יהודה ברקן ז"ל: פטירתו של אהוב העם

8 0

 הבשורה הקשה על פטירתו של גיבור ילדותנו, שחקן הקולנוע, הבמאי והמפיק יהודה ברקן זצ"ל (בשנים האחרונות ראיתי שכותבים את שם משפחתו בארקן אבל אני גדלתי על ברקן), מעציבה וכואבת לי, כואבת לכולנו. אני כותב זצ״ל ומתכוון לכך כי הוא נפטר בליל שבת של פרשת נח, ולפי המסורת שלנו כל מי שנפטר בשבת הוא בוודאי צדיק. ילדיו שכיבדו את אמונתו האדוקה בשלושת העשורים האחרונים עיכבו את ההודעה על פטירתו עד לצאת השבת ואז מדינה שלמה נכנסה לעצבות על הסתלקותו של אדם אהוב, שהיה חתן פרס מפעל חיים של האקדמיה לקולנוע הישראלי. ר' יהודה נולד ב29 במרץ 1945 ונפטר ב23 באוקטובר 2020 מהנגיף הארור "קורונה" שפגע בו אנושות לצערנו. בן 75 בלכתו בטרם עת.

אהרון אורגד, המשנה לראש העיר נתניה, הממונה על התרבות והאירועים, יו"ר ועדת החינוך העירונית

שאלתי את עצמי השבוע כיצד זכה יהודה ברקן, שגדל כיהודה יחזקאל ברקוביץ', להורים יוצאי רומניה שניהלו את "קפה רימון" הידוע בנתניה של אז, שאומה שלמה תתאבל עליו. מה היה בנער השובב והמצחיק, כובש הלבבות היפה שגדל והתחנך בעיר שלנו נתניה, שחיבר אותו לכל העם? הגעתי למסקנה, גם על סמך היכרות מסויימת איתו, כולל ראיונות שניהלתי עימו בעבר בתפקידי כעיתונאי ואיש רדיו, שיהודה ברקן פשוט ניחן בקסם המיוחד הזה שמעניק לך יכול "לגעת" באנשים. בסרט, במתיחה, בבדיחה ואפילו ב"וורט" שנשא על דברי תורה או סיפור חסידי כלשהוא. תמיד ריתק והותיר את שומעיו מוקסמים. בלשון של הזמן הזה יגידו הצעירים ש"היה לו את זה!" השבוע למשל הופץ ברשת סרטון בן כעשר דקות המתאר את יהודה נושא דברים בכנס חסידי חב"ד ומספר להם בצורה מרתקת, ברהיטות ותוך שימוש בכל היכולות הורבליות הטבועות בו, כיצד הושפע מהרבי מלובביץ' וכיצד חזר בתשובה לאחר מלחמת המפרץ ב-1991. ברקן ז"ל מספר שהעובדה ש-39 טילים רצחניים נשלחו ע"י צבאו של סדאם חוסיין לעבר ישראל ואף לא אחד מהם גרם להרג יהודי, עובדה זו הסעירה אותו והוא הבין שבעולם קיימת "השגחה עליונה". הוא נדהם מכך שהרבי מלובביץ' אמר שהמלחמה תסתיים ביום חג פורים – וכך היה. מאז שכן יהודה האהוב בחיקה החמים של היהדות שקיבלה אותו בחום רב, כמו שחקן אדיר אחר, הרב אורי זוהר יבדל"א, שהשבוע ספד בהתרגשות ליהודה חברו. יצויין כי גם לאחר שחזר בתשובה לא חדל לעסוק בקולנוע וטלוויזיה והסריט תכניות בעלות זהות יהודית וכמו כן הגיש תכניות רדיו מרתקות בתחנות הדתיות. איש מוכשר ומגוון  באפן נדיר שלא היה משעמם לידו ולו רגע אחד. 

מי לא גדל על "צ׳ארלי וחצי", "חגיגה בסנוקר", טרילוגיית "אבא גנוב," והמשפט המרגש  בה "אנחנו לא ניפרד לעולם"… סרטי המתיחות ועוד עשרות סרטים בהם היה מעורב כשחקן, במאי, מפיק. בסרטים היותר מפורסמים שיחק בתפקידים ראשיים לצידו של שחקן ענק נוסף, זאב רווח יבדל"א שהיה גם חברו הטוב, לצד ניצה שאול ועוד דמויות מיתולוגיות בתרבות הישראלית. הותיקים יותר יזכרו בודאי את הסרט המעולה  "לופו" שבו ברקן הצעיר גילם אדם מבוגר ועשה זאת באופן מעורר השתאות. גם בשנים האחרונות למרות היותו אדם דתי לכל דבר ועניין נהנינו ממנו מתפקידי אופי מעולים. אני אישית התפעלתי מאוד מתפקידו בסידרת הטלוויזיה המעולה "פלפלים צהובים" שם ראינו שהשחקן הקומי יודע היטב גם לעשות תפקידי אופי מורכבים ומרתקים. איזו זכות היתה ליהודה ברקן-ברקוביץ׳ מנתניה שלמד בבית הספר היסודי הותיק "ביאליק" ובתיכון "אורט יד לייבוביץ'" , חניך "מכבי הצעיר" וחבר להקת פיקוד צפון, בלשמח את עם ישראל כולל בימים הכי קשים, וכידוע ההסטוריה הארצשראלית רוויה בתקופות קשות וכל פיסת שמחה היא זכות ענקית.

באופן אישי הערצתי ואהבתי אותו. אדם שכולו מאור פנים, אינו שוטח את בעיותיו והיו כאלה כולל כלכליות, אינו מתקרבן, ותמיד  מקסים ומשעשע ומותיר חיוך בפה. אז איך אפשר שלא להעריץ אותו?

יהודה ברקן היה שחקן ענק, במאי מחונן , מפיק כשרוני ובשלושים השנה האחרונות גם  איש חסד שגילה את האור ביהדות.

פגשתי אותו בפעם האחרונה בטקס לקריאת רחוב על שם יזם הקולנוע לאון אדרי ז״ל  ליד הסינמה סיטי בנתניה, וכמו תמיד היה מלא שמחת חיים ומקסים. יחד עם עמיתי למועצת העיר אדיר בנימיני הצטלמנו למזכרת. אף אחד לא שיער כשהצטלמנו שיהודה מלא החדווה יסתלק מעימנו כעבור כשנה. אשמור את התמונה.

השבוע בישיבת מועצת העיר נכבד את זכרו בדקת דומיה וכמובן שאני משוכנע שהעיר נתניה תנציח אותו  בהמשך כראוי לגודל אישיותו והאהבה שהעם הרעיף עליו. כממונה על התרבות בעיר בודאי שעוד נוקיר  בעתיד את מפעלות חייו של מי שהיה אבן יסוד בתרבות הישראלית, וניזום אירועים שיכבדו את דמותו הייחודית. 

יהי זכרו של גיבור הילדות שלנו ברוך לעד.

תמונה ראשית: מתוך ויקפדיה

Related Post

שפיץ מהיציע / אפי ישראל

Posted by - 14 בנובמבר 2018 0
דווקא כשציפו ממנה לנצח, מכבי נתניה אכזבה ונוצחה בביתה 1:0, מול מכבי פתח תקווה. הפסד ביתי שלישי העונה, רק 4…

צמחונות וטבעונות

Posted by - 2 בינואר 2018 0
בשנים  האחרונות ישנה חשיפה גדולה לתזונה צמחונית וטבעונית. הגישות נפוצות בעיקר מסיבות של אידיאולוגיה ומצפון והן מסיבה בריאותית-רפואית. ההבדל בין…

שפיץ מהיציע עם אפי ישראל

Posted by - 3 במרץ 2022 0
הניצחון 3:1 באשדוד קירב את מכבי נתניה לפלייאוף העליון, משחקים לקו הסיום של הליגה הסדירה, אסור לפספס את ההישג, במחזור…

שפיץ מהיציע / אפי ישראל

Posted by - 20 בפברואר 2019 0
מכבי נתניה בתנופה, ניצחון חוץ 4:1 על מכבי פתח תקווה סידר לנתניה כמעט סופית, מקום בפלייאוף העליון במחזור הבא נתניה…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות