"כל מסילת רכבת כאן היא התשובה לאותן מסילות רכבת שהובילו יהודים חסרי אונים וחסרי ישע, תוך הפעלת מכונת מלחמה אדירה, אל מותם"

9 0

אמש (רביעי) נערכה עצרת הזיכרון הממלכתית לציון יום השואה והגבורה במשואה, המכון הבינלאומי ללימודי השואה, בתל-יצחק בסימן "השחרור: בין כאב לתקווה". הטקס נערך במעמד יו"ר משואה – פרופ' יצחק קשתי, ח"כ ישראל כץ – שר התחבורה השר לענייני מודיעין ומ"מ שר החוץ, האלוף עמיקם נורקין – מפקד חיל האוויר ומנכ"לית משואה – איה בן נפתלי. בעצרת הודלקו 6 משואות זיכרון על ידי ניצולי שואה אשר לוו על ידי בני משפחותיהם וחיילי צה"ל. את המשואה השביעית, "משואת התקומה", הדליק הרב ד"ר בני לאו.

 photo-chen galili 1.5.19 -399

השר ישראל כץ בעצרת הזיכרון הממלכתית לציון יום השואה במכון משואה: "כל מסילת רכבת כאן היא התשובה לאותן מסילות רכבת שהובילו יהודים חסרי אונים וחסרי ישע, תוך הפעלת מכונת מלחמה אדירה, אל מותם" והוסיף כי "כשאני פועל להקים כבישים, נמלים, שדות תעופה ומסיבות רכבת, אני יודע שזה הניצחון האמיתי שלנו על מה שהנאצים ניסו לעשות" ובנימה אישית סיפר שכשמונה לשר לראשונה אמר לו אביו: "היום ניצחתי את הנאצים".

הרב ד"ר בני לאו שהדליק את משואת התקומה: "כוח החיים של אבי ובני דורו היה זה שהביא אותנו אל עוצמת הרוח ובניין הכוח של החברה בישראל. הוא זה שנטע בי את האמונה שבידי האדם היכולת להשמיד ולהחריב ובידי היכולת לבנות ולנטוע. את כל כוחות החיים שהיו לאבי לצאת מתוך ההפיכה ההיא מתחייב אני בשם בני דורי להשקיע כאן על פני האדמה הזו כדי להוסיף קומה ועוד קומה לבניין העם בארץ".

מפקד חיל האויר האלוף עמיקם נורקין: "אלה ששרדו את התופת, היה להם חזון משותף, להקים בית לעם שכמעט ונכחד. בתקוותם היוקדת הובילו תהליכים בתקומת ישראל, בתחומי המידע, התעשייה, החנוך, המשפט ובתחומים רבים נוספים. מעל 140 טייסים לשעבר בחיל האוויר היו ילדים בשואה. אחד מהם היה אריה עוז שהדליק זה עתה משואה. הילד הזה הפך לאחד ממשחררי החטופים במבצע אנטבה והפך למפקד אמיץ המוביל את חייליו, אבא לקצינים המשרתים בצה"ל. תקוות הניצולים היא מצפן עבורנו, הממשיך להנחות את עשייתנו. יש לנו הרבה במה להתגאות".

פרופ' יצחק קשתי, יו"ר משואה: "העצרת הערב מוקדשת ליום השחרור של הניצולים. ידענו, לפחות רבים מאיתנו, שהשחרור הוא חלקי ושהשגתו כרוכה בקשיים רבים. ידענו שהשחרור הציל אותנו ממוות אך ידענו שאין בכוחו להשיבנו למי שהיינו. הבנו שהשחרור הוא אינו יום אלא מהלך, שהשחרור הוא לתוחלת חייו של אדם, מ-1945".

 

 

 

 

**קרדיט תמונות חן גלילי

Related Post

הכבישים יותר מפוקקים, האמנם?

Posted by - 12 בספטמבר 2021 0
כולנו מרגישים את העומס בכבישים בשעות הבוקר ואחר הצהריים, אך האם ההרגשה מוצדקת או שלכולנו זיכרון קצר ועומסי התנועה היו…

בשם השמש

Posted by - 21 במאי 2019 0
בסוף השבוע יצוין ברחבי העולם יום "מקדם ההגנה הבינלאומי (Don’t Fry Day); אז איך זה שבמדינה שטופת השמש שלנו, כל-כך…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות