כל אחת ואחד יכולים לרקוד

6 0


בין שלל חוגי המחול והריקודים השונים המוצעים לילדים בנתניה, קיימת קבוצת ריקוד מיוחדת במינה – קבוצת מחול במרכז קהילתי גלי ים במסגרת בית הספר למחול "גלים" המשלב ילדות וילדים בגילאי 8-14 בלי ועם מוגבלויות ברמות תפקוד שונות מבחינה פיזית, קוגניטיבית או שפתית.

את קבוצת המחול המשולבת יזמה המורה ד"ר מיכל זיטומר שמאמינה שכל ילד וילדה יכולים לרקוד –"לכל ילדה וילד יש כישרונות בתחומים שונים והיכולת לרקוד אינה תלויה ביכולת של הילד ללכת, לדבר, לראות, או לשמוע. גם ילדים שנולדים עם מוגבלות יכולים ליהנות ממוזיקה ולהביע את עצמם באמצעות גופם. אני רואה בתפקידי כמורה לגלות אצל כל ילד שמגיע אלי את היכולות שלו ולקדם אותו משם".

"אני רוקדת מאז שאני זוכרת את עצמי, מספרת מיכל. "התחלתי את דרכי בעולם המחול בבלט הקלאסי ומשם המשכתי גם למחול מודרני וג'אז. מאחר ולא ראיתי אפשרות שמחול לא יהיה גם חלק מחיי הבוגרים ותמיד אהבתי ילדים, בחרתי להמשיך בלימודי האקדמים בפקולטה למחול באקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים".

האם היה לך אירוע מכונן במהלך שנות לימודיך או עבודתך?

"במהלך לימודי הייתי מעורבת בפרויקט 'פר"ח' ושם התחלתי לעבוד עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים. הילדה הראשונה שחנכתי במסגרת הפרוייקט היתה עם שיתוק מוחין. יום אחד כשישבנו יחד בביתה, היא סיפרה לי שעצוב לה כשהיא הולכת למסיבות ולא יכולה לרקוד כי היא לא יכולה ללכת. היה לי מאוד קשה לקבל את זה שיש ילדים שרוצים לרקוד ואומרים להם שהם לא יכולים. אמרתי לה שאני חושבת שהיא יכולה לרקוד.   שמתי שיר ורקדנו ביחד לצליליו. היא היתה מאושרת. מאותו יום ידעתי שהמשימה שלי היא להנגיש את עולם המחול לילדים עם מוגבלות".

איך האירוע הזה השפיע עליך?

"המשכתי את לימודי לתואר שני בפעילות גופנית מותאמת כאשר בתזה שלי עסקתי בשינוי עמדות של ילדים עם וללא מוגבלות כלפי מוגבלות ומסוגלות לרקוד. משם המשכתי ללימודי דוקטורט שבהם חקרתי כיצד יוצרים מורים למחול בבתי ספר סביבה מכילה בשיעורי מחול. לאורך כל שנות לימודי המשכתי ללמד ילדים עם וללא מוגבלות בשיעורי מחול במסגרות שונות. עבודות הכוראוגרפיה שלי זכו בפרסים והוצגו בארץ, ובחו"ל".

מה ה"אני מאמין" שלך?

"אני מאמינה שלכל ילד יש כשרונות בתחומים שונים ושיכולת לרקוד אינה תלויה ביכולת של הילד ללכת, לדבר, לראות, או לשמוע. גם ילדים שנולדים עם מוגבלות יכולים להנות ממוזיקה ולהביע את עצמם באמצעות גופם. אני רואה בתפקידי כמורה לגלות אצל כל ילד שמגיע אלי את היכולות שלו ולקדם אותו משם".

כיצד נולד הרעיון לפתוח חוג מחול משולב?

"לפני שנה פנתה אלי אמא לילדה עם צרכים מיוחדים שרצתה לרקוד בלט ולא היתה אף מסגרת שהיתה מוכנה לקבל אותה. היא רצתה שאתן לילדה שיעורים פרטיים בביתה. הרגשתי שזכותה של הילדה לקבל חוג במרכז הקהילתי כמו כל ילדה אחרת ולא לרקוד לבדה בבית ללא חברה. ילדים עם מוגבלות נוטים להיות מבודדים בשעות שלאחר הלימודים מאחר ואין הרבה מסגרות של חוגים עבורם בקהילה ולרוב אין להם חברים שיגיעו לשחק איתם בבית. הבעיה של הבדידות החברתית חמורה יותר כשילדים לומדים בבתי ספר לחינוך מיוחד שנמצאים בעיר אחרת. רציתי שהילדה תקבל חוג במתנ"ס הסמוך למקום מגוריה. פניתי למנהלת המרכז הקהילתי גלי-ים והסברתי את מצבה של הילדה. האמנתי שישנם עוד ילדים בנתניה עם צרכים מיוחדים שמתקשים להשתתף במסגרת חוג רגיל ועדיין מגיעה להם ההזדמנות לקבל חוג. בניתי תכנית והתחלנו את הדרך, הילדה ואני, בשיעור יחד עם אימה ובמהלך השנה הצטרפו אלינו עוד ילדות והאמהות שלהן. הילדות עברו שנה שבה למדו לעבוד יחד בריקוד ולשחק יחד. הן למדו לקבל סגנונות מוסיקה שונים שכל ילדה אהבה והבאתי לשיעורים, הן התקדמו הרבה גם בגמישות, שיווי משקל, יציבה, זיכרון תנועתי, שמיעה מוסיקלית, ותקשורת בין-אישית. מעבר לזה בנינו קהילה חמה ומכילה גם עבור הבנות וגם עבור אמהותיהן שיכלו להגיע ולשתף בטיפולים שהן ניסו עבור הבנות, נופשונים ועוד". 

מיכל מספרת על מופע סוף השנה שהוכיח לכולנו שלפעמים חלומות מתגשמים. "בסוף השנה זכינו גם להגשים חלום עבורי ועבור הבנות ואמהותיהן כאשר הקבוצה עלתה על הבמה ורקדה במופע סוף השנה של בית הספר למחול.   היה גם מאוד מרגש עבורי שבסוף המופע, הבנות עלו לבמה יחד עם יתר תלמידות בית הספר והתמזגו ביניהן".

חן מסיקה, מנהלת בי"ס למחול סיפרה שבמופע סוף שנה "הקהל עמד עם דמעות בעיניים והריעו לבנות ולהוריהם דקות ארוכות גם כשהמופע הסתיים.  מאות הצופים הבינו שהיה אירוע מכונן, ושחלומות מתגשמים". 

מנהלת המרכז הקהילתי גלי ים, רותי שפיצר, מוסיפה כי במרכז הקהילתי ישמחו לראות רקדנים נוספים שיצטרפו לשיעור המחול המשולב, והוסיפה "כמרכז קהילתי עם חזון של מתן הזדמנויות לכל אחד ואחת, ושילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים, וכולי תקווה לראות עוד רקדנים ורקדניות מצטרפים לשיעור בלט שילוב המיוחד.

לפרטים והצטרפות: מתנ"ס גלי ים. 07796060, מיכל0543179604

קרדיט תמונות- מתנ"ס גלי ים

Related Post

היהלומים שלנו בצה"ל

Posted by - 30 בינואר 2024 0
גאווה נתנייתית: חמישה מתלמידי י"ב של הקונסרבטוריון העירוני עברו את המבחנים והתקבלו לשירות בתזמורת צה"ל. התלמידים המוכשרים: רימון פוגל (סקסופון)…

כנס המתגייסים המסורתי

Posted by - 19 ביולי 2023 0
כ-800 תלמידי יב', מועמדים לשירות צבאי או לאומי התכנסו לכנס המתגייסים המסורתי * המלשב"ים נהנו מהקרנה פרטית בסינמה סיטי וקיבלו…

"המדינה שלנו עשירה בתרבות"

Posted by - 25 באוקטובר 2018 0
פסטיבל אינזואגדה (אין זו אגדה) יתקיים ביום שני הקרוב, ה – 29.10, בשכונת נאות הרצל ויארח מאות אמנים. ביניהם תהיה…
כלי נגישות