כל המידע על זכויות תושבים חוזרים במכס

10 0

מכס הוא מס המוטל על יבוא או יצוא של סחורות. תושבים חוזרים לעניין מכס הם תושבי ישראל, ששהו בחוץ לארץ שנתיים או יותר וחוזרים סופית לישראל או עולים בפעם שנייה, כהגדרתם בתקנות משרד הפנים או נכנסים אחרים שרשות המסים בישראל קבעה לגביהם, כי המעמד שלהם לגבי המכס הוא כמעמד תושבים חוזרים. לקבלת מידע על הטבות מס הכנסה ל לחץ 

ייבוא חפצי בית בפטור ממכס

תושבים חוזרים מעל גיל 16, אשר שהו מעל שנתיים בחו"ל, זכאים לפטור ממכס. הטבה זו חלה בדרך כלל במשך תשעה חודשים מיום החזרה ארצה.
ההטבה ניתנת על שני משלוחים בלבד, המכילים חפצי בית, כהגדרתם על ידי המכס וניתן לקבל פטור ממכס רק אם התושב החוזר לא השתמש בזכות הזו בעבר,
או אם השתמש בזכות הזו בעבר אבל התגורר בישראל עם החפצים שעליהם קיבל פטור, לפחות 6 שנים.

"משלוח" – מכולה או ארגז קרטון. משלוח של ארגז קרטון יחיד בפטור ממכס, ייחשב כניצול של הזכות למשלוח אחד מבין השניים המותרים.
"חפצי בית" – הם חפצים שניתן למצוא באופן רגיל בדירות מגורים, ובכללם ציוד ספורט ביתי, ריהוט גינה, ציוד קמפינג, ציוד משרדי- ביתי כמו מדפסת, פקס סורק וכדומה. 
לא ניתן לייבא בפטור ממכס מכשירים וכלים שהם תעשייתיים באופיים או שאינם נמצאים בדירת מגורים או בחצר.
ישנם פריטים רבים אשר יבואם מותנה בעמידה בקריטריונים הנקבעים מעת לעת על ידי הרשות המוסמכת, לדוגמה : גריל גז שיבואו מותנה באישור מכון התקנים, וטלפון נייד, שיבואו מותנה באישור משרד התקשורת, קורקינט ממונע, שיבואו מותנה באישור משרד התחבורה, ועוד. 

על מנת לשחרר את המטען מבלי לשלם מכס, יש להציג בפני המכס בישראל תעודת תושב חוזר והוכחה על ניהול משק בית בישראל (חוזה שכר דירה מבויל או חוזה רכישת דירה).
אולם, אדם יכול להיחשב תושב חוזר מבחינת רשויות המכס, גם אם לא הוכר ככזה על ידי המשרד לקליטת עלייה. לכן, גם מי שלא קיבל הכרה כתושב חוזר ותעודה מהמשרד לקליטה, רשאי לפנות למכס, למלא שאלון תושבות ולבקש הכרה כתושב חוזר לצורכי פטור ממכס.

ייבוא רכב מחו"ל

רשאי לייבא רכב לישראל ביבוא אישי –על פי הנהלים החלים על כל תושב ישראל, וללא הטבות.
עד ספטמבר 2012 תושב חוזר היה זכאי לפטור חלקי בתשלום מכס על ייבוא רכב.
ממועד זה רק עולה חדש המייבא רכב לישראל על שמו או רוכש אותו בארץ ממחסן רישוי של יבואני הרכב, פטור מתשלום מס-קניה, אך חייב בתשלום מכס בשיעור 50% + מע”מ.
ההטבה היחידה של בנושא רכב היא שניתן לייבא רכב בתנאי שטרם חלפו 48 חודשים ממועד ייצור הרכב, לעומת תושב רגיל שיכול לייבא רק בתנאי שטרם חלפו 24 חודשים ממועד ייצורו. המטרה היא למנוע כניסת רכבים ישנים לישראל.

הכנסת כספים לישראל ומחוץ לישראל

לפי תיקון חוק איסור הלבנת הון, כל אדם הנכנס למדינת ישראל או היוצא ממנה חייב לדווח על הכספים שברשותו בעת הכניסה לישראל או היציאה ממנה, אם שווי הכספים הוא לפחות 50,000 ש"ח. (עד התיקון, ניתן היה להיכנס לישראל או לצאת ממנה ללא צורך בדיווח עד לסכום של 100,000 ₪.) מדובר בחובת דיווח מוחלטת שנאכפת באמצעות קנס מנהלי עד לגובה 100% מהסכום שנתפס ולא דווח.
את הטופס ניתן לקבל בכל אחד מבתי המכס, וביחידות המכס שבמעברי הגבול.

אודות

כותב המאמר הנו שותף ומייסד משרד אמנון בן שושן ושות'. מומחה בתחום . מרצה בכיר במוסדות אקדמיים בקורסים בתחום הכלכלה והכשרת מנהלי כספים, חשבי שכר ויועצי מס.
משרד ומוביל בתחום החשבונאות והמיסוי על גווניו השונים, לרבות מס הכנסה, מס ערך מוסף, מיסוי מקרקעין, חוק עידוד השקעות הון ומלווה עצמאיים וחברות החל משלב הקמת עסק.
אתר המשרד מהווה פלטפורמה עשירה של מאמרים ומידע מקצועי בסוגיות מס שונות ורלוונטיות לרוח התקופה.

Related Post

זיכרון המעברות

Posted by - 30 ביולי 2019 0
לרבבות זכורה תקופת המעברות כאחת התקופות הקשות יותר, אך הייתה זו גם תקופה הרואית בה טובת הכלל גברה על טובת…

מצילים חיים

Posted by - 22 בפברואר 2022 0
קורס הכשרה נוסף למתנדבי יחידת חילוץ עירונית סע"ר  138 הסתיים השבוע היחידה צפויה להיות הראשונה שתגיע לשטח במקרה רעידת אדמה חזקה או אירוע…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות