מה היא בדיקת מזח ובאיזה מקרים יש צורך בה?

4 0

בדיקת מזח היא בדיקה הכרחית של מערכת המים בכל מבנה שהוא,. מערכות המים במבני מגורים או במבנים תעשייתיים הן מערכות מתקדמות ומורכבות. כל האלמנטים של מערכת המים נועדו לספק את צרכי המבנה ודייריו, כאשר מערכת המים דואגת לאספקת מים נקיים, לפינוי של מים מלוכלכים לאחר שימוש. חלק חשוב מאוד במערכת המים שתפקידו לדאוג לניקיון המים קרוי מזח.

המילה מזח היא בעצם ראשי תיבות של המונח 'מונע זרימה חוזרת'.

כאשר מערכת המים מפנה מים מלוכלכים בצנרת לאחר שימוש, יכולה להתרחש בצנרת חזרה של המים המלוכלכים בחזרה אל מערכת המים. תופעה זו היא כמובן חמורה ומסכנת את המשתמשים במערכת המים.

על כן חובה להתקין בכל צנרת מים רכיב מז"ח – מונע זרימה חוזרת.

למזח תפקיד מהותי במניעת זרימה חוזרת של המים המלוכלכים שהתפנו מהמבנה למערכת המים, וחלק זה מבטיח כי המים לאחר שימוש מפונים כיאות למכון טיהור מי שפכים או כל יעד אחר שהוקצה לפינויים.

מלבד התקנה הראשונית של המזח צריך לזכור כי כמו בכל מערכת מכאנית אחרת, גם חלק המזח עלול להשתבש, להתקלקל או להיפגם מבלאי ולצאת מכלל שימוש. כמובן שיש לדאוג לתקינות של המזח כחלק מהבקרה על תקינותה של מערכת המים הכללית, ואחת לתקופה להזמין שירות בדיקה ו/או תיקון מחברה מקצועית שמבצעת בדיקות מזח.

מדוע חשוב לבצע בדיקת מזח?

כמובן שבכל מקום ובכל מצב, כולם רוצים להיות בטוחים בשימוש במים נקיים, וזו התשובה לשאלה על חשיבות ביצוע הבדיקה.

על מנת למנוע מצב בו בצנרת המים במנה יש חזרה של מים מזוהמים, הכרחי לערוך בדיקת מזח מקצועית ולבצע כיול של המזח פעם בכמה זמן. הבדיקה והכיול צריכים להתבצע על ידי חברה מקצועית ומורשית בעבודות בתחום מערכות המים. כמו כן, לאחר ביצוע הבדיקה והכיול, החברה תיתן תעודה המאשרת כי המזח המותקן במערכת המים המבנה תקין, וכי אין חזרה של מים משומשים ומלוכלכים במערכת המים ומים אלו מתפנים על ידי המערכת כפי שאמורים.

חשוב להדגיש כי משרד הבריאות מחייב לבצע בדיקת מזח גם בכל מבנה חדש לפני אכלוס, כתנאי מחייב לקבלת טופס 4. תנאי זה מצוין ומפורט בחוק ונועד להבטיח לרוכשי דירות או נכסי נדל"ן את תקינות מערכות  המים במבנה, לצד בדיקות חשובות נוספות.

אם רכשתם נכס במבנה חדש שקיבל טופס 4 ומתקדם לקראת אכלוס, תוכלו להיות סמוכים ובטוחים כי בוצעה בדיקות מזחים לתקינות מערכת המים.

אין ספק כי ניקיון המים הוא עניין מהותי שעלול לגרום לנזקים בריאותיים ובטיחותיים חמורים, ולא מדובר בחשיבות שמסתכמת מבחינת טעם או ריח. אל תדחו את הבדיקה בבניין שלכם, בין אם זה בניין מגורים או בניין משרדים/מסחרי, פו לחברת הניהול שתדאג לכך או צרו קשר עם חברה מקצועית שתבוא לבצע את הבדיקה והכיול אחת לתקופה, על מנת לוודא שהכל עובד כשורה.

קרדיט תמונה FREEPIK

Related Post

טיפים לעיצוב שולחן החג

Posted by - 2 באפריל 2024 0
מאת: אורית וינטרוב מעצבת ומנהלת הקולקציה של גולף & קו. בעזרת התיאום הנכון של צבעים, טקסטורות ואלמנטים עיצוביים, ניתן ליצור אווירה חמימה…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות