לסובלים מעור יבש: מהם הגורמים לעור יבש? כיצד נדע האם העור שלנו יבש? להלן טיפים ועצות לטיפול נכון בעור יבש

7 0

עור יבש הוא תופעה ששכיחותה עולה בעיקר בתקופות המעבר ובמיוחד, בעונת החורף הקרה, אך לא רק. הסימפטומים של עור יבש אינם נעימים וגורמים לרוב לחוסר נוחות ואפילו לכאב קל, ולעיתים אף לגירודים, קילופים, נראות חיוורת ולא אסתטית וסדקים. אז מהו עור יבש, ממה נגרם וכיצד ניתן לטפל?

המונח "עור יבש" מתייחס בדרך כלל לעור חסר לחות ושומנים. עורנו (גם עור הפנים וגם עור הגוף) מורכב מ-3 שכבות – אפידרמיס, דרמיס והיפודרמיס. אפידרמיס הינה השכבה החיצונית ביותר והיא בעצם החוצץ בינינו לבין העולם. "עור יבש" מתייחס ללחות בשכבה הזו. . לעומת האפידרמיס, השכבות העמוקות יותר של העור (דרמיס, היפודרמיס) דווקא מוזנות היטב על ידי כלי הדם.

עור מוזן ובריא מרגיש גמיש והוא מצופה בשכבה דקה של שומנים טבעיים ששומרים על החיות שלו. העור שלנו עשוי להתייבש כאשר האיזון בין מחסום ההגנה של העור ואספקת המים מופר ושכבת העור החיצונית מאבדת מים ושומן ולמעשה מאבדת מיכולתה להגן על העור.

איך נדע אם עורנו הוא עור יבש? נהוג לחלק את סוגי העור ל-4 סוגים: עור יבש, שמן, רגיש ומעורב. אם במהלך כל השנה העור לא יבש ואין תסמינים כמו: אדמומיות, קשקשים, גירודים, נטייה לצבע אפור וחסר ברק, כנראה שמדובר בתסמינים של עור יבש עונתי.

יובש בעור מתבטא לרוב כעור מתוח, מגורה, אדמומי, ולעתים נראה חסר ברק, עייף, מתקמט בקלות, עד כדי סדקים בצדי הפה, בכפות הידיים והרגליים ועוד. עור המאבד לחות מותיר אותנו עם תחושת אי נוחות של עקצוץ וגירוי, גרד וסדקים.

הגורמים לעור יבש: גנטיקה, אוויר הסביבה – אקלים יבש וקר, שגרת ניקוי יומיומית – שימוש במוצרי ניקוי למיניהם, עלולים להסיר שמנים ושומנים מהעור. מקלחות ארוכות וחמות עלולות גם כן לייבש את העור. גורם נוסף הוא גיל העמידה ומעלה: עם הגיל, העור מייצר פחות חלב ושמן ששומר על עור רך וצעיר. בשנות ה-40 כמות הסבום שהגוף מייצר יורדת באופן דרמטי. כמו כן, מחסור בוויטמינים או מינרלים עלול לגרום ליובש בעור ואף עישון  סיגריות, המכילות כימיקלים מזיקים שמזרזים את מהירות הזדקנות העור, כך שהעור הופך יבש יותר.

מותג הקוסמטיקה הבינלאומי WELEDA, החלוץ העולמי והיצרן הגדול בעולם לקוסמטיקה טבעית אורגנית, מעניק לנו טיפים ועצות להימנעות וטיפול בעור יבש

•  רצוי להימנע מאמבטיות ומקלחות חמות וארוכות. אלו עלולות לגרום לשטיפת השמנים הטבעיים המגנים על העור. רחצה במים חמימים/פושרים מומלצת למניעת עור יבש.

•  מומלץ  להשתמש בסבונים מרכיבים טבעיים, ללא חומרים כימיים העלולים לייבש את העור (SLS, סולפטים ועוד).

• חשוב לשמור גם בחורף על עור הפנים מפני קרינה ומפני התייבשות ולשמור על איזון הלחות בו על מנת להאט את קצב הזדקנות העור ולהפחית היווצרות קמטים וכתמים לאורך זמן.

•  מומלץ להימנע מלצאת ביום קר ללא קרם לחות עשיר, כיוון שמזג אוויר קר מייבש את העור במהירות.

•  לפני השינה: מרחו קרם לחות עשיר וקרם עיניים כחצי שעה לפני כניסה למיטה. בזמן מריחת הקרם חשוב לעסות את העור בעדינות ולא לשפשף.

 • הטיפול בעור יבש חשוב הן בשל האפקט האסתטי והן בגלל אי הנוחות והכאב הנגרמים כתוצאה מיובש בעור. ספיחת לחות מהסביבה ועידוד תהליך החלפת העור היבש בחדש הן אבני היסוד לשמירה על מרקם עור בריא, רך, גמיש ושלם ללא סדקים.  חשוב להשתמש במוצרי טיפוח ייעודיים לטיפול בעור יבש שהוכחו כמונעים ומטפלים בעור יבש. בימים אלה המותג Weleda משיק סדרת טיפוח חדשה ייעודית לעור פנים רגיל עד יבש,  תחת השם: סקין פוד. הסדרה החדשה מבוססת על צמחי מרפא, חומצות שומן חיוניות ומרכיבים פעילים מהטבע. מוצרי הסדרה מבוססים על פורמולות ייחודיות למראה עור זוהר, חידוש מאגר הלחות ושיקום העור

צילום יחצ

Related Post

130 מלש"ח בפיתוח אגם 3

Posted by - 11 ביוני 2019 0
הושלמו בימים אלה עבודות הפיתוח במתחם "אגם 3";  על-פי התכנית תכלול השכונה החדשה מגורים, תעסוקה וכן את היכל התרבות החדש.…
כלי נגישות