יום המוזאונים הבין-לאומי 2020 – סיורים וירטואליים ופעילות מקוונות חינם בעשרות מוזאונים ברחבי הארץ

9 0

השנה, עקב סגירת המוזיאונים ברחבי העולם בשל משבר הקורונה יתקיים יום המוזאונים הבין-לאומי במתכונת מקוונת, עשרות מוזיאונים בישראל יפתחו את שעריהם הווירטואליים ויזמינו את הקהל לסיורים מקוונים בתערוכות ולקחת חלק בסדנאות, הרצאות, פעילויות יצירה אונליין ועוד.

"שעריהם של עשרות אלפי מוזיאונים בכל העולם ננעלו בשל משבר הקורונה" אומרת נאווה קסלר, יו"ר איגוד המוזיאונים ואיקו"ם ישראל, "אך אנו, אנשי המוזיאונים בישראל נחושים מתמיד בימים אלו לקיים את יום המוזיאונים ולעמוד בשליחותנו למען החברה, לטיפוח ערכי רוח, זהות, סובלנות ומורשת, שמחברים אותנו זה לזה, ומהווים את החוסן הלאומי והחברתי שלנו.

ל"ג בעומר, יום שלישי 12 במאי 2020.

איגוד המוזאונים הישראלי והמוזאונים השונים ברחבי הארץ מזמינים את הציבור הרחב "לבקר" בעשרות מוזאונים ברחבי הארץ לכבוד יום המוזאונים הבין-לאומי שיתקיים ב-12 במאי.

ג'ף קונס, כלב-בלון (כתום), 1994–2000 . צילום אלעד שריג

השנה, בשל סגירת המוזיאונים ברחבי העולם בשל משבר הקורונה יתקיים יום המוזאונים הבין-לאומי במתכונת מקוונת,  תחת הכורת: "מוזיאונים : מרחבים של שיויון  ורב תרבותיות".

עשרות מוזיאונים בישראל יפתחו את שעריהם הוירטואליים ויזמינו את הקהל לסיורים מקוונים ברחבי המוזיאון, בתערוכות הקבע ובתערוכות המתחלפות , לקחת חלק בסדנאות, הרצאות, פעילויות יצירה אונליין ועוד.

יום המוזאונים הבין-לאומי נחגג מדי שנה ברחבי העולם במהלך חודש מאי במטרה להגביר את המודעות של הציבור לחשיבות תרומתם של המוזאונים לחברה, לעודד אותו להרחיב את אופקיו ולהנגיש לקהל הרחב את תחומי המדע, האמנות, האדריכלות ומורשת התרבות – המוצגים במוזאונים.

חלל התערוכה- החדר שלי, צילום ג'ני כצנר – Yifat Shtern Levy

בין המוזאונים שייפתחו ללא תשלום לקהל הרחב : מוזיאון ישראל, מוזיאון הרצליה, מוזיאון תל אביב לאמנות, מוזאון ארץ ישראל, מוזאון ראשון לציון, המדעטק, מוזיאון ינקו דאדא, מוזאון האדם והחי ברמת גן, מוזאון כפר סבא, מוזאוני חיפה, מוזאון מגדל דוד, מוזיאון ה"החאן", בית האמנים ירושלים, צריף בן גוריון ועוד.

בין הפעילויות שיתקיימו במוזאונים השונים ביום זה: מוזיאון ארץ ישראל B בלוג הבלוג החדש של הביאנלה לאומניות ולעיצוב תל־אביב מציג תמונות, סרטי וידיאו ופודקאסטים המתעדים את העבודות המוצגות בתערוכת ענק שנערכת לראשונה במוזיאון ארץ־ישראל וכולל ראיונות עם יוצרי הביאנלה ומאפשר הצצה אל תהליך היצירה של אמנים, אוצרים ומעצבים מהבולטים בישראל.

במדעטק הדגמות מדעיות משעשעת בשידור חי,  ניסויים בהשתתפות לילדים בבית באפליקציית זום, מוזיאון תל אביב לאמנות יפרסם ביום המוזיאונים הבין-לאומי בפלטפורמות הדיגיטליות שלנו תכנים מיוחדים דוגמת הצצה לתערוכת הדגל שלו של האמן ג'ף קונס, שידורים ישירים בפייסבוק, סיורים וירטואליים בתערוכות המוזיאון ועוד.

 במוזיאון הרצליה  נפתחו שבע תערוכות חדשות ימים ספורים לפני סגירת המוזיאון בשל המצב, אך כעת המוזיאון מזמין לסיור וירטואלי המאפשר מבט קרוב בתערוכות אלו של: ליאוניד בלקלב, מיכל ממיט וורקה, עידו מרקוס, יאן ראוכוורגר, אהרן שאול שור, אלי שמיר ובדיוקנאות מאוסף המוזיאון. בנוסף, משולבים בסיור סרטוני וידאו, טקסטים וראיונות אודיו עם האמנים והאוצרים. 

מוזיאוני חיפה יעלו בדף הפייסבוק, באינסטגרם ובאתר מוזאוני חיפה , תכניים שיספקו חוויה תרבותית אלטרנטיבית לקהלים המגוונים : מבוגרים , ילדים ומשפחות בינהם :הרצאות מקוונות של מיטב המרצים, "בעקבות האמנות- סיור מודרך בתערוכות המוזיאון", סיורים וירטואליים בתערוכות המוצגות בימים אלה במוזיאונים השונין סדנאות DIY לילדים: סדנאות יצירה מצולמות שאפשר לבצע גם מהבית: סדנת קוולינג, – עיטור ברצועות נייר מגולגלות , סדנת מובייל – פסל שעקרון פעולתו מבוסס על שיווי משקל ומיועד לקישוט בתים, סדנת אנימציה MOTION-STOP – שתלמד באמצעות הסמארטפון האישי להכין סרטון אנימציה מקורי. 

צריף בן גוריון יקיים סיור מקוון באתר צריף בן-גוריון, הכרות עם השכונה בה גרו דוד בן-גוריון ואשתו פולה וביקור בבית המקורי שנשאר כפי שהיה, על פי צוואתו. בסיור הווירטואלי של 

מוזיאון כפר סבא ניתן לעבור בין התצוגות השונות, לחיצה על כל פריט מסומן תפתח כרטיסיית מידע מעשיר אודותיו. בנוסף יתקיימו סדנאות וידאו המיועדות לילדים בגילאי בית ספר יסודי, מגוון פאזלים היסטוריים לכל המשפחה עם רמת קושי הניתנת להתאמה אישית, שיעורי יוגה בגן הברון מנשה ועוד. 

מוזיאון ינקו דאדא מקיים סיור וירטואלי בו מדריכה ואוצרת מסיירת בתצוגת הקבע ובמקבץ התערוכות "שעשועי דושאן", בנוסף החל המוזיאון בהפקת סדרת תערוכות וירטואליות חדשות: כל תערוכה מציגה עבודות חדשות בבכורה עולמית, התערוכה הראשונה היא של האמן והסופר יוסי וקסמן "הגלגול, החרק, המגיפה והעולם",  הכוללת קולאז'ים דיגיטליים בעקבות פרנץ קפקא, שנעשו ע"י האמן בימים אלו וברקע משבר הקורונה העולמי. 

יום המוזאונים הבין-לאומי נחגג מדי שנה החל משנת 1977 וזוכה להצלחה רבה ברחבי העולם. בשנת  2017, הגיע מספר המשתתפים לשיא של כל הזמנים, מעל ל- 36,000 מוזאונים מ-157 מדינות ואזורים השתתפו ביום הפתוח, וארגנו פעילות ואירועים לציבור שביקר בתערוכות.

שיח זום בתערוכה שעשועי דושאן

יו"ר איגוד המוזאונים ואיקו"ם ישראל, נאוה קסלר: "שעריהם של עשרות אלפי מוזיאונים בכל העולם ננעלו בשל משבר הקורונה. אנו, אנשי המוזיאונים בישראל נחושים מתמיד בימיםאלו לעמוד בשליחותנו למען החברה, לטיפוח ערכי רוח, זהות, סובלנות ומורשת, שמחברים אותנו זה לזה, ומהווים את החוסן הלאומי והחברתי שלנו. ביום המוזיאונים פותחים המוזיאונים בישראל את שעריהם הווירטואליים ומזמינים אתכם לשפע של סיורים, יצירה, סדנאות, הרצאות ופעילויות".

רשימת המוזאונים הפתוחים ללא תשלום, שעות הפתיחה והפעילויות השונות מפורסמת באתר איגוד המוזאונים הישראלי www.icom.org.il  ובאתרי האינטרנט של המוזאונים ברחבי הארץ.

איגוד המוזיאונים ואיקו"ם ישראל: מייצג את מרבית המוזאונים בישראל ומונה מעל ל-1600 חברים המעורבים בכל תחומי העשייה המוזאלית. האיגוד פועל לקידום המוזאונים ופעילותם, ליצירת שיתופי פעולה בין המוזאונים בישראל, קידום מקצועי של סגל המוזאונים ובפיתוח קשרים מקצועיים עם מוסדות חינוך ותרבות בארץ ומחוצה לה. האיגוד פועל בזיקה לעקרונות איקו"ם, ארגון המוזאונים הבין-לאומי שמרכזו בפריז ושפועל בחסות אונסק"ו. איגוד המוזאונים הישראלי הוא האיגוד הלאומי המוכר שמייצג את ישראל באיקו"ם העולמי.

Related Post

אמנים בראשית דרכם

Posted by - 7 בפברואר 2018 0
ביום רביעי האחרון נערך טקס חלוקת מלגות של הוועדה לעידוד אמנים בני נתניה בראשית דרכם לשנת 2017   בטקס מרגש…

מכניסים את האמנות לפיתה

Posted by - 13 ביוני 2018 0
במסגרת תערוכת "עיניים גדולות" המתקיימת בגלריה על הצוק בנתניה, מוצגים דיוקנאות של אייקוני מוזיקה ותרבות שעוצבו על מצע של פיתה.…

מחול, השירה של הרגליים

Posted by - 22 בפברואר 2023 0
השנה סל התרבות העירוני יתמקד בתחום המחול. הצפי הוא כי רק השנה ייחשפו לתחום המחול כ – 14,000 תלמידים ב…

המדריך לבחירת פינת אוכל

Posted by - 3 באוקטובר 2019 0
חגי תשרי מעמידים את פינת האוכל הביתית במרכז. במיוחד עבור קוראי השבוע בנתניה ריכזנו שורה של טיפים לבחירת פינת האוכל;…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות