חשוב לדעת: תופעות בריאותיות בקרב הורינו

11 0

כניסת ההורים לגיל השלישי מעניקה לנו הזדמנות לסייע בשיפור איכות החיים שלהם. איזה תופעות בריאותיות מזוהות עם השלב הזה, מה אפשר לעשות כדי לצמצם אותן ומה תפקידנו כילדים? הנה כל התשובות

עלייה בתוחלת החיים היא כמובן תופעה מבורכת שעוזרת לנו לבלות יותר זמן עם האנשים היקרים לנו. עם זאת, לעלייה בתוחלת החיים יש גם תופעות לוואי פחות רצויות. אלו מתייחסות בעיקר להיבט הבריאותי ולשינויים הטבעיים שעוברים על גוף האדם. כמו כן, יש לקחת בחשבון את השלב שבו אנחנו הופכים מילדים בלי דאגות לכאלה שאחראיים באופן ישיר על איכות החיים ובריאות ההורים.

את התופעות שמאפיינות את הגיל השלישי ניתן לחלק לשני סוגים. הסוג הראשון כולל בתוכו את המחלות הקשורות באופן ישיר לזקנה כגון אלצהיימר, ירידה קוגניטיבית וירידה בתפקוד הגוף לרבות הראייה, השמיעה, השיניים, העצמות והעור. הסוג השני הוא של מחלות שאותן הורינו עלולים להסתבר מתוך מבוכה, ובהן בריחת שתן, קושי בזיכרון וכדומה.

הפתרונות של הדור הוותיק כבר כאן

החדשות הטובות עבור ילדים להורים מבוגרים הוא שהמדע המודרני מביא איתו גם פתרונות. כך למשל ניתן להשיג חיתולים למבוגרים בקלות רבה מאי פעם, כמו גם להתייעץ עם רופא משפחה אונליין בשביל לקבל מרשם לתרופות גנריות. בין לבין, ישנה השקעה מאסיבית של משאבים בפיתוח מנגנונים שיעזרו לבני גיל הזהב להתמודד עם הירידה בכושר הקוגניטיבי שלהם.

הבעיה היחידה היא שהפתרונות לעיל לא באים על חשבון האחריות האישית שלנו. במילים אחרות, לא מספיק להפנות את ההורים לרופא משפחה – כי צריך לדאוג שהם יערכו את השינויים הנדרשים באורח החיים שלהם. לשינויים אלו יש השפעה דרמטית על איכות החיים בגיל הזהב ולנו כילדים יש תפקיד משמעותי בהטמעתם.

כך תצמצמו את תופעות הלוואי

השאיפה היא כאמור לסייע להורים להתמודד עם תופעות הלוואי של העלייה בתוחלת החיים. ראשית, עלינו לעזור להורים להרכיב תפריט תזונתי שיעניק לגופם את כל הוויטמינים והחומרים החיוניים. במקביל, כדאי לעודד את ההורים לנטוש משקאות ומאכלים מגרי שלפוחית, לצמצם למינימום צריכת מטוגנים ואלכוהול וכמובן להימנע לגמרי מעישון. אחת הדרכים לעשות זאת היא לתת להם דוגמא אישית, או לפחות להפנות את תשומת הלב שלהם להשלכות השליליות.

מלבד תזונה ותפריט שמותאם לאורח החיים של מבוגרים בגיל השלישי, צריך לעודד אותם לבצע פעילות גופנית. גם כאן השאלה העיקרית היא מה עושה להם טוב ובאיזו פעילות יש סיכוי גבוה יותר שהם יתמידו. אם יש צורך בכך, ניתן להצטרף להורים בחלק מהפעילויות ולנצל את הזמן כדי לבלות איתם.

בשורה התחתונה, תופעות בריאותיות שליליות הן חלק בלתי נפרד מהזקנה. הדרך להתמודד איתן היא להשתמש בכלים פרקטיים – כמו גם לערוך שינויים באורח החיים ולהבין את השלכותיהם לטווח הארוך.

 

קרדיט תמונה: www.pexels.com

Related Post

השבוע שרת הפנים איילת שקד הגיעה לביקור בנתניה, כדי לעמוד מקרוב אחר הסוגיות השונות המלוות את העיר

Posted by - 30 במרץ 2022 0
את הביקור פתחה ראש העיר בסקירה מקיפה, הנוגעת לאתגרים הרבים עימם מתמודדת נתניה. בין הנושאים המרכזיים אותם הציגה פיירברג לשרה ולצוותה – סוגיית הרחבת גבולות העיר,…

איך בוחרים מקלחון חזית?

Posted by - 2 בספטמבר 2020 0
בבחירת מקלחון חזית מתאים, השיקול הראשון צריך לענות על השאלה: מי ישתמש במקלחון? הדגם שתבחרו יהיה תלוי במידה רבה בסוג…

כמה עולה לעשות החזר מס?

Posted by - 1 בספטמבר 2021 0
קיימים אנשים רבים בישראל שמס הכנסה חייב להם כסף ואין להם מושג. אז כדאי שתדעו שיש סיכוי גבוה שמגיע לכם…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות