מדריך מד"א לשמירה על בטיחותכם בחג בצל נגיף הקורונה

8 0

במקביל לעמידה בחזית המאבק הלאומי בקורונה, צוותי מגן דוד אדום ברחבי הארץ עומדים בהיערכות מיוחדת לקראת חג הפסח, שיתקיים בשבוע הבא, ויתגברו את הכוחות בשטח החל בערב החג, במהלך ימי חול המועד ועד צאת החג.

כחלק ממערך הכוננות הנרחב במהלך החג, יפרשו עובדי ומתנדבי מד"א באמבולנסים כוננים, ניידות טיפול נמרץ, אופנועי החירום של מד"א, אופניים חשמליים, בימבולנסים ורכבים פרטיים, אשר מצוידים בציוד רפואי מתקדם.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "בשל המצב והגבלות התנועה, בפסח הזה לא יהיו מטיילים ברחבי הארץ, מה שיקטין את הסיכוי לתאונות דרכים ותאונות מטיילים. יחד עם זאת, ישנן סכנות גם בשהייה בבית, ואנו ערוכים לכל מקרה. במקביל, מוקדי החירום של מד"א לטיפול בנושא נגיף הקורונה ממשיכים לפעול כל העת. במקביל לשמירה על כללי הזהירות בבית במהלך החג, חשוב לשמור על הנחיות משרד הבריאות למניעת הדבקה בנגיף הקורונה, ובכל צורך רפואי לחייג למוקד 101 של מד"א, ולפעול על פי הנחיות החובשים והפראמדיקים במוקד".

מדי שנה מטפלים צוותי מד"א בפגיעות המתרחשות במהלך הניקיונות לחג, ארוחת ליל הסדר ובמטיילים שנפגעו במהלך ימי חול המועד. בשל התפשטות נגיף הקורונה והגבלות התנועה, הסכנות הכרוכות בטיולים ימנעו, אבל הימים הארוכים בבית יכולים להוות קרקע לתאונות ביתיות. מד"א מפרסם את הסכנות הנפוצות במהלך ימי הפסח, את הדרכים היעילות ביותר להתמודדות עמן וההוראות למתן טיפול ראשוני במידת הצורך:

פציעות במהלך הניקיון לקראת החג

–         רצפה רטובה, סולמות מאולתרים ולא יציבים, או כל גורם מסוכן אחר, מעלים באופן ניכר את הסיכון לפציעות בגב ובגפיים. הקפידו להשתמש בסולמות בטיחותיים, ונגבו את הרצפה על מנת שלא להחליק.

–         מחשש לנפילות מגובה, אין לטפס על מעקות חלונות. מומלץ להוציא את החלון מהמסילה אל תוך הבית ולהרכיבו בחזרה, בצורה בטוחה, בתום הניקוי.

–         בכל מקרה של פציעה, הימנעו מלהזיז את הנפגע. חייגו מיד למד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי", והישמעו להוראות החובשים והפאראמדיקים במוקד, עד להגעת צוות מד"א למקום.

פגיעה מחומרי ניקוי:

החשיפה הגדולה ביותר לחומרים מתרחשת בזמן הניקיון, כשקיים מגע עורי עם החומר או שנשאפים אדים רעילים. חומרי הניקיון עלולים לחדור לגופנו ולגרום לנזק – גם שעות ואפילו ימים לאחר החשיפה.

איך נימנע?

–         מומלץ להשתמש בכפפות גומי במהלך הניקוי.

–         יש להרחיק את חומרי הניקוי מהישג ידם של הילדים, לרשום ולסמן בבירור על גבי האריזה שמדובר בחומר ניקוי, ולא חומר מאכל.

–         בתום השימוש בחומרי הניקוי, יש להקפיד להחזירם לארון סגור, שלילדים אין כל גישה אליו.

–         יש להקפיד על השארת חומרי הניקוי באריזתם המקורית, ואין להעבירם בשום אופן לבקבוקי שתייה, לרבות בקבוקי מים מינרלים.

–         בזמן הניקוי יש להרחיק מזון מחומרי הניקוי.

–         יש לנעול נעלים סגורות בעת ניקוי הבית. כך תמנעו מהחלקה ומכוויות מחומרי ניקוי בכפות הרגליים.

–         זכרו כי תינוקות נוהגים להכניס כל דבר לפה. הקפידו על שטיפה טובה של הבית, על מנת למנוע הימצאות של שאריות מחומרי הניקוי על הרצפה או הקירות.

–         על נשים בהריון ומניקות להימנע מחשיפה לחומרים כימיים רעילים.

–         קרא את ההנחיות על גב המוצר, וודא כי המוצר ידידותי למשתמש ולסביבה.

–         הקפד לא לערבב חומרי ניקוי מסוגים שונים.

–         יש לפתוח את החלונות ולאוורר את הבית בעת הניקוי ולאחריו.

–         מומלץ לקנות חומרי ניקוי באריזות בטיחות הקשות לפתיחה ע"י ילדים.

–         אין להשאיר לעולם דלי או גיגית עם מים ללא השגחה. פעוט עלול לטבוע בתוך שניות, גם במים רדודים.

איך נטפל?

–         במקרה של הרעלה – חייגו מיד למד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי".

–         חל איסור מוחלט לתת חומר "נוגד" – אין להשקות לא בחלב ולא במיץ לימון. גרימת הקאה מסוכנת לנפגע. יש להקפיד על דרכי אוויר פתוחות, והושבת הנפגע בתנוחה שתהיה לו נוחה.

–         במקרה של פגיעה בעיניים – שטפו את העיניים היטב עם מים זורמים בלבד, ואל תשפשפו! אם ממשיכים גירוי, אדמומיות ודמעת – חייגו 101 והזמינו אמבולנס.

–         במקרה של כווית מחומרי ניקוי – יש לחייג 101 ולפעול על פי ההנחיות שכתובות על המוצר.

–         במקרה של אלרגיה קלה ורגישות מקומית, יש לשטוף את המקום עם מים בלבד ולפעול בהתאם להנחיות על גב המוצר. אם מתפתחת רגישות מוגברת, המאופיינת בקשיי נשימה או נפיחות, יש להושיב את הנפגע ולהתקשר למוקד 101 של מד"א.

סכנת כוויות:

במהלך האפייה, הבישול וביעור חמץ – הרחיקו את הילדים, השגיחו עליהם והנחו אותם להתרחק ממקורות החום.

איך נימנע?

–         הרחיקו חפצים חמים ממקומות הנגישים לילדים (קומקומים, מיחמים, מגשי אפיה ועוד).

–         בעת ביעור החמץ – הרחיקו את הילדים ווודאו שליטה על האש.

איך נטפל?

–         אם הנפגע נפגע מאש, יש לגלגל אותו על חול או עפר, לשפוך עליו מים, לכסות אותו באמצעות שמיכה רטובה (אין לכסות את הראש מחשש לחנק), ולהזעיק את כוחות מד"א בטלפון 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי".

–         בכוויה מקומית – יש לשטוף את האיבר הפגוע במים פושרים זורמים בלבד, ולהרגיע את הנפגע.

במהלך החג:

יש להרחיק מיחמים, פלטות שבת חמות, סירים ונוזלים רותחים מהישג ידם של ילדים.

סכנת חנק:

במהלך ארוחת ליל הסדר ובימי חג הפסח, קיימת סכנת חנק ממזונות שונים.

איך נימנע?

–         הרחיקו חפצים ומזון העלול לגרום לחנק מהישג ידם של ילדים.

–         הקפידו לחתוך את האוכל לחתיכות קטנות.

–         יש "לסנן" את האוכל לפני ההגשה. גידים ועצמות מהווים סכנה לחנק, במיוחד בקרב ילדים, אך לא רק.

–         יש להקפיד על אכילה איטית ולעיסה מלאה (במיוחד כשמדובר במצות).

איך נטפל?

אם החולה מסוגל לדבר או להשתעל, יש לעודד אותו להשתעל בלבד, ובמקביל לחייג 101 למוקד החירום של מד"א ולהזמין אמבולנס.

אם החולה אינו מסוגל לדבר, אינו משתעל או לא נושם, יש לחייג מיד למוקד 101 של מד"א. אם הנפגע בהכרה, יש לבדוק את חלל הפה שלו, ולבצע לחיצות ברום הבטן. אם מדובר בילד קטן או תינוק, יש גם להפוך אותו ולטפוח על השכמות.

נגיף הקורונה:

ביציאה מהבית לקניות לקראת החג, יש להקפיד על כללי ההיגיינה, על פי הנחיות משרד הבריאות, לחבוש מסכה, ולשמור על מרחק של שני מטרים לפחות בין אדם לאדם. לאחר היציאה ממתחם הקניות, יש לרחוץ היטב את הידיים ולנגב בחומר חיטוי את האריזות, את הטלפון הסלולרי, המפתחות וכרטיס האשראי. 

צילום ארכיון דוברות מדא

Related Post

נישואי העתיד

Posted by - 13 ביוני 2018 0
לאורך השנים האחרונות עברה מחלקת רישום הנישואים בנתניה תהליך התחדשות, עם מרכיבים טכנולוגיים חדשים שנכנסו למחלקה ומעבר למבנה חדש בעיר.…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות