חושפים את הטבע העירוני

8 0

בהובלת העירייה, ובשיתוף המשרד להגנת הסביבה, בוצע בחדרה סקר טבע עירוני לאיתור, אפיון, סיווג ומיפוי של אתרים ותשתיות טבע בעיר

מאת ברק גולן

ראש העיר צביקה גנדלמן והמשנה לראש העיר חדוה יחזקאלי, הממונה על תיק איכות הסביבה בעירייה, פתחו את כנס החשיפה הראשון לסקר טבע עירוני שהתבצע בחדרה בהובלת העירייה ובשיתוף חברת "נחלים" לפיתוח תיירות בחדרה, החברה להגנת הטבע, המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות הסביבה שרון כרמל שאף סייע במימון.

כנס החשיפה התקיים באיגוד ערים לאיכות סביבה שרון כרמל, בהשתתפות סגנית מנהל ומתכננת מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה נורית שטורך, ונציגים מהחברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, ונוספים.

יחזקאלי: "לפני כשנה הורה ראש העיר צביקה גנדלמן לבצע  סקר טבע עירוני, שיהיה כלי לפיתוח העיר ולתוכניות הפיתוח המתהוות, הקיימות והעתידיות שלה בכל הנוגע למאפייניה הירוקים. חדרה היא אחת הערים שאחוז השטחים הירוקים בה הוא מהגדולים בארץ. בתחומי העיר יש את יער חדרה, פארק השרון, פארק נחל חדרה, חוף ים באורך של 7 ק"מ, בריכות  חוף (בריכת יער, בירכת זיתא  ובריכת סאמר), גבעות כורכר, מצוקי ים ומגוון נופים מיוחד, ואת כל זה ועוד היה צריך לאתר ולמפות".

סקרי טבע עירוני מתבצעים במטרה לבחון את המצב הקיים באתרי הטבע והשטחים הפתוחים בגבולות הרשות, ולבצע איתור, אפיון, סיווג ומיפוי של תשתיות הטבע בעיר. הממצאים עומדים לרשות מערכות התכנון והניהול העירוני, ומסייעים בקידום תהליכי תכנון המתחשבים בתשתיות הטבעיות. המידע מהווה בסיס שימושי לתכנון עירוני בר-קיימא, התומך בשמירת הטבע לרווחת הציבור, בריאות וחינוך סביבתי.

למרות מאפייניה הירוקים הרבים של העיר, ולמרות גילה המופלג של העיר, לא בוצע עד היום סקר ומיפוי של תשתיות הטבע בעיר בצורה מסודרת. הסקר שהתבצע בשנה האחרונה מיפה בין היתר בריכות יער, שפך נחל המושך להקות כרישים, צמחים, זוחלים, מצוקי ים מחצבות ועוד.

בדברי הפתיחה לכנס הדגיש ראש העיר את מאפייניה של חדרה כעיר ירוקה שבורכה באתרי טבע ונוף יחודיים ומיוחדים. גנדלמן: "הנהלת העיר מכירה בחשיבותם של אתרי הטבע, ועומדים בפנינו אתגרים גדולים לדעת לנווט בין השמירה על ערכי טבע לבין המשך הבנייה והפיתוח של העיר, מבלי לפגוע בתשתיות הטבעיות ובאתרי הטבע ואף לשמר אותם".

בנכס השתתפו גם עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע, שסקר כיצד נהנים והופכים את הטבע לחלק בלתי נפרד מחיי העיר ובכך משפיעים על בריאות התושבים ויוצרים גאווה מקומית ביחודיות של העיר; אבי אוזן מרשות הטבע והגנים שהעלה על נס את בריכות החורף בחדרה; ברק עזריאלי  מעמותת הכרישים, שדיבר על תופעת הכרישים בשפך הנחל של פארק הנחל. את הערב הנחתה איריס ארבל מהחברה להגנת הטבע. בנוסף לכנס החשיפה, ובמסגרת חשיפת הסקר לציבור, מתוכנן בקיץ הפנינג באחד מאתרי הטבע של העיר.

Related Post

חיזוקים בדרך לכיתה א'

Posted by - 12 ביולי 2018 0
פרויקט שנועד להקנות כישורים חברתיים חיוניים לקראת המעבר מהגן לכיתה א', הופעל כפיילוט בגני ילדים בחדרה.  הסתיימה שנת הפעילות של…

חדרה נפרדת מכיכר המשטרה

Posted by - 10 במרץ 2021 0
באמצעות החברה הכלכלית חדרה החלה העירייה בביצוע העבודות לפירוק הכיכר המיתולוגית המאופיינת בעומסי תנועה, והפיכתה לצומת מרומזר ורב נתיבים חדרה…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות