כיצד תלמדו את הילדים מהי אחריות?

8 0

כל הורה חושק בכך שילדיו יגלה אחריות כבר מהיום הראשון שנולד. כאשר הילדים מתבגרים אנו מתבאסים על כך שצריך לנדנד לילד לסדר את החדר, להוריד את הזבל, להכין שיעורי בית לנקות אחרי שאכל, או אפילו שישים את בגדיו בסל הכביסה. כדי לעשות זאת את הפעולות שנראות לנו כהורים מאוד יומיומיות, אנו חייבים לאמן אותם ולהעניק להם יותר סמכות ואחריות אישית. הדבר הוא לא משהו שנולדים איתו, אלא הוא ידע נרכש ולכן אנו כהורים מחויבים לתת לילדינו את הכלים המתאימים, כך שירגישו אחריות הן כלפי עצמם והן כלפי הזולת.

כאשר המשפחה מעדיפה לבלות זמן בבית, זו ההזדמנות הטובה ביותר לתת לילדים את הכלים הנכונים לפתח את האחריות שלהם. כדי להטמיע בהם  את מושג האחריות הם צריכים לחוות את האחריות בעצמם ולפתח אחריות אישית גם כשאתם לא לידם. ילדים אשר מקבלים אחריות לומדים בעתיד לתכנן משימות מורכבות, לשמור על סדר וארגון ולגלות התחשבות, מה שיותר אצלם סיפוק אדיר ועצמאות בהמשך דרכם.

זה לא אומר שצריך לעשות זאת דרך כעס או הענשה, יש המון דרכים ידידותיות לפתח אחריות בילדים וכדאי להכיר אותם ולהשתמש בהם בזמן אמת. אנו רוצים להשתמש בטכניקות אלו בצורה חיובית, כך שהילד ירגיש  חיובי, ולמקסם אותה כך שיחוש סיפוק, גאווה ועצמאות בהמשך חייו.

חלוקת משימות לכל המשפחה

בכל משפחה יש חלוקת תפקידים מוגדרת לכל אחד מבני המשפחה. אנו מציעים לעשות את החלוקה בצורה הוגנת ושקופה בין כל בני המשפחה, כך שתוכלו לדון על העניין וכל אחד יעסוק במה שהוא טוב בו מתוך בחירה ולא מתוך הכרח. אם תרכשו עגלת בובה הילדים ירגישו כלפיה אחריות וייצרו את ההבנה כי אתם עושים את זה כדי שיהיה יותר טוב ויותר נח לכולם בבית. תכתבו יחד רשימת משימות אישיות שבהן כל אחד אחראי על תחום האחריות שקיבל ובחר. אם יש משימות ששייכות למרחב המשותף, חלקו אותם שווה בשווה כך שכולם ירגישו שווים בבית. 

פעולות תגמול על לקיחת אחריות

תגמול הינו דבר חשוב מאוד אצל ילדים, הם צריכים להרגיש שהם הרוויחו משהו כתוצאה ממה שעשו. דבר זה יקנה להם סיפוק רב ואף ירצו לעשות זאת שוב ושוב. לכן, סכמו בינכם על הפרס שאתם מוכנים לתת כאשר הילד עומד בצורה מושלמת בתחום האחריות שלקח. לדוגמא: הוא יוכל להזמין חברים, לקבל ממתק, לעשות פעילות מש]חתי מיוחדת וכו'.

אם הילד לא עומד במשימות שנתנו לו, האחריות עליכם כהורים היא לדבר איתו ולגרום לו לרצות זאת בצורה חיובית.

נתינת חיזוקים חיוביים לילדים – חשוב מאוד!

כאשר הילדים עומדים במשימה כמו שצריך, תנו לו את התשבוחות שמגיע לו, חבקו אותו ועטפו אותו באהבה, כך הוא ירכוש ביטחון עצמי לגבי מה שעשה ויקבל בחזרה תחושת אחריות אישית וחברתית. כך הוא יבין כי יש דברים שצריך לעשות  גם אם לא תמיד רוצים.

אחריות צריכה להיות מותאמת לגילו של הילד/ה

ככל שילדים מתבגרים אנו ממליצים מאוד לשחרר כמה שיותר ולהעביר אליהם את מגוון האחריות שקשורה אליהם באופן אישי, כמו שעה מוגדרת לשיעורי בית, לנקות את החדר או לעשות כביסה. דבר זה יחזק בהם את תחושת הערך העצמי והביטחון העצמי. יחד עם זאת חשוב לתת להם גם את ההרגשה כי תמיד תהיו זמינים עבורם במידה ויצטרכו עזרה במה שהם עושים.

לסיכום:

צרו בילדיכם את ההבנה כי לקיחת אחריות היא דבר חיובי ומתגמל לאורך זמן. גרמו להם להבין בצורה חיובית ומתגמלת כי הדבר יהפוך אותם לעצמאיים מיוחדים, צ'פרו אותם במשחקים וצעצועים שהם אוהבים, ככה שיהיה להם את הרצון לעשות זאת.

קרדיט:freepik

Related Post

השבוע בכפר יונה: תיכון חדש

Posted by - 29 בנובמבר 2022 0
ראש עיריית כפר יונה, שושי כחלון-כידור, נפגשה עם לין קפלן, ראש המועצה המקומית תל מונד, ויצחק שעתאל, סגן ראש המועצה…
כלי נגישות