לקראת יום כיפור: כאלף ילדים ובני נוער נפגעו בתאונות אופניים בעשור האחרון

6 0

יום הכיפורים הפך בשנים האחרונות ליום רכיבה מרוכז שבו ילדים ובני נוער רבים מנצלים את הכבישים הריקים כדי לרכוב על אופניים. מנתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס עולה כי בעשור האחרון (2012-2021) נפגעו 991 ילדים ובני נוער בגילאי 0-19 בתאונות דרכים כשהם רוכבים על אופניים, 31 נהרגו ולמעלה מ-300 נפצעו באורח קשה.    

עו"ד יניב יעקב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "בשנים האחרונות יום הכיפורים היה קטלני במיוחד עבור ילדים שרכבו על אופניים. חשוב מאוד להגביר את המודעות לסכנות שברכיבה על כלים דו גלגליים ביום הזה בקרב הילדים וההורים"

  בשנת 2021 נפגעו 89 ילדים ובני נוער רוכבי אופניים, (מדובר במספר הנפגעים הגבוה מזה ארבע שנים) ושניים נהרגו.

·         מקור: למ"ס מרבית הילדים ובני הנוער בעשור האחרון שנפגעו כרוכבי אופניים נפגעו בתחום העירוני – 947 נפגעים, מהם 22 הרוגים.

העיר שבה נפגעו הכי הרבה ילדים ובני נוער רוכבי אופניים בעשור האחרון היא תל אביב-יפו שבתחומיה נפגעו 120 רוכבים, בשנת 2021 נפגעו בתחומיה הכי הרבה ילדים ונערים מזה ארבע שנים. העיר שבתחומי נהרגו ונפצעו באורח קשה הכי הרבה ילדים ונערים בתאונות דרכים כרוכבי אופניים בעשור האחרון היא ירושלים –  חמישה הרוגים ו-30 פצועים קשה. להלן נתוני ההיפגעות במספר ערים מרכזיות

·        120 ילדים ובני נוער (0-19) נפגעו בתל אביב -יפו כשרכבו על אופניים (רגילים) בעשור האחרון (2012-2021), אחד נהרג ו-17 נפצעו באורח קשה. בכל שנה 12 נפגעים בממוצע. בשנת 2021 נפגעו בעיר 15 ילדים ובני נוער רוכבי אופניים, מדובר בשנה בה מספר הנפגעים הגבוה ביותר זה ארבע שנים.

·        85 ילדים ובני נוער (0-19) נפגעו בירושלים כשרכבו על אופניים (רגילים) בעשור האחרון (2012-2021), מהם חמישה נהרגו ו-30 נפצעו באורח קשה. בכל שנה תשעה נפגעים בממוצע. בשנת 2021 נפגעו בעיר ארבעה ילדים ובני נוער רוכבי אופניים.

·        46 ילדים ובני נוער (0-19) נפגעו בבני ברק כשרכבו על אופניים (רגילים) בעשור האחרון (2012-2021), מהם 12 נפצעו באורח קשה. בכל שנה חמישה נפגעים בממוצע. בשנת 2021 נפגעו בעיר ארבעה ילדים ובני נוער רוכבי אופניים.·        39 ילדים ובני נוער (0-19) נפגעו ברחובות כשרכבו על אופניים (רגילים) בעשור האחרון (2012-2021), מהם ארבעה נפצעו באורח קשה. בכל שנה ארבעה נפגעים בממוצע. בשנת 2021 נפגעו בעיר שני ילדים ובני נוער רוכבי אופניים.

·        30 ילדים ובני נוער (0-19) נפגעו בפתח תקווה כשרכבו על אופניים (רגילים) בעשור האחרון (2012-2021) מהם שישה נפצעו באורח קשה. בכל שנה שלושה נפגעים בממוצע.·        29 ילדים ובני נוער (0-19) נפגעו בנתניה כשרכבו על אופניים (רגילים) בעשור האחרון (2012-2021) מהם חמישה נפצעו באורח קשה. בכל שנה שלושה נפגעים בממוצע.

·        28 ילדים ובני נוער (0-19) נפגעו בחולון כשרכבו על אופניים (רגילים) בעשור האחרון (2012-2021) מהם ילד אחד נהרג וארבעה נפצעו באורח קשה. בכל שנה שלושה נפגעים בממוצע. בשנת 2021 נפגעו בעיר ארבעה ילדים ובני נוער רוכבי אופניים.·        26 ילדים ובני נוער (0-19) נפגעו בראשון לציון כשרכבו על אופניים (רגילים) בעשור האחרון (2012-2021), מהם שלושה נפצעו באורח קשה. בכל שנה שני נפגעים בממוצע. בשנת 2021 נפגעו בעיר שני ילדים ובני נוער רוכבי אופניים.

·        21 ילדים ובני נוער (0-19) נפגעו בלוד כשרכבו על אופניים (רגילים) בעשור האחרון (2012-2021) מהם שמונה נפצעו באורח קשה. בכל שנה שני נפגעים בממוצע.·

        21 ילדים ובני נוער (0-19) נפגעו באשדוד כשרכבו על אופניים (רגילים) בעשור האחרון (2012-2021) ), מהם 11 נפצעו באורח קשה. בכל שנה שני נפגעים בממוצע. בשנת 2021 נפגעו בעיר שני ילדים ובני נוער רוכבי אופניים.

עו"ד יניב יעקב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "ילדים ובני נוער רבים ינצלו את יום הכיפורים לרכיבה על אופניים רגילים, חשמליים וקורקינטים. בשנים האחרונות יום הכיפורים היה קטלני במיוחד עבור ילדים שרכבו על אופניים. חשוב מאוד להגביר את המודעות לסכנות שברכיבה על כלים דו גלגליים ביום הזה בקרב הילדים וגם בקרב ההורים. תחושת הבטיחות ברכיבה ביום זה, בהיעדר מכוניות בכבישים, מטעה ומסוכנת. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייב לשים בראש סדר העדיפויות את בטיחות הרוכבים, לא רק ביום הכיפורים אלא בכל השנה. צריך להתחיל להתחשב ברוכבים ולסלול עבורם שבילי רכיבה ייעודיים שיפרידו אותם מכלי הרכב על הכביש ויסייעו להגברת ביטחונם ולהפחתת מספרי הנפגעים. האופניים הם כלי תחבורה ירוק, זול, נוח ומתאים לפעילות גופנית אך הרוכבים חשופים לסיכון רב ועל כן חייבים לדאוג לתשתיות מתאימות עבורם, כאלה שמצילות חיים". כך תעברו את יום הכיפורים בשלום -טיפים לרכיבה בטוחה ביום כיפור

מניתוח של עמותת אור ירוק לנתוני מד"א עולה כי בכל שנה נפגעים בממוצע כ-220 בני אדם בתאונות דרכים לאחר שרכבו על אופניים, אופניים חשמליים, קורקינטים, גלגליות וסקייטבורד במהלך יום הכיפורים.

v    תחזוקת האופניים: בטרם תצאו לרכיבה וודאו את תקינות האופניים: הצופר, הצמיגים, הבלמים, התאורה ומחזירי האור.

v    התאמת האופניים לרוכב: יש לוודא כי האופניים מתאימים לגובהו של הרוכב בצורה כזו שהגליים נוגעות בקרקע בקצה האצבעות.

v    חבישת קסדה: הקסדה היא שומר ראשו של הרוכב ויכולה להוות את ההבדל שבין פגיעה קלה לקשה ולכן רוכבים רק עם קסדה המתאימה לראשו של הרוכב ורכוסה היטב בכל רכיבה.

v    רכיבה בשעות החשיכה: ברכיבה בשעות הלילה יש ללבוש בגדים בהירים שניתן לזהותם בחושך ולהשתמש בפנסי אופניים ובמחזירי אור.

v    שימוש במיגון: בכל רכיבה יש לרכוב עם מגנים לברכיים, למרפקים ועם כפפות.

v    רוכבים כחוק: לילד מתחת לגיל 16 אסור לרכוב על אופניים חשמליים, קורקינט חשמלי והוברבורד. בני נוער רבים נוהגים גם ביום כיפור לרכוב על אופניים וקורקינטים חשמליים. על פי החוק, הרכיבה על הכלים החשמליים מותרת החל מגיל 16 ומעלה.

קיימת חובת רכיבה עם קסדה וכל חוקי התנועה חלים על הרוכבים. עמותת אור ירוק ו"קרן עזריאלי", משתפות פעולה באופן נרחב בשנים האחרונות למען הפחתת התאונות במעורבות כלים חשמליים והגברת בטיחות הרוכבים.

במהלך השנים התקיימו פעילויות מצילות חיים בקרב בני נוער. התקיימו מסעות הסברה במטרה לעודד חבישת קסדה בכל רכיבה ועוד שלל פעולות המבקשות להוביל לצמצום היפגעותם של הרוכבים בתאונות דרכים, כמו גם מעורבותם בתאונות דרכים.  

Related Post

בטיחות מעל הכל

Posted by - 8 בספטמבר 2019 0
שיפוצי קיץ התבצעו בעשרות גני ילדים ברחבי העיר, בתיאום עם הגננות ועל-פי צורכי כל גן. דגש מיוחד הושם על הבטיחות…

הוספת מרפסת לבניין קיים

Posted by - 2 באפריל 2023 0
בקבוצת ירדן, יש לנו ניסיון רב בבניית מרפסות המשתלבות בצורה חלקה עם העיצוב הקיים של הנכס שלכם. במאמר זה נסקור…
כלי נגישות