונת דאון ונולדים עם שלושה העתקים של כרומוזוום מספר 21. ישנם מקרים אחרים בהם מיקרוצפליה מתרחשת בעקבות שימוש של האם בסמים במהלך תקופת ההריון. הסמים שנוטלת האם בזמן ההריון פוגעים בהתפתחות התקינה של המוח של העובר, וכך נגרמת התופעה.

כיוון שזעירות ראש נובעת מפגיעה בהתפתחות המוחית של העובר בזמן ההריון, תינוקות שנולדים עם מיקרוצפליה יסבלו לרוב מפיגור ברמה זו או אחרת. הפיגור יכול לבוא לידי ביטוי בקושי התפתחותי, קוגניטיבי או מוטורי. בעת ההריון לא ניתן לדעת מה תהיה מידת הפגיעה של התינוק, ולכן ההורים בעצם מקבלים את הבשורה כי התינוק סובל מזעירות ראש, אולם לא יכולים להעריך את מידת הפגיעה שתהיה לו בפועל. ישנם מקרים רבים בהם תינוקות אלו סובלים גם מהתקפים אפילפטיים.

אבחון מיקרוצפליה (זעירות ראש) יכול להתבצע בשליש השלישי של ההריון. ישנם מקרים בהם זעירות הראש מתפתחת רק לאחר שהתינוק בא לאוויר העולם. פירוש הדבר הוא שהתינוק נולד כאשר היקף ראשו הוא בטווח הנורמה, אולם לאורך שנת חייו הראשונה ישנו עיכוב בהתפתחות המוחית, מה שגורם לירידה בהיקף הראש בהשוואה להיקף המצופה מילד באותו גיל שהתפתחותו תקינה.

לכל אורך ההריון וגם בשנת חייו הראשונה של הילד המעקב אחר גודל הראש והיקפו הוא חשוב מאוד. כל סטייה קלה מעקומת הנורמה עלולה להוות אינדיקציה לכך שהתינוק סובל או יסבול ממיקרוצפליה. קיימת חשיבות מכרעת להפנות את ההורים להמשך בדיקה ובירור מעמיקים של הנושא, כבר מרגע קבלת תוצאות הבדיקה. ההורים יכולים להחליט האם להמתין ולקוות שהדברים יסתדרו, או לחילופין להמשיך ולבדוק לעומק את שורש הבעיה.

"כאשר אני הייתי בהריון באחת הבדיקות עלה שהיקף הראש קטן ממש במעט מטווח הנורמה", מספרת דניאל. "כיוון שגישת החיים שלי היא שאני רוצה להביא לעולם ילד בריא, ולא ילד חולה שיסבול לאורך כל ימי חייו, היה לי חשוב לבדוק את הדברים לעומק. כמובן שבהתחלה הייתי בשוק וקיבלתי את זה בצורה מאוד קשה. בכיתי המון, הרגשתי כאילו מישהו שבר לי את חלום ההריון המושלם. מהר מאוד הבנתי שאני לא יכולה לשקוע לרחמים עצמיים. הרמתי את עצמי, קבעתי תורים לבדיקות מקיפות, עשיתי בדיקת מי שפיר, התייעצתי עם מומחים ועשיתי כל מה שאפשר כדי לקבל תשובה חד משמעית. בסופו של דבר ממצאי הבדיקות היו טובים, גודל הראש חזר לטווח הנורמה ואני הייתי בטוחה ורגועה להמשיך את ההריון. כיוון שאני אם יחידנית שחייבת גם לעבוד, היה לי ברור שתינוק חולה הוא לא משהו שאוכל להתמודד איתו באופן מיטבי. מהמקום הזה פעלתי, בדקתי ווידאתי שמדובר בילד בריא שיוכל להשתלב במערך החיים בבגרותו, ולמצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בו".

תמונה: pixabay

Related Post

הקפסולה המסתורית

Posted by - 15 בינואר 2019 0
מאות קפסולות מסתוריות עליהן  נכתב "נולדת לעשות טוב", נשלחו השבוע לאנשי ונשות עסקים בנתניה. הסיבה: הזמנה חגיגית לאירוע גאלה למען…

זיכרון מסוג אחר

Posted by - 24 בינואר 2018 0
בסוף החודש יקיימו במועדון השחמט- נתניה, תחרות לזכר חברם השחמטאי יצחק שלקמן שהיה חבר מועדון השחמט במשך כעשור שנים ונפטר…

השתלת פיאה: לכמה זמן זה מחזיק?

Posted by - 25 ביולי 2022 0
אחד מהסימנים הראשונים לזקנה הוא נשירת שיער שמורידה את הביטחון. גברים רבים נאלצים להתמודד עם התקרחות כבר מגיל צעיר, דבר…
כלי נגישות