כל מה שצריך לדעת על תסמונת השלפוחית הרגיזה

5 0

תסמונת השלפוחית הרגיזה מתבטאת בתחושת דחיפות של מתן שתן בלי קשר למצב המלאות של השלפוחית. במאמר הבא נסביר מה גורם לתסמונת, איך מזהים אותה ומה ניתן לעשות כדי למנוע פגיעה באיכות החיים

פגיעה בתפקוד כיס השתן עלולה לגרום להופעת תסמונת השלפוחית הרגיזה. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא מדובר במחלה אך התסמונת בהחלט פוגעת באיכות החיים, בהתנהלות היום יומית של גברים ונשים  ובבריאותם של הסובלים ממנה.

מבוגרים בגיל הזהב מגלים לעיתים קרובות שהם סובלים מתסמונת השלפוחית הרגיזה וחווים בגללה תחושות של מבוכה וחוסר ביטחון. מבחינת שכיחות, תסמונת השלפוחית הרגיזה קיימת אצל 35% מבני ה-40 ומעלה, בעוד מתחת לגיל 40 היא מזוהה רק אצל 5%-7% מהאוכלוסייה הכללית.

מה גורם לתסמונת ואיך מזהים אותה?

יש מספר גורמים שידועים למדע ותורמים ככל הנראה להיווצרות של תסמונת השלפוחית הרגיזה. רוב הגורמים נובעים משינויים פיזיולוגיים שמתרחשים עם הגיל, כמו במערכת השתן ובמערכת העצבים. המאפיין המשותף לגורמים השונים היא הפגיעה בפעולת השלפוחית שמביאה לחוסר יכולת להתאפק – עם או בלי חוסר שליטה במתן השתן. כמו כן, לעיתים קרובות מתלווה לתסמונת השלפוחית הרגיזה תכיפות יומית ולילית בהטלת שתן.

תסמונת שלפוחית רגיזה שמלווה באיבוד שתן משפיעה לרעה על הבריאות הכללית. ההשפעה עשויה להתבטא בין היתר בצורך בטיפולים תרופתיים ושירותי סיעוד, בבעיות עור, בדלקות שתן חוזרות ונשנות, בנפילות ושברים בצוואר הירך ועוד.

הסימפטום העיקרי של תסמונת השלפוחית הרגיזה הוא תחושת דחיפות וקושי להתאפק. את הדחיפות שמתלווה לתסמונת ניתן לזהות באמצעות צורך מיידי להטיל שתן, לפעמים גם באופן לא צפוי ופתאומי. חשוב לציין בהקשר הזה שבמסגרת תסמונת השלפוחית הרגיזה, אין קשר בין תחושת הדחיפות לבין מידת המלאות של השלפוחית. היעדר הקשר הוא למעשה זה שמבחין בין תסמונת השלפוחית הרגיזה, לבין מצב תקין שבו תחושת הדחיפות גורמת לצורך עז להטיל שתן.

איך מתמודדים עם תסמונת השלפוחית הרגישה בגיל מבוגר?

אפשרויות הטיפול הקיימות בתסמונת השלפוחית הרגיזה משתנות לפי מצב המטופל, הרקע הבריאותי וגילו. אבחון של התסמונת מתבצע יחסית במהירות וכל מה שצריך לעשות הוא להגיע לרופא, כי בדרך כלל אין צורך בצילומים או ביצוע בדיקות פולשניות. בין לבין כדאי להשתמש בסוגים מומלצים של מוצרי ספיגה למבוגרים ולפתור את הבעיה בטווח הקצר.

אופציה אחת לטיפול בטווח הארוך היא לבצע טיפול התנהגותי לשלפוחית רגיזה ולשלב אימון של השלפוחית עם אימון של שרירי רצפת האגן לחיזוק השליטה. אופציה שנייה היא לשקול גירוי חשמלי לטיפול באי נקיטת שתן, או להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי טיפול תרופתי ממושך. בתוך כך, ניתן בכל זאת לברר על טיפול פולשני שמבוסס על הזרקת בוטוקס לדופן שלפוחית השתן, השתלת קוצב או ניתוח להגדלת נפח השלפוחית.

Related Post

מרים פיירברג עם קריאה לאומנים, רמי קלינשטיין בקמפיין לתחנות “דלק” וגם – קמפיין הצדעה מיוחד של העיר נתניה לצוותים הרפואיים בלניאדו

Posted by - November 18, 2020 0
הכירו את הגיבורים שמאחורי המסיכות: נתניה מצדיעה לצוותים הרפואיים בבית החולים “לניאדו” העושים לילות כימים ומעניקים טיפול רפואי מסור במחלקת…

מנכ”לים בהתרעת חירום

Posted by - January 31, 2023 0
עשרות מנכ”לי משרדי ממשלה כלכליים לשעבר כנגד המהפכה המשפטית עשרות מנכ”לים ומנכ”ליות של משרדי ממשלה כלכליים במסמך מיוחד – התראת…

חדשנות זה פה

Posted by - May 8, 2023 0
במסגרת תכנית “הזירה” העבודה על האתגר העירוני השנתי שנבחר ע”י הנהלת העיר – הגיל הרך בדגש על פעוטות בגילאי לידה…

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Accessibility