כשהמעסיק במשבר,  איך המועסק דורש את זכויותיו?

0 0

בתקופה הקשה העוברת על עסקים רבים, לעתים העובדים אינם מקבלים את המגיע להם, גם אם המעסיק הינו חברה בע”מ, עמותה, או מעסיק פרטי.

בנסיבות דנן עומדים העובדים פעמים רבות חסרי אונים וחסרי ידע בדבר האופן שבו יוכלו לגבות את המגיע להם.

רבים אף פונים לבתי הדין לעבודה ולאחר שנים של ניהול הליכים מקבלים פסק דין על חלק קטן מהנדרש מן המעסיק, ומוצאים עצמם מול שוקת שבורה מאחר  והמעסיק/ה חדל מכל פעילות.

הח”מ, לשעבר היועץ המשפטי של ההסתדרות במרחב נתניה, העוסק בתחום דיני העבודה, בניהול מחלקת גביה בהוצל”פ ובנקיטת הליכי פירוק ו/או פשיטת רגל נגד המעסיקים שאינם מסוגלים לפרוע את חובם, גיבש את המדריך המשפטי לעובד לגביית החובות כפי שמפורט להלן.

הפעולות בתמצית שיש לנקוט על מנת לממש את זכויות העובד בצורה המהירה והטובה ביותר מוצגים לפניכם:

  1. לפנות לעו”ד המומחה בדיני עבודה לשם בחינת הזכויות והכספים המגיעים לעובד ע”פ תקופת עבודתו, ההסכמים הקיבוציים ו/או צווי ההרחבה החלים עליו וכו’.
  2. כאשר מדובר בדרישת פיצויי פיטורים וסכום הכספים הנמצא בקופת הפנסיה/ ביטוח מנהלים וכו’ כל שיש לעשות הוא לקבל מהמעסיק מכתב פיטורים, טופס 161 ומכתב העברת הזכויות בפוליסה לעובד על מנת לקבל את הנדרש.
  3. כאשר ישנם סכומים נוספים לדרישה. יש לנקוט בהליך של פירוק החברה או העמותה או הכרזתו של המעביד בפשיטת רגל.
  4. לאחר שהמעסיק פשט רגל או שעל מעסיק פרטי ניתן צו כינוס יש להגיש לאלתר ולא יאוחר מ- 6 חודשים מאותו מועד הוכחת חוב ולהפנותה בשלב הראשון לכונס הנכסים , בדרך כלל ישנו מנהל מיוחד האחראי לבדיקות הוכחות החוב. ניסחתי מחדש.
  5. להוכחת החוב יש לצרף את כל האסמכתאות הנדרשות על מנת לקצר ההליכים ולמנוע סרבול. כמו כן, גם יש לעקוב על כך שהמנהל המיוחד מאשר את כל הסכומים המגיעים לעובד.
  6. בהגשת הוכחת החוב יש לבחון היטב כיצד לנסחה ואיזה רכיבים לתבוע ואיזה רכיבים לא לתבוע על מנת להקטין את שיעור המס שיחול על כספים אלה מאחר ושגיאה בפירוט הוכחת החוב עלולה להוביל לחיובי מס נכבדים.

7.על מנת שהמנהל המיוחד יבדוק את הוכחות החוב יש לשלם לו ישירות או באמצעות כונס הנכסים הרשמי תשלום של כ-320 ש”ח להוכחת חוב אחת.

8.אם המנהל המיוחד שוגה בהחלטתו יש לשכנע אותו כי שגה, אופציה אחרת היא לנקוט בהליך של ערעור לבית המשפט המחוזי תוך 45 יום על מנת לחייב את המנהל המיוחד לאשר את הוכחת החוב על פי המגיע לעובד.

9.הסכום המקסימלי המשתלם הינו שלוש עשרה פעמים השכר הממוצע במשק העומד על כ- 120,000 ש”ח בניכוי 4%. בתוספת כ-19,000 ₪ בגין הפרשות לקופת הפנסיה שלא הועברו בשנה האחרונה.

Related Post

האחיות דסקל נלחמו בקורונה

Posted by - June 8, 2020 0
יונת, נועה, אוריה ושיראל דסקל, התנדבו כולן במד”א כשהיו נערות. יונת, האחות הבכורה, המשיכה לעבוד בארגון והפכה לפראמדיקית בכירה, ואחיותיה…

כיצד תבחרו נכון בר מים?

Posted by - September 22, 2020 0
בר מים זהו הדבר הטוב ביותר עבור כל אחד, במיוחד כאשר יש לכם ילדים קטנים או גדולים בבית אתם יכולים…

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Accessibility