כל אחד יכול לדאוג לדורות הבאים

8 0

״רעיונות לא שווים אלא אם הם מגובים במעשים. היישומים הקטנים ביותר שווים יותר מהכוונות הגדולות ביותר.״  (רובין שארמה)

טור אישי / מעיין אלרואי

לפני שנה בדיוק, הלכתי לחוף היום בנתניה – חוף ״בלוביי״ הקרוב לביתי. הלכתי עם שני חברים טובים ועם שלוש שקיות זבל כתומות גדולות. לאחר 20 דקות, יצאנו משם עם שלוש שקיות מלאות אך עם זבל רב שנותר על החוף, אילו היו לנו יותר שקיות, היינו אוספים יותר.

לפני כחודש קיימנו ניקיון בחוף זיקים. 90 אנשים השתתפו. בשעתיים אספנו מעל ל-650 ק״ג, אך גם כאן, כמו בנתניה, זבל רב נותר על החוף. משהו היה חסר כדי לאסוף עוד. בשונה מהניקיון הראשון, הפעם היו חסרים לנו אנשים. אילו היו איתנו יותר אנשים, היינו אוספים יותר.

הסרט המרעיש שיצא לאחרונה בנטפליקס Seaspiracy שבהחלט יגרום להפחתת אכילת בעלי חיים ימיים, כמו גם בספר ״לאכול בעלי חיים״ של ג׳ונתן ספרן פויר על החשיבות של הצמצום או הפסקת מזון מן החי לטובת עתיד הכדור – עתיד ילדינו.

אלו רק שתי דוגמאות מתוך אלפי מחקרים, סרטים, מאמרים וספרים שנעשו בכל השפות המדוברות על ידי המין האנושי בנושא משבר האקלים ואיך אנחנו יכולים להיות בצד המשקם במקום בצד ההורס.

בעוד מספר שנים, כשמצב המערכת האקולוגית יתערר עוד יותר, בני האדם יצטרכו להתמודד עם השלכות גוברות ומתעצמות כתוצאה מעצימת עין בעשרות השנים האחרונות וביתר שאת בימינו.

בבוא היום ישאלו אתכם ילדכם ״אמא, אבא, מה אתם עשיתם כדי למנוע את המצב הזה?״

מה תענו להם? תתרצו שהעולם קשה ובן אדם בודד לא יכול לשנות דבר? תשקרו ותספרו בגאווה על תפקידכם המרכזי בארגון שמנקה חופים עבור הכלל, מציל מזון עבור נזקקים ומטפל בבעלי חיים בזמן שבחגיגות יום העצמאות הזמנתם את כל המשפחה והחברים לעל-האש בחוף הים או בשמורת הטבע והשארתם את כל הזבל מאחוריכם?

בספרו ״ארץ חדשה״ כותב הסופר הנודע אקהרט טולה שהאנושות עוברת בעשורים אלו משלב ההישרדות (הדאגה הקיומית לאוכל, מים, גג וביטחון פיזי) לשלב המודעות, השלב שבו איננו רק חיים את חיינו בשביל להעמיד דורות המשך, אלא מודעים לדרך בה אנו חיים את חיינו ומודעים לדרך בה אנו מחנכים את צאצאינו – הדורות הבאים.

לכן, כשתשאלו מה עשיתם כדי למנוע את הסבל ההרס והכאב, תוכלו לבחור באחת משתי אפשרויות – לשקר או להגיד את האמת, ואם אנשי אמת אתם, גם פה תוכלו לבחור באחת משתי אפשרויות – או שעשיתם או שלא עשיתם. כי להגיד ״לא ידעתי״ כבר לא תוכלו לומר.

היום מציינים ברחבי העולם את ״יום כדור הארץ״. זה כמו יום העצמאות ויום הזיכרון ביום אחד. אנו חוגגים את חירותנו ואת הזכות שלנו להתהלך חופשיים בעולם הזה. בו זמנית, אנו זוכרים את הצער, היגון והכאב שבני האדם גרמו לביתנו היחיד, ויודעים שאם לא ניקח אחריות בראש ובראשונה על מעשינו אנו עלולים לגרום להרס הכדור במו ידינו.

אז מה אפשר לעשות?

לקרוא על התחממות הגלובלית ועל הגורמים לה באינטרנט. להצטרף אלינו לניקיונות, הצלות מזון, טיפול בבעלי חיים או לכל ארגון אחר בעל ערכים של דאגה לעתיד הדורות הבאים. להשאיר את הטבע נקי אחרי שביקרתם בו. להפחית צריכת מזון מן החי אצלנו ואצל ילדינו (הם יודו לכם על כך). לצרוך פחות, למחזר, ובעיקר תאמינו שביכולתכם לשנות את העולם! אנחנו כאן כדי לעזור.

הכותב הוא מעיין אלרואי, מייסד We Care For The Future

כתובת אתר האינטרנט: Wecareforthefuture.org

Related Post

המסייעת

Posted by - 15 בנובמבר 2022 0
מחסור כבד בסייעות בגני הילדים הכריח הוביל להקמת מיזם חדשני לגיוס כוח אדם מאת מיטל טובה ברחבי הארץ מורגש מחסור…

"חשיבות המוסיקה"

Posted by - 7 במרץ 2024 0
מעל 17000 מתלמידי העיר נתניה נחשפים השנה לסוד קסמה של המוזיקה  במסגרת תוכניות  סל תרבות ישובי  בכ – 240 פעולות שונות. …

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות