לצלוח את אתגר המכירה העצמית בראיון עבודה, ולשרוד כדי לספר…

8 0

כשהשוק הנו שוק של מעסיקים, הדרישות גוברות ממחפשי העבודה- גם כאלה שבעבר צלחו ראיונות בקלות יחסית. זה הזמן ללטש את היציבה, לכחכח הגרון ולהיערך בחוכמה, לתהליך המכירה העצמית.

איילת פדה גולדשטיין (פסיכולוגית חברתית), ד"ר אבי מרדלר (פסיכולוג קליני מומחה)-פ.ד.ה- יעוץ ארגוני והדרכה,  הפכו את המילה "מיתון" – למודל 5 העקרונות לצליחת ראיון עבודה -בבחינת – If you can't bit them – join them

מיקוד, יצירתיות, תגובות מהירות ויוזמה, ויסות רגשי, נבואה המגשימה את עצמה.

 1. מיקוד – החוק של פרטו 20-80, מדבר על יעילות; מיקוד כוחותינו במה שיביא לעיקר התוצאות. ויתור על פרפקציוניזם ומיקוד במבחן התוצאה. בתקופה בה נדרשים מאמצים גדולים בהרבה בכדי ליצר את ההצלחה שאליה הורגלנו, המיקוד חשוב מתמיד כדי לשמור על הכוחות. בפרט כשמדובר בזירה חדשה של שוק מוצף במחפשי עבודה.
 2. מיקוד קורות החיים לדף אטרקטיבי אחד – ככתוב בתרגום השיר של  ויסלבה שימבורסקה: "ללא קשר לאורך החיים -על הקורות להיות קצרות !" בעידן שלנו היכולת לתעדף ולמקד מהווה יתרון בולט –חשוב שיבלוט גם ב"נראות" וביכולת למקד את המסרים המרכזיים.
 3. מיקוד הכוחות – חיפוש עבודה יכול להתיש. לכן קחו כל יום ביומו, דאגו להטעין את הכוחות גם בדברים שעושים לכם טוב, וזכרו – די בטלפון אחד – בכדי להשיג עבודה!
 4. מיקוד בקשרים אישיים- מנפו כל סיטואציה חברתית להעברת מסר ברור- מה אתם מחפשים ולמה כדאי למכריכם, לקשרכם למשרה המיוחלת. ערכו מעקב אחר ההתקדמות הקישור, ואל תהססו לרענן זכרונם, כי כולם עמוסים. אילת פדה גולדשטיין חושפת סטטיסטיקה מעולם המכירות וההשפעה-  7 ניסיונות מניבים 90% סיכויי הצלחה. הבעיה היא, אומרת אילת, כי רוב אנשי המכירות מתייאשים לפני הניסיון הרביעי. וכמה מאיתנו פנו לאותו מכר, יותר מפעמיים, להזכיר לו לדאוג לנו? אז מסתבר שכדאי…
 5. יצירתיות –"להפוך את הלימון למוחיטו"-  מתי לאחרונה עצרנו לשאול – מה אנו באמת רוצים לעשות? מה עוד ביכולתנו לממש? סוף סוף יש לנו את הזמן ליצור – שהרי מהמסגרת כבר יצאנו. אולי זו ההזדמנות הגדולה של חיינו. וגם אם אנו לא בשלב של מחשבות גדולות, עדיין, בתקופה שונה מתבקשת חשיבה שונה ונכונות לגמישות. למשל מעבר מענף שעצר, לענפים יציבים יותר במשק- גם אם במחיר זמני של התלמדות או שכר נמוך יותר. מעצמאי לשכיר או להיפך- אולי זה הזמן לפיתוח יוזמות שבהמשך יאפשרו לפרוץ עבורכם את תקרת הזכוכית הכלכלית (בספר "אבא עשיר אבא עני", כלל היסוד הוא שעצמאי ובוודאי שיזם –אמנן משקיעים ומסתכנים, אך כגדול הסיכון גודל הרווח – הצפי להרוויח יותר משכיר לטווח הארוך)

אנשים שימשיכו להתנהל בתקופת מיתון כפי שהתנהלו בעבר, אומרת אילת פדה גולדשטיין, עלולים להתעורר ולגלות שצברו פער שאינו ניתן לגישור, או שהחלישו את הביטחון העצמי- לאור הזמן החולף ללא תוצאות. לעומת זאת מי שישקיע בהתפתחות לשיפור ערך המותג והערך העצמי- ישמור על חיוניות ויגדיל סיכויי הצלחה. השקיעו בהתפתחות אישית (כישורים שהוזנחו לאורך השנים, ספורט, אומנות, משפחה, חברים) ומקצועית (קורסים, עבודה ברשתות החברתיות, שדרוג אתר, פרסומים מקצועיים וכו').

בנוסף, הכינו את עצמכם למשא ומתן יצירתי – התנאים אליהם הורגלתם, אולי לא רלוונטיים במיתון  ובפרט בכניסה לתחום חדש. הראו ראיה ארוכת טווח ונסו למקסם המו"מ על ידי הצעת חלופות שוות ערך כסף עבורכם (עבודה גמישה/מהבית, בונוס על הצלחה, סבסוד התמקצעות ). הגדרת תקופת התלמדות בשכר בסיסי / אפשרות פתיחת ההסכם שוב בפרק זמן סביר, וגלו הבנה שנכון לעכשיו זה הדבר הנכון. דאגו להיות אטרקטיביים ולאורך שיכירו בערך שלכם תוכלו בהמשך לצאת מורווחים.

 • תגובות מהירות ויוזמה –הצעה שקיבלתם היום עלולה שלא להיות רלוונטית מחר. אל תחכו, קצרו זמני תגובה אליהם הורגלתם בעבר, היו יזמים ופרו אקטיביים. אל תחכו למודעות מפורסמות, צרו קשר עם ארגונים בהם הייתם רוצים לעבוד,אם מכרים שעובדים שם, הציעו עצמכם כמתמחים או מומחים, ותפסו מקום במודעות הארגון למה שאתם מציערים, בטרם יצא פרסום שיניב מתחרים למשרה.
 • ויסות רגשי –"הטלטלה הרגשית, מגיעה תמיד כשזה הכי פחות מתאים…" (החיים) ולכן אומר ד"ר אבי מרדלר השינוי תמיד מתחיל בכם. לא ניתן ליצר שפע ממקום נחות. דאגו לקבל 1-3 פגישות חיזוק לעצמכם, בטרם צאתכם למשימה, שירות שצוות פ.ד.ה מעניק גם באופן מרחוק (זום וכו') ואלו עיקרי ההמלצות:
 • חוסן אישי – פרויד הגדיר בריאות נפשית כיכולת לשייך לעצמך הצלחות, ואת הכישלונות לנסיבות. חזקו את הערכה עצמית והכוחות, שכה חשובים כעת. קבלו כלים למיגור מחשבות שליליות, וחיזוק האופטימיות והאמונה – בבחינת מחשבה מייצרת מציאות. עלבונות שייכים לעלובים, שחררו מעצמכם פגיעות אגו והיו מפוקסי מטרה.
 • דחיית העלאת שכר / פיטורין -הן חוויית פגיעה קשה, גם כאשר זו צרת רבים, עדיין קשה שלא לקחת זאת באופן אישי. במידת האפשר קחו פסק זמן לעיכול ותכנון התגובה, באופן שיאפשר לבוא עם רעיונות יצירתיים למעסיק לדחיית הקץ (כגון עבודה גמישה בחלקיות משרה, תגמול על פי ביצועים וכו'). לכל הפחות השאירו דלת פתוחה ומנעו טריקת דלתות אחרות, בשל חוו"ד שלילית על אופן התנהלות, בצר לכם.
 • רושם ראשוני– המתח, בפרט בתחילת ראיון ידוע מראש. לכן מומלץ להיערך עם הצגה עצמית, להגיע מבעוד מועד, לתרגל נשימות עמוקות (המשדרות למוח שהסטרס חלף).  יש פתגם בערבית אומרת אילת – "אל חרקה ברכה" שמשמעותו – התנועה היא ברכה. ובמצבי סטרס בפרט- לכן במידת האפשר, צרו פעולה משותפת עם המראיין –כגון הכרת המשרדים, שמייצרת קרבה, מפחיתה סטרס ומאפשרת למוח להתארגן. בכל מקרה אל תסרבו להצעה להכין קפה או שהוא יבוא לקראתכם מהשומר למטה – זו הזדמנות מצוינת ללכת ביחד ולשבור הקרח.
 • שפת גוף מיטבית–מותאמת לקצב ושפת הגוף של המראיין. שונות גדולה מדי יוצרת ניכור. כך, לחיצת יד צריכה להיות יציבה אך בעוצמה הדדית, שפת גוף פתוחה וחיוך חשובים אך במינון המותאם, לשדר השילוב הנכון של ביטחון עצמי וענווה. 
 • נבואה המגשימה את עצמה – בתקופה קשה, חשוב לשמור על אופטימיות וגישה חיובית, למצוא בכל אתגר את חצי הכוס המלאה ולשדר ביטחון. הדבר משליך על כל הסובבים אותנו – מעסיקים, עובדים ולקוחות – ובכך פעמים רבות עשוי לייצר את המחר.
 • שימור מקום העבודה – העובדים החיוביים הממוקדים בעשייה ופחות בכעסים– מביאים תוצאות ומרחיקים עצמם מהרשימה השחורה.
 • הגדלת סיכויים להשגת משרה חדשה- ביטחון עצמי ביכולתכם ואופטימיות, משודרת החוצה בטון הדיבור ובשפת הגוף שלכם, שמהווים 97% מההשפעה על המראיין. הם גם מאפשרים נינוחות בראיון וחשיבה יצירתית כאשר אתם נתקלים באתגרים (כגון שאלות לא צפויות או מו"מ קשוח).

לסיכום מביאה אילת פדה גולדשטיין מנכ"לית פ.ד.ה, בהקשר זה, את הציטוט הידוע של רבי נחמן מברסלב: "אם אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך. ודא שמחשבותיך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות", ובימים כאלה, לפחות על מחשבותינו ניתן להקנות לנו שליטה.

Related Post

על היריון והקאות יתר

Posted by - 28 במאי 2019 0
אחיות גינקולוגיות מכל בתי החולים בישראל נפגשו בלניאדו ליום עיון ראשון מסוגו שעסק בנושא. עשרות אחיות גניקולוגיות התכנסו ליום עיון ראשון…

מגרשי המלונאות

Posted by - 12 בינואר 2021 0
ראש העיר, מרים פיירברג-איכר פנתה השבוע  לראש מנהל מקרקעי ישראל בבקשה לבטל את שיווק מגרשי המלונאות הנוספים בשכונת עיר ימים…

מובילים בשירות ובחדשנות

Posted by - 23 במאי 2023 0
בכנס בנושא פיתוח וקידום השירות בשלטון המקומי קיבל מנהל אגף שירות וחדשנות בעיריית נתניה, אלון אופיר, תעודת יקיר השירות בשלטון…

קרבה מסוכנת

Posted by - 28 בפברואר 2018 0
מפעל פלנטקס בנתניה עומד אומנם בפני סגירה ומעבר למזרח-הרחוק, אך הדבר לא מנע מן המשרד להגנת הסביבה להורות על סגירת…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות