ייחודיות לדוגמה

6 0

מנהלי מחלקות לחינוך קדם-יסודי מרשויות במחוז הגיעו כדי ללמוד על העשייה החינוכית בחדרה, ובמיוחד המדיניות שמוביל אגף החינוך לייחודיות בגני הילדים. 

אגף החינוך של עיריית חדרה נבחר לארח מנהלי מחלקות לחינוך קדם-יסודי מרשויות ברחבי המחוז, ולהציג בפניהם את העשייה החינוכית הענפה המתבצע בגני הילדים.

המנהלים האורחים הוזמנו לסייר במוקדי העשייה החינוכית לילדי הגנים בחדרה, ביניהם מרכז חץ בטכנודע ומוזיאון החאן.

במרכז חץ, מרכז חינוך צעיר בטכנודע, לומדים ילדי הגנים את יסודות המדע.  באמצעות סיפורים ואגדות, התנסות וחוויה פעילה, חושפים את הילדים למושגי יסוד במדע ומחזקים את הסקרנות והרצון לנסות, לחקור ולגלות.

בנוסף סיירו בגני ילדים המייצגים את מדיניות הייחודיות בגנים שמוביל אגף החינוך בראשות מנהלת האגף סיגלית איציקוביץ ומנהלת המחלקה לחינוך קדם-יסודי גילה גואטה.

בין הגנים שנבחרו לארח את מנהלי המחלקות מרחבי הארץ היו גן ארבל וגן חוחית.

גן ארבל, זוכה פרס החינוך המחוזי לשנת תשע"ח, הוא גן חובה ממלכתי בשכונת ניסן בחדרה, אשר ייחודיותו בהיותו גן מתבונן ומצלם. במסגרת זו רכשו הגננות מצלמות דיגיטליות עבור הילדים והן הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי הגן. הילדים מצלמים ומתעדים תהליכים, ביקורים ופעילויות בגן, וכל התמונות מועברות לתיקיות אישיות במחשב. תיקיות אלה נגישות לילדים שיכולים להתבונן בתמונות באופן חופשי. השימוש במצלמה מעודד את הגילוי והחקר, ומזמן אפשרויות בחירה לתיעוד והקפאת רגע משמעותי, השונה בעיני כל ילד ובכך המדגיש את ייחודו. בנוסף, התחום מזמן יצירת קשרים חברתיים חדשים ומאפשר למבוגרים לראות את העולם דרך עיני הילדים. פרויקט הצילום בגן כולל בתוכו גם עקרונות לפיתוח מיומנויות שונות כגון שיתוף, גמישות, ביטוי אישי, יצירתיות ועצמאות.

גן חוחית, גן חובה בשכונת ברנדס, פועל כגן ייחודי לקידום אורח חיים בריא. ייחודיותו כמקדם בריאות נועדה להטמיע התנהגויות בריאות בקרב ילדי הגן ומשפחותיהם. זאת על מנת להגדיל באופן משמעותי את הסיכוי להתפתחות המיטבית של כל ילד בתחום הקוגניטיבי, רגשי-חברתי, שפתי-תקשורתי ותחושתי-תנועתי. אורח החיים הבריא משתלב בפעילויות והעשייה היומיומית בגן, תוך שימת דגש על תחומים כמו הקפדה על היגיינה, רווחה אישית והעצמה של כל ילדה וילד בהתאם לצורכיהם ורמת התפתחותם.

מנהלת המחלקה לחינוך קדם יסודי גילה גואטה, אמרה כי הסיור בשני הגנים המחיש היטב את מדיניות האגף לייחודיות בגני הילדים. גואטה הדגישה כי אגף החינוך מעודד גנים נוספים ליזום וליצור למידה משמעותית וחשיבה מחוץ לקופסה שתייחד את פעילותם.

חדרה היא הרשות הראשונה במחוז שהגדירה ייחודיות גנית ומפעילה את הפרויקט בגני הילדים העירוניים. בין גני הילדים הייחודים ישנו גן מתבונן ומצלם, גן בריאות, גן קולינרי, גן המקדם איכות סביבה, גן תנועה וספורט, גן יער (פעילות טבע), גנים מוסיקליים ועוד. לדברי גואטה מתוכננים גנים ייחודים גם בתחומים כמו שחמט ואמנות, וכן מתחם גנים בנושא זהירות בדרכים עם מגרש הדרכה קטן לקידום הייחודיות. רוב תחומי הייחודיות של הגנים מתבססים על תחומי הייחודיות והחוזקות של הגננות, ועל אגף חינוך המאפשר להן להביאם לידי ביטוי במערכת החינוך העירונית.

Related Post

אירועי פסח 2019 ב-ח-ד-ר-ה

Posted by - 14 באפריל 2019 0
מגלים עניין   "מגלים עניין" סדנה ליצירת עששיות עם מיכל אדלר. לפי סיפורי טיולים בארץ ישראל, לכבוד האביב וחג הפסח.…

חצויים

Posted by - 25 בנובמבר 2018 0
במסגרת העצמת הקהילה האתיופית יתקיים אירוע נוסף במסגרת תרבות במה ושיחה, ובמרכזו ההצגה "חצויה" שמתארת את הקונפליקט של צעירים בני…

נבחרת חדשה למועצת התלמידים והנוער

Posted by - 19 בינואר 2020 0
בבחירות דמוקרטיות חשאיות למועצת התלמידים והנוער בחדרה נבחרו יו"ר ובעלי  תפקידים נוספים במזכירות המועצה מאת ברק גולן בבחירות שקיימה מועצת…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות