חנוכת כיכר סן רמו 101 שנים לאחר כינוס הועידה החשובה

7 0

בקרוב: ברית ערים תאומות עם העיר סן רמו

101 שנה לאחר כינוסה של ועידת סן רמו –  נחנכה השבוע בנתניה כיכר על שמה של הועידה, ביוזמתו של שגריר ישראל באיטליה, ד"ר דרור אידר ובמעמדם של שגריר איטליה בישראל, ג'אנלואיג'י בנדטי, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל, חה"כ ויו"ר מפעל הפיס לשעבר, האלוף במיל. עוזי דיין, מרים פיירברג-איכר, ראש העיר, חברי מועצת העיר, עולים חדשים מאיטליה ואורחים יקרים .

הכיכר הוקמה בצומת הרחובות שדרות בן גוריון – צהלה.

מדובר בועידה בינלאומית אשר התכנסה בתום מלחמת העולם הראשונה,  באפריל 1920, ודנה בחלוקת האימפריה העותומנית בין המעצמות האירופיות  המנצחות.

בין היתר, הוחלט למסור לבריטניה את השלטון על ארץ ישראל ולמעשה להביא להגשמת הצהרת בלפור – שדיברה על יישוב מחדש של הבית היהודי בארץ ישראל.

ראש העיר, מרים פיירברג-איכר התייחסה להשפעתה של הועידה על תקומתו של עם ישראל: "אנחנו מציינים הערב מאה שנה ועוד שנה אחת לועידה שבה נפגשו בסן רמו נציגיהם של הממשלות בריטניה, צרפת, יפן, איטליה ויוון על מנת להרחיב ולאשר את הסכם "סייקס פיקן" משנת 2016 שערכו מרק סייקס, נציג משרד החוץ הבריטי ושארל פיקו, נציג משרד החוץ הצרפתי. הועידה בסן רמו אמצה את הצהרת בלפור והועידה את ארץ ישראל ההיסטורית לעם היהודי.

"אומות העולם הכירו בפעם הראשונה בעם היהודי כטוען לגיטימי על ארצו העתיקה ולמעשה בסן רמו נולדה מדינת היהודים."

בהמשך בישרה ראש העיר כי בקרוב סן רמו , העיר שהביאה לעולם צלילים ומוזיקה שמאחדת תרבויות בעולם כולו והעיר נתניה יכרתו ביניהן ברית ערים תאומות, שיתוף פעולה שנרקם בין השגרירויות בישראל ובאיטליה.

שגריר איטליה בישראל, ג'אנלואיג'י בנדטי, עמד בטכס על החשיבות ההיסטורית שבהחלטה שהתקבלה בוועידת סן רמו  והביע את גאוותו על כך שהעיר סן רמו אירחה ועידה שהייתה כה מכרעת להקמתה של מדינת ישראל.

הוא הודה לעיר נתניה ולעומדת בראשה על היוזמה "המקדמת את הידידות המתמשכת בין איטליה לישראל."

Related Post

חנוכה בפתח

Posted by - 29 בנובמבר 2022 0
עד לחג, נציג  אירועים לכל המשפחה במהלך חג האורים "באנו חושך לגרש": טיול משפחתי לאור עששיות להרפתקה ייחודית וחוויה שונה…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות