מהי עמותה ללא מטרות רווח?

8 0

בעולם המשפט, ישנם מונחים שונים לארגונים ועמותות הפועלות לצרכים כאלה ואחרים. ישנם כללים ברורים מתי עמותות וארגונים מוגדרים כך או אחרת. ההגדרות משפיעות על אופי ההתנהלות שלהם וכן על אופי ההתנהלות מולם.

אחד המונחים הנפוצים הוא "עמותה ללא מטרות רווח". על פניו יש במונח הזה סתירה, שכן, אם לעמותה אין כוונת רווח אז לשם מה היא קיימת, ממה היא מתקיימת ומה מטרתה? בעולם של ימינו, נשמע לא סביר שארגון, עמותה (או פרט בודד לצורך העניין) פועלים לא מתוך כוונת רווח, אלא לצרכים אחרים. אך כפי שנוכל לראות במאמר זה, יש היגיון למונח עמותה ללא מטרות רווח וכמובן גם למשמעות שלו.

למשל, עמותת אושרי אשר פועלת לקדם כל מה שקשור לתחום של פונדקאות בישראל ופעילה משנת 2021, היא עמותה ללא כוונת רווח. עמותה זו הוקמה על ידי אנשי עסקים מנישות שונות, ומטרתם לא להרוויח אלא לעזור לאנשים אשר צריכים עזרה ותמיכה בהיבטים שונים של תהליך הפונדקאות.

מאחר וכל הנושא של פונדקאות בישראל הוא יקר כשלעצמו, אז העמותה פועלת ללא מטרות רווח אלא אך ורק מתוך כוונה לעזור ולתמוך. הכסף שנכנס לעמותה, מיועד להפעלתה ולא ליצירת רווחים.

איך מתנהלת עמותה ללא מטרות רווח

לפני שנתחיל חשוב להדגיש, עמותה שהיא לא למטרת רווח חייבת ליידע בכך את כל מי שפונה אליה (בדרך כלל זה יופיע בראשי תיבות מלכ"ר – מוסד ללא כוונת רווח). כמו כן, עמותות אלו, צריכות לפעול על פי סעיפים וחוקים שמיועדים לעמותות מסוגן, מה שיקנה להן הטבות מס שונות, וכן הן יידרשו לעבוד על פי כללי המינהל התקין (יידרשו לקבל אישור שהן אכן פועלות כך).

עמותה ללא כוונת רווח נועדה לפעול לטובת תועלת הציבור. היא נועדה לתמוך ולעזור בכלל הציבור או בחלק  ממנו (על פי התחום בו היא עוסקת), והכסף שנכנס אליה מיועד לשרת את העמותה ואת הציבור שהיא משרתת. הכסף נכנס מתרומות או מתשלום סמלי שמשלמים מי שנעזר בשירותיה. הכל צריך להיות רשום, מתועד ומדווח על פי חוק.

למה קמות עמותות ללא מטרות רווח?

על פניו, יהיו שיטענו שאין בכך היגיון. הרי אם תקום עמותה למטרות רווח, ייתכן והיא תצליח לייצר רווחים שיעזרו לה לעבוד טוב יותר מאשר עמותות ללא מטרות רווח. בכל זאת, יש עדיפות לעמותות מסוג זה משלוש סיבות:

ראשית, כך העמותה נהנית מהטבות מס והטבות אחרות שעוזרות לה לפעול לאורך זמן.

שנית, עמותה שפועלת למטרות רווח לא תצליח לגייס תרומות ומשאבים, מה שיקשה על הפעילות שלה.

שלישית, בסופו של דבר, עמותות קמות לטובת תועלת הציבור. הן קמות מתוך כוונה לספק מענה מסוים. הן לא אמורות לקום על מנת לייצר רווחים אלא על מנת לעזור לציבור בצורות שונות.

קרדיט תמונה: https://depositphotos.com/

Related Post

כתיבת תוכן לעסקים

Posted by - 27 באוקטובר 2021 0
התחרות במנועי החיפוש על התוצאה הראשונה בישראל היא גדולה. כול עסק רוצה להגיע לדף הראשון ולמיקומים הראשונים. יחד עם זאת,…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות