חרדת כלבים: כיצד נגן על חיות המחמד במצב חירום

8 0

אלפים מתושבי האזור התעוררו בבהלה לשמע אזעקות עולות ויורדות שהסתיימו בפגיעת רקטה בבית במושב משמרת; לא רק בני אדם לקו בחרדה, אלא גם בעלי חיים – בהם כלבים. 

 

בעקבות ההסלמה בדרום והפגיעה הישירה של טיל בבית במושב משמרת שגרם למותם של 2 כלבים ולפציעתם של נוספים, ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות ממליץ לציבור להיערך למיגון חיות המחמד כדי להקל עליהן להתמודד עם המצב הלא שגרתי.

לדברי ד"ר אבי צרפתי,  יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות: "היערכות מראש להגנה על בעלי החיים בעת חירום כמו מתקפת טילים, מלחמה או עימות, תאפשר לנו להגן עליהם טוב יותר ולמנוע את נטישתם בשטח. מרחב מוגן שהוכן על פי הנחיות פיקוד העורף יספק הגנה טובה הן לבני הבית והן לחיות המחמד השוהות בו".

כיצד ניתן להיערך מראש, במרחב הביתי המוגן, להגנה ושמירה על חיות המחמד?

"בכדי להתאים את המרחב הביתי המוגן גם לחיות המחמד, יש להכין מראש: כלים למזון ולמים, מיכל מים אטום ל-24 שעות ומזון המספיק ל-48 שעות שיאוחסן בשקית אטומה למקרה של פינוי. עיתונים ישנים ושקיות אשפה לפינוי הצרכים. במקרה של הודעת פיקוד העורף על פינוי, יש לדאוג לכלוב נשיאה לחתול או לכלב. את כלוב הנשיאה יש לסמן על ידי שילוט מפורט הכולל את הפרטים המלאים גם של הבעלים וגם של בעל החיים כולל שם הווטרינר המטפל וטלפונים בהם ניתן להשיגו. יש לוודא שבעל החיים יחוסן מראש בחיסונים תקפים ויקבל כל טיפול אחר שישמור על בריאות חיית המחמד והסובבים אותה. בנוסף יש להכין, בהתייעצות עם הרופא הווטרינר, מלאי תרופות מתאים לטיפול בשגרה ובחירום".

כיצד יש לנהוג בכלב או בחתול הביתי במהלך השהייה במרחב המוגן? 

"במהלך השהייה במרחב המוגן יש להקפיד שהכלב או החתול יהיו בתוך כלובי הנשיאה ולוודא שיש להם מים בכלוב. את הכלוב אפשר לפתוח רק לאחר שהתקבלה הוראת פיקוד העורף לצאת מהמרחב המוגן. חשוב מאוד לשמור על אווירה רגועה במהלך השהייה במרחב המוגן לטובת כולנו. תחושת לחץ וחרדה משפיעה הן על בני המשפחה והן על בעלי החיים שאתנו".

למרות שסיכוי אפסי שפיקוד העורף יורה על פינוי באזור נתניה, כיצד יש להיערך עם חיות המחמד?

"במידה והוחלט על פינוי או שהחלטתם באופן פרטי לעזוב את האזור, יש לקחת את חיות המחמד עמכם. אם אין לכם אפשרות לפנות את חיות המחמד, יש למצוא להן מחסה חלופי ולא לנטוש אותן. ישנן כלביות ברחבי הארץ, הפותחות את שעריהן לאימוץ זמני של חיות אלה, עד שתשובו הביתה בשלום".

 

 

 

 

 

Related Post

צה"ל קורא לך

Posted by - 17 בינואר 2018 0
  אגף הנוער והצעירים בעירייה מפעיל בימים אלה סדרה של מפגשים והרצאות, שיסייעו למועמדים לגיוס לקבל מידע שנועד להכין אותם…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות