למה אחראי מכון בקרה

3 0

מכון בקרה הוא גוף חיוני בתחום הבניה, ומטרתו היא אחת – לוודא שהמבנה תקין. לא רק דרישות חוקיות, הרי שבסופו של דבר קבלן אחראי צריך להוציא מתחת לידיו מבנה בטיחותי ותקין, מבנה שישרת את האנשים שמשתמשים בו באופן תקין לגמרי, ומבלי לסכן אותם בשום צורה ודרך.

האחריות של הקבלן נשענת על הידע שלו, ועל העובדה כי הוא עובד עם בעלי מקצוע, אשר הידע שלהם הוא זה שמוביל את הפרויקט. הכול נמדד ומחושב, התוכניות נבנות לפי הצרכים והיכולות, והפועלים והמכונות עושים את העבודה הפיסית בשטח. מישהו צריך לבדוק שהכול קרה נכון, כפי שתוכנן על הנייר כך גם בפועל.

רשימת המטלות של מכון בקרה

מכון בקרה בעצם אחראי לבדוק ולאשר כי הכול תקין, או לחילופין לבדוק ולהתריע על תקלות ובעיות במבנה. בקרת הביצוע הינה תהליך בה מכון הבקרה סוקר ומדריך את הבנייה כולה, לאורך כל הדרך, מקבלת ההיתרים הראשוניים ועד לתעודת הגמר של הפרויקט.

הרעיון הוא כי ישנו גוף עתיר ידע, אך שאינו צד בדבר, אלא בצד החוק והבטיחות, שזה בעצם הצד של כולנו. בצורה זו ישנו מכון שמוודא כי כל הוראות התוכן לבנייה משתקפות היטב בביצוע הבניה בשטח, תחת התנאים הברורים למבנה, ותוך מעכב אחר תקנות הבנייה והחוק בישראל.

כאשר תהליך זה נעשה בצורה נכונה ונבונה, מתקבל מבנה אשר עובר ביקורת רשמית ומקבל תעודת גמר בקלות רבה וללא תקלות, שכן הוא בטיחותי מאוד לשימוש הציבור, מבנה יציב שיוכל להתמודד עם תקלות שונות. מערכות האוורור עובדות, השלד יודע לעמוד בעומסים השונים, תחום המילוט וההצלה נלקח בחשבון לכל מקרה במידה ויקרה, הבניין מחובר היטב לכל המערכות המחייבות (חשמל, מים, ניקוז וכיו"ב), ואפילו האקוסטיקה טובה.

המטלות הרבות שמוטלות על כתפי מכון הבקרה נועדו בסופו של דבר לעזור לקבלנים להביא את המבנה לכדי גמר נכון ומאושר, תוך חיסכון משמעותי בבירוקרטיה, ועימה בהוצאות הכרוכות בשינויים שלאחר מעשה. קל יותר לבנות נכון מהתחלה מאשר להתעכב על דרישות של שינויים שונים מהמדינה, ולכן מוטב לעבוד עם מכון איכותי לבקרה.

מה בודקים בשטח?

רשימת המטלות הספציפיות של מכון בקרה בפרויקטים היא ארוכה כגלות, וכוללת נגיעה בכל תחומי המבנה. המכון יבדוק קודם כל, ובאופן שוטף, כי יש הלימה ברורה וחד משמעית בין התוכניות והשרטוטים לבין הבנייה בשטח. התוכניות הללו הן לא בגדר המלצה, אלא בגדר חובה והוראות עבודה, וכאשר ישנה סטייה מהתוכנית, אפילו קטנה, היא הולכת ומחמירה לאורך זמן, ממש כמו פניה של מעלה אחת ימינה, לאורך זמן רב תוביל לשביל שונה לגמרי.

מעבר לכך, מכון הבקרה יבדוק כי היסודות בנויים היטב, שהשלד יציב וחזק, שהמבנה עומד בסטנדרטים ההכרחיים והעדכניים למילוט, חילוץ, מצבי שריפה ובטיחות מפני אש, ורשימה ארוכה של בדיקות אחרות, בכל תחומי הבניין.

Related Post

על ילדים וממתקים

Posted by - 8 באוגוסט 2019 0
חלי ממן, מייסדת קבוצות תמיכה לאורח חיים בריא, מסבירה על הקשר בין חופש גדול, אוכל, מתוקים וילדים משועממים. אז איך…

לידים לכל סוגי העסקים

Posted by - 3 באוגוסט 2023 0
בנוף הדיגיטלי התחרותי של היום, יצירת לידים באיכות גבוהה היא חיונית להצלחת כל עסק. בין אם אתה סטארטאפ קטן או…

תעשו מקום

Posted by - 30 באוגוסט 2020 0
בואו נודה על האמת- ארוחות החג השנה יראו לגמרי אחרת. עם כל הכבוד לקורונה (ויש כבוד) לא ניתן לה להרוס…
כלי נגישות