מהו תיקון 190 ואיך הוא יעזור לכם?

8 0

לחיסכון הפנסיוני יש חשיבות עצומה – בזכותו נוכל ליהנות מרמת חיים נאותה גם כשכבר לא נוכל להתפרנס. החוק מחייב הן שכירים והן עצמאים להפריש מדי חודש חלק מההכנסה השוטפת כך שלאורך השנים מצטבר בקרן הפנסיה (או בביטוח המנהלים) סכום משמעותי מאוד. תיקון 190 כולל שורת שינויים חשובים בפקודת מס הכנסה וחשוב להכיר אותם כדי לתכנן טוב יותר את משיכת הכספים בבוא העת.

מדוע נדרש תיקון חשוב זה?

תיקון מס' 190 נכנס לתוקף ב-2012. 4 שנים קודם לכן הוחלט לבטל את האופציה שהייתה קיימת עד 2008 למשיכת כל כספי הפנסיה בבת אחת. הסיבה לכך הייתה החשש שהגמלאי יבזבז את כל הכסף תוך זמן קצר, למרות שתוחלת החיים הולכת ומתארכת. על-מנת שלא לפגוע בחוסכים יותר מדי הוחלט על שורת תיקונים נוספים בפקודת מס הכנסה, וכולם כאמור כונסו יחד תחת תיקון מס' 190.

הטבות מס בגין כספי הפנסיה

סעיף חשוב אחד במסגרת תיקון 190 הוא חישוב המס על משיכת הכספים מקרן הפנסיה. בין השאר נוגעים השינויים לפרק הזמן שבין משיכת הכסף לבין הפרישה מעבודה, לרף שעד אליו ניתן למשוך כספים וזאת בהתאם לקצבת הזקנה של כל חוסך, לשיעור הקצבה המזכה ועוד.

בזכות תיקון מספר 190 יכולים כמעט כל החוסכים לשלם פחות מס בגין משיכת הכספים או היוונם. בפרט כך הדבר אם הם נעזרים באנשי מקצוע מיומנים שעוזרים להם לבצע תכנון אופטימלי.

העברת חיסכון ליורש לפי סעיף 190

עוד סעיף חשוב במסגרת תיקון 190 הוא שניתן להעביר את הכספים שהצטברו בקופת גמל ליורשים. עבור גמלאי שמקבל קצבת זקנה בסכום גבוה ועל כן עלול לשלם מס בשיעור ניכר על משיכת כספים מקופת הגמל, זהו יתרון חשוב מאוד שמוביל למעשה לפטור מלא מהמס.

כמו כן לפי תיקון מס' 190 אם החוסך הולך לעולמו לפני גיל 75, יורשיו יקבלו את הסכום שצבר ולא יידרשו לשלם בגינו מס רווחי הון.

מס על רווח נומינלי ולא ריאלי

מרכיב נוסף של התיקון הוא שהמפקידים בקופות הגמל ישלמו מס על הרווח ברוטו, וזאת בשיעור של 15% – במקום תשלום מס בשיעור 25% על הרווח נטו. הסיבה לכך היא הרצון לעודד חיסכון קצבתי, כלומר אי משיכת כל הסכום שהצטבר בחיסכון הפנסיוני בבת אחת וגם לא חלק גדול ממנו אלא שימוש בקצבה חודשית קבועה.

איך לנצל באופן מיטבי את התיקון?

תיקון 190 נועד כאמור לעזור לחוסכים, כלומר כולנו, להפיק את המקסימום מהחיסכון הפנסיוני. מטרה נוספת הייתה תיקון העיוות שיצרה ההחלטה ב-2008 לבטל את האפשרות לחסוך במסלול הוני. האפשרויות הרבות שטמונות בסעיף החשוב ובשינויים בפקודת מס הכנסה מחייבים היערכות נכונה והסתייעות באנשי מקצוע מיומנים בתחום התכנון הפנסיוני – כך שהכסף שחסכתם לאורך השנים אכן ימלא את ייעודו ויספק לכם רמת חיים גבוהה גם אחרי הפרישה מעבודה.

 

 

Related Post

גידול ברישיונות עסק

Posted by - 22 ביוני 2023 0
הישג משמעותי לאגף רישוי עסקים בעיריית נתניה עם קבלת תוצאות העמידה במדדים שהציב משרד הפנים-אגף בכיר לרישוי עסקים לגידול ברישיונות…

האם כדאי להתקין רשת לחלונות?

Posted by - 22 ביוני 2022 0
יש הרבה פתרונות לבעיית היתושים, וכל פיתרון מתחיל בהכרה בעובדה שיש בעיה. אז בואו ניקח רגע להכיר בבעיית היתושים, ולהבין…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות