מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

נלחמים על כל תלמיד

מנהל החינוך בעיר בראשות טובה דולב הציב לעצמו מטרה – נלחמים על כל תלמיד. זאת אל אף נתונים מרשימים לפיהם אחוז הנשירה עומד בעיר כיום על 0.6%

מאת : יאיר ישראל

מחלקות קידום נוער וביקור סדיר במנהל החינוך – אוחדו. המטרה של האיחוד הזה להביא להמשך צמצום ממדי הנשירה ממוסדות החינוך העומדים כיום על 0.6%. (לעומת 1.5% ממוצע ארצי )

מנהל החינוך, בראשותה של טובה דולב איחד לאחרונה את מחלקות קידום נוער וביקור סדיר, מתוך מטרה להמשיך ולצמצם את ממדי הנשירה בעיר ולתת יד לכל המשפחות, ילדים ובני נוער, שצריכים להשתלב בדרך מיטבית במערך החינוכי בעיר, לקראת סיום מוצלח של לימודיהם , גיוס לצה"ל ובכלל.

האגף מעניק מענה לילדים ונוער המתמודדים עם קשיים בתפקוד היום יומי בבית הספר, ילדים וצעירים שיכולים וצריכים להצליח וזקוקים לליווי נוסף של המערכת.

טובה דולב, ראש מנהל החינוך  מספרת ל"השבוע בנתניה"   בשיתוף מלא של ראש העיר, מרים פיירברג-איכר  המחלקה נלחמת  על כל תלמיד בעיר ועושה כל מאמץ כדי לצמצם את ממדי הנשירה ממערכת החינוך.

האגף בראשותו של איתן בר לב – כולל מערך של  קציני ביקור סדיר ועובדי קידום נוער שעובדים יחד עם  מערך החינוך הפורמאלי ומשולבים בתוכו. תפקידם לאתר וללוות תלמידים בסכנת נשירה ממערכות חינוכיות תוך קידום זכותו של כל תלמיד ללמוד במסגרת שתאפשר לו לממש באופן מיטבי את הפוטנציאל האישי שלו .

האגף כולל גם רשת של מועדוני נוער, המהווה מוקד משיכה לבני נוער בסיכון ובכלל. המועדונים מהווים מרחב מוגן המאפשר יצירת קשרים איכותיים עם אנשי הצוות ונערים בני גילם. לדברי בר לב, המועדון מאפשר מקום לפעילות קבוצתית, לשיח אישי ולפעילות חינוכית וערכית.  כל נער ונערה מקבלים במועדון תחושה שהם ראויים לטוב ביותר, שיש מי שמאמין בהם, ביכולות שלהם ובכוחם להשתלב בסביבה חברתית לגיטימית ולמצוא מענה לצרכיהם. המועדונים פועלים לחיזוק תחושת השייכות, הזהות והמסוגלות בקרב באי המועדון. בנוסף לפעילות בתוך המועדון מקיימים עובדי הנוער במקום סיורים בשכונה בה הוא ממוקם ליצירת קשר משמעותי עם בני נוער נוספים.

באגף קיים מערך של שלושה מרכזי היל"ה לתלמידים שנשרו ממערכת החינוכית, בהם מקבלים הנערים והנערות הזדמנות נוספת ללמוד ולקבל השכלה של 10 שנ"ל ו-12 שנ"ל. לכל נערה ונער נבנית תכנית לימודים אישית, המתאימה לרצונותיו/יה וליכולותיו/ה. הלימודים מתקיימים בכל שעות היום, בקבוצות קטנות ובדגש על יחס אישי. בנוסף מתקיימות מגמות שונות, שהן קורסים ייחודיים ברמה מקצועית מעיצוב שיער דרך תיקון טלפונים ניידים, התקנת מצלמות אבטחה ועוד. מסגרת אחת מיועדת לציבור הכללי, השנייה לנוער מרקע חרדי והשלישית לנערות.  המסגרות גם מלוות את הנערים והנערות במקרה הצורך למציאת מקומות עבודה מתאימים כמו בחברת בזק ואחרות.

יודגש כי בשנת הלימודים הבאה בכל בתי הספר התיכוניים בעיר  ימצא עובד קידום נוער כאשר תפקידו כאמור לאתר, ליצור קשר וללוות תלמידים ותלמידות, לחזק את המוטיבציה של אותו תלמיד ואת תחושת המסוגלות. כל זה נעשה בתיאום עם בית הספר ובשיתוף פעולה עם המשפחות.

דילוג לתוכן