לקראת החזרה לבית הספר ולתחילת עונת הכנת הסנדוויצ'ים: קבלו כמה טיפים יצירתיים שישמחו את ההורים והילדים בהפסקות האוכל במשך שנת הלימודים החדשה

7 0


מאת: אפרת מונשרי גורן, מנחת הורים יועצת ל"ניקול"

 
ארוחות בוקר
הארוחות שנשלחות עם הילדים שלנו לבית הספר לא חייבות להיות משעממות. עם קצת יצירתיות תוכלו לייצר ארוחה טעימה, מזינה, מעניינת וארוזה היטב לילדים. ארוחת הבוקר של רוב הילדים מתרחשת בבית הספר ובגן. למרות המאמצים בבתים רבים רוב הילדים, וגם ההורים, ממהרים ומדלגים על ארוחה מזינה. הדרך לדאוג לארוחה כזאת היא כנראה בקופסת אוכל אותה נשלח עם ילדינו לכיתה או לגן.

למה ארוחת בוקר חשובה? בשנת הלילה רמת הסוכר יורדת וארוחת הבוקר מחזירה את האנרגיה הדרושה לתפקוד שלנו. מחקרים מראים שילדים שאכלו בבוקר הם רגועים יותר ומסוגלים להתרכז במשימות שלהם. כיוון שקשה להתארגן בבוקר ורוב הילדים מעדיפים לנשנש קורנפלקס לפני שיוצאים, לנו נשאר לשלוח לילדים ארוחות מושקעות וטעימות, שיעזרו להם לצלוח את היום והישיבה בכיתה בצורה טובה.

למה להשקיע בקופסאות ובכריכים?

כמעט לכל מה שאנחנו עושים כהורים יש השפעה על הילדים שלנו ובשעות שאנחנו לא איתם כשהם בבית הספר או בגן, הארוחה שנשלח איתם היא דרך לשלוח להם דרישת שלום מהבית. לא לכולנו יש זמן בבוקר לבשל או לחתוך ארוחות מושקעות, אבל כן אפשר לחשוב איך הופכים את הארוחה שנשלחת איתם בתיק, למשהו אישי יותר ומיוחד.

ילדים אוכלים עם העיניים- על חשיבות ההגשה היפה

בשגרת הלימודים וההליכה לבית הספר ולגן כדאי לזכור שילדים אוכלים בעיקר עם העיניים. כל מה שיותר יפה, צבעוני או מפתיע, יכול לעודד אותם לאכול. ילדים יסכימו לנסות דברים חדשים אם הם יראו אוכל מעניין או צבעוני. אפשר לבדוק בבית אחר הצהרים בכל יום אופציות שונות כדי להגיע לתפריט מזין ומוצלח בשגרה. ההגשה יכולה להתבסס על קופסאות אוכל מחולקות שבכל תא יהיה משהו אחר כמו ירקות קטנים, מפית מיוחדת מדבקות, פתקים עם כיתובים או מסרים או כריכים עטופים בעטיפה מיוחדת שתהפוך למשחק.


כן משחקים באוכל! להפוך את האוכל למשחק

שנים אמרו לנו ש"לא משחקים באוכל" אבל למה לא להפוך את האוכל למשחק ואת קופסת האוכל למשהו שהילד מחכה לה בכל הפסקה? כמה רעיונות איך לעשות את זה:

 1. הברכה היומית – אפשר לכתוב ברכה קבועה או איחולים לקראת מבחן או להוסיף מדבקות מצחיקות ולצרף לארוחה.
 2. העטיפה של הכריך הופכת לאוריגמי: לניקול יש מוצר חדש בעיצוב המותג YOLO – נייר סנדוויץ' עם איורי מטוסים וסימוני קיפול שניתן לקפל למטוס נייר לאחר סיום הכריך.
 3. חידות ופתקים: אפשר לכתוב לילד או לילדה חידה יומית על עטיפת הכריך – אין לכם זמן לכתוב חידה יומית? לניקול יש עוד רעיון- ניתן לארוז את הכריכים בשקיות סנדוויץ' מיוחדות מנייר, שעליהן כבר מודפסים משחקים קלאסיים כגון איקס עיגול, קו נקודה, סודוקו, ומבוכים. השקית כאמור הופכת גם היא למשחק ומגיעה עם  מדבקות מדליקות במתנה לסגירה נוחה.


רגע לפני שאתם מכינים כריכים וארוחה לילדים הנה כמה דברים שכדאי לזכור

 1. מה אוכלים היום? סביר להניח שיש דברים שאתם תרצו לשלוח בקופסאות אוכל (כמו חלבונים וירקות) ויש דברים שהם ירצו לאכול (כמו פיתה עם שוקולד) כדי לא לאכזב או להתווכח עם הילדים מומלץ לתכנן ולהכין טבלת אוכל ובה תפריט יומי. כדאי לחלק את הטבלה לפי ארוחות אבל גם לפי ילדים- לא כל ילדי יקבל כריך דומה או קופסה דומה. קבעו איזה ירקות או פירות ישלחו בכל יום ואפילו נסו לגוון בסוג הלחם.
 2. כדאי לצאת מהקופסה– אנחנו כהורים תמיד חושבים על כריכים אבל בואו תצאו מהקופסה או למעשה כנסו רגע לקופסה והתחילו לחשוב על ארוחות 10 שלא כוללות רק לחם או לחמנייה. אפשר להכין מיני קאפקייקס או מאפינס מירקות וגבינות, אפשר לשלב סושי וירקות חתוכים בצורות ולסדר הכל בקופסאות אוכל מיוחדות.
 3. שיתוף הילדים – נכון שאנחנו יודעים מה טוב לאכול ומפחדים שאם ניתן לילדים לתכנן הם יאכלו כל היום עוגות שוקולד וכריך עם שוקולד, אבל מסתבר שאפשר וכדאי לערב אותם, להציע להם הצעות לבחירה וליהנות מתפריט שיתאים גם לחיך שלהם וגם לשעות שהם מבלים בכיתה. בנו איתם טבלה שבועית של "מה אוכלים היום"
 4. מרעננים את הרשימות – גם אם בניתם רשימות וטבלה עם הילדים, כדאי לבדוק מדי פעם אם הם לא רוצים לשנות את התפריט ואולי להתאים אותו לעונות השנה (פירות קיץ, או אוכל מחמם בחורף)
 5. מכינים בבית – אפשר וכדאי להכין ממרחים ואפילו לחם או לחמניות בבית. רוב הילדים ישמחו לאכול ממרח שהכינו לבד וגם לחמים. זה דורש תכנון וגם מוכנות למטבח מבולגן, אבל ההנאה וגם הבריאות שווים את המאמץ. ההמלצה שלנו היא להחליט מה אוכלים ולשתף את הילדים בחלק מההכנות מראש. לדוגמה אחר הצהרים- הכינו  עם הילדים מיני מאפינס או ממרחים טעימים ואת זה תשלחו בקופסאות. ילדים גדולים יותר יכולים לבחור מתכונים מהאינסטגרם, להכין לבד או אתכם חלק מהמתכונים, אותם אתם תארזו יפה למחרת לכיתה.

איך לסדר קופסת אוכל מיוחדת?

 • קופסה – בחרו קופסה איכותית, אטומה, שנסגרת בקלות. כדאי שהילדים יוכלו לפתוח ולסגור וכמובן שהקופסה לא תיפתח בטעות בתיק.
 • הפרידו את האוכל בתוך הקופסה – כדי למנוע את המגע בין הכריכים לירקות או לפירות – בחרו נייר עטיפה לכריכים וכדאי שיהיה איכותי, עמיד לשומנים וכזה שיכול להגיע בגדלים שיתאימו לכל סוג לחם – גם לבגט וגם לפיתה. אפשר גם להחזיק נייר עיטוף לכריכים עם מתקן לחיתוך באורך לפי צורך.
 • הכניסו לכל חלק בקופסה מזון אחר– נסו לבנות ארוחות שיכללו פחמימות, חלבונים וירקות או פירות. לדוגמה – פחמימות- כריכים, חלבון- ביצה, גבינה או פסטרמה או אפילו מעדן, ירקות ופירות לוויטמינים.
 • הכינו חותכנים קטנים כדי לחתוך פירות וירקות בצורה מיוחדת או אפילו גבינה צהובה.
 • שלחתם פירות או ירקות חתוכים? אולי כדאי להוסיף מזלג קטן או מפית לנגב את הידיים בסוף. שלחתם עם הילדים מעדן אל תשכחו כפית.

Related Post

'מעורבות חברתית'

Posted by - 14 בנובמבר 2023 0
'מעורבות חברתית'תיכון שש שנתי "אלדד" חרט על דגלו את נושא "מעורבות חברתית" כערך לתלמידים ולצוות המורים. כבר בתחילת הלחימה הנהלת…

זוגיות מאוחרת (ומחודשת)

Posted by - 27 בפברואר 2019 0
כשהילדים עוזבים את הקן ומקימים לעצמם משפחה, ההורים שנותרו עם דירה ריקה לעצמם, עלולים להיקלע למשבר בזוגיות. ד"ר אורית ארבל, יועצת…

מבנה חדש לאולפנית בר אילן

Posted by - 2 באוקטובר 2023 0
אולפנית בר אילן, מוסד חינוכי מפואר בן קרוב ל-70 שנה, יזכה למתחם ומבנה חדש ברחוב לנטוס קרית השרון. ועדת שיפוט…
כלי נגישות