מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

פלנטה אחרת

שם הכתב: הילה מלקי מסלטי

לקראת פתיחת שנת הלימודים גיבש צוות פדגוגי בשיתוף יועץ מדעי ובליווי מינהל החינוך בעירייה והיכל התרבות העירוני, תכניות חינוכיות לפעילות תלמידים בפלנתניה – מרכז המדע, החלל והתרבות של נתניה  וכן…אוטוטו יוצאים לדרך. מדובר בתכניות חינוכיות שגובשו לפעילות תלמידים במתחם.

את התוכניות יזם הצוות הפדגוגי שנבחר לצורך העניין, בשיתוף ובליווי מדעי של ד"ר יגאל פת-אל ובשיתוף מינהל החינוך של העירייה, בראשותה של טובה דולב וכן היכל התרבות העירוני, בניהולו של בני אפרים.

התוכניות מיועדות לתלמידים בגילאיים השונים, מגילאי ד' ועד ח' והן נועדו לאפשר לתלמידים לערוך היכרות עם גרמי השמים, תוך שימוש במערכות שהותקנו בפלנטריום וכן שימוש באפליקציות למכשירים סלולאריים, בניית מפת כוכבים מסתובבת, תצפית באמצעות טלסקופים, בניית שעון שמש ועוד.

בין התוכניות שגובשו: השתתפות בימי שיא של אסטרונומיה בפלנטריום, הכוללים גם בניית מפת כוכבים מסתובבת להתמצאות בשמי הלילה, חוג אסטרונומיה והכרת השמים לילדים לתלמידי ה'-ו' וכן ז' – ח', שרובו ככולו יתקיים באולם הפלנטריום המשוכלל.

 

יש לציין כי הפלנתניה נחשב לאחד הפלנטריומים המתקדמים בעולם: מערכת הפלנטריום כוללת מערכת הדמייה מקצועית ומתקדמת של שמי הלילה, ומאפשרת הדמייה של תופעות אסטרונומיות באופן חוויתי, כאשר מספר האפשרויות הוא בלתי מוגבל – מהמחשה של תופעות אסטרונומיות בסיסיות, דרך הדמייה גרפית מתקדמת ביותר של כל גרמי השמים במערכת השמש, כוכבים ומערכות כוכבים כפולות, קבוצות כוכבים וגרמי שמים רחוקים. כל זאת באמצעות מסד נתונים של מיליוני גרמי שמים, חלקם ברמת פירוט וגרפיקה המתקדמות ביותר הקיימות כיום.

 

מלבד הדמייה של שמי הלילה, מאפשר הפלנטריום הדמייה והמחשה של תופעות הקשורות לפני כדור הארץ (Science on the Sphere) ובכללן, הצגה בזמן אמת של נושאים ובהם:  משטר הרוחות בכדור הארץ, אקלים, משקעים, טקטוניקה, לווינים, השמש ועוד, המחשה של מושגי היסוד הנלמדים בשיעורי הגיאוגרפיה בהקשר לאקלים, עונות השנה, וכדור הארץ בחלל.

 

כמו כן, מלבד התוכנה המתקדמת בנושאי חלל ואסטרונומיה, הפלנטריום המשוכלל מאפשר המחשה תלת מימדית  של גוף האדם (השלד) אטומים ומולקולות, לווינים וגשושיות וכן

מכניקה. בנוסף  מצוייד הפלנטריום בספריית סרטונים מתקדמת בנושאים שונים.

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן