לחיות או למות באנטבה

8 0

מוזיאון העיר נתניה קיים מפגש מרתק לציון 43 שנים למבצע אנטבה; חלק מהחטופים, שבאותה עת היו ילדים, לא הסתירו את התרגשותם.

ביום חמישי האחרון התקיים, במוזיאון העיר נתניה, הפועל במסגרת היכל התרבות העירוני, מפגש מרתק ומרגש לרגל 43 שנים למבצע אנטבה.

בערב זה הוקרן סרטו הדוקומנטרי של אייל בורס "לחיות או למות באנטבה" –  סרט החושף את סיפורם של אלה שנהרגו ולא זכו לתהילת המבצע ההרואי החקוק בלב כולנו – מבצע מיוחד, במהלכו חולצו ושוחררו על ידי צה"ל נוסעי אייר פראנס שנחטפו לאנטבה בקיץ 1976.

22b

מסתבר שבתודעה הציבורית, נצרבו שמותיהם של יוני נתניהו מפקד סיירת מטכ"ל ודורה בלוך ז"ל, אולם שמותיהם של ז'אן ז'אק מימוני מנתניה, פסקו כהן ואידה בורוכוביץ' ז"ל שאף הם נהרגו במהלך החילוץ, נשכחו.

בסרט חוזר יונתן חייט, גיבור הסרט, אחיינו של ז'אן ז'אק אל הפרשה, מתחקה אחר מעשיו וגורלו של דודו במשך שבעת הימים בהם היה חטוף ועומד על נסיבות  המחיר ששילמה כל המשפחה.

אייל בורס, במאי הסרט, המשמש כיום כיו"ר המועצה הישראלית לקולנוע וראש מסלול קולנוע וטלוויזיה בבית הספר לתקשורת של אוניברסיטת אריאל מספר כי לא ניסה לפרק את והמיתוס אלא להאיר את מה שנשכח מן הזיכרון הלאומי.

לרגל המאורע התכנסו מרחוק ומקרוב בני משפחת מימוני ומשפחתו של פסקו כהן. רבים מבני הערובה שנכחו באולם סיפרו כי בעת האירוע היו ילדים וכי "ז'אן ז'אק שימש לנו כגננת.." עם חיוך, עזרה ותרומה בלתי פוסקת- מילים אלו חזרו לאורך כל הערב .

נחום דהן, אחד החטופים שנכחו בהקרנה סיפר כי עבר חקירות ועינויים במהלך השבי באנטבה משום שהייתה לו תעודת זהות ישראלית ודרכון צרפתי. גם הוא ציין עד כמה ז'אן ז'אק סייע לו לפני ואחרי העינויים שעבר במהלך אותו שבוע.

ד"ר עידו נתניהו, אחיו של מפקד סיירת מטכ"ל ורעייתו נכחו באולם כנציגי משפחת נתניהו, כאשר ראש הממשלה שלח ברכה מצולמת לכנס וחזר על ההכרח לזכור את כולם.

בשם העירייה נשא דברים אהרון אורגד המשנה לראש העיר, הממונה על התרבות שציין בהמשך: "לזכרו של ז'אן ז'ק מימוני, פסקו כהן, אידה בורוכוביץ', דורה בלוך והגיבור יונתן נתניהו זכרם לברכה ולכבודם של הניצולים, חלקם ילדים אז שפגשתי הערב – נניף בגאווה את דגל המדינה שתדאג תמיד לאזרחיה".

צילום רן אליהו

 

Related Post

"שומעים אהבה"

Posted by - 23 בינואר 2020 0
פעילות התנדבותית מרגשת של עובדי חברת פז עם קשישים ממרכז היום לקשיש בנתניה. ערכו מסיבת אוזניות המותאמת לבני הגיל השלישי,…

לגור בבית (מלון)

Posted by - 23 בספטמבר 2020 0
"שנת 2020 היא שנה מאתגרת בכל הרמות ובתוך כך היא הותירה ישראלים שתכננו לבלות את חופשת החגים באתרים ובריזורטים בחו"ל…

הטרנד החדש לחגיגות בר מצווה – צפת

Posted by - 16 באפריל 2023 0
במהלך השנים האחרונות יותר ויותר אירועי בר מצווה עוברים מאולמות האירועים לסמטאות העתיקות, בתי הכנסת והסיורים הקסומים, גם הקורונה הובילה…

תשעה באב – 'קרא עלי מועד'

Posted by - 8 באוגוסט 2019 0
בשולחן ערוך הלכות תשעה באב נפסק: "אין אומרים תחנון בתשעה באב ואין נופלים על פניהם, משום דמקרי מועד". ומסיבה זו…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות