חודש שמירת הטבע

12 0

רשות הטבע והגנים מציינת את חודש מרץ שנקבע כחודש שמירת הטבע בסימן "כך אנחנו שומרים על הטבע"

במהלך כל השנה אנחנו צריכים לשמור על הטבע . אבל חודש מרץ נקבע כי חודש שבו נגביר את המודעות של חשיבות השמירה על הסביבה שלנו.   רשות הטבע והגנים מעדכנת כי במהלך חודש זה תוכלו להיחשף למאמצים רבים מתוך מטרה  להעלאת המודעות של הציבור לנושא ולרתימתו לשמירה על הטבע.

מאת בניה גואטה  

היום העולמי לשמירת החי בבר מצוין החל משנת 2013 ב-3 במרץ .בחודש דצמבר האחרון פרסמה רשות הטבע והגנים את דוח העשור על מצב חיות הבר בישראל בו נחשף מצבן של אוכלוסיות חיות הבר בישראל, בהן אלו המצויות בסכנת הכחדה. בדוח נמצא כי ישנה גדילה של מינים מסוימים שנספרו בישראל אשר נמצאים בסכנת הכחדה חמורה, אך יחד עם זאת נרשמה דאגה מדאיגה בקרב אוכלוסיית הנשרים והלוטרות.

גן לאומי ירקון- תל אפק, הדרכות וסיורים. צילום זיו זגורי רשות הטבע והגנים

במהלך חודש מרץ, תוכלו ליהנות ממגוון פעילויות מצפון ועד דרום: כולן בסימן "כך אנחנו שומרים על הטבע" – בגולן בשמורת הטבע גמלא, לגלות על השבת צבאים לטבע, אישוש אוכלוסיית הנשרים ותחזוק השטחים הפתוחים עבור חיות הבר. בגן לאומי כוכב הירדן ליהנות מפעילות שתילה וזריעה של צמחים בסכנת הכחדה. בשבת השנייה של חודש מרץ שמורת הטבע הבניאס תציין 13 שנה לשביל התלוי עם פעילויות מהנות לכל המשפחה. בגן לאומי מגדל צדק תוכלו לצאת לסיורי פריחה ולהיחשף להיסטוריה של המצודה הצלבנית ולנוף הצופה לגוש דן ובגן הלאומי בית גוברין תוכלו לטייל ב"שביל הפריחה" באמצעות דף משימות המותאם לכל המשפחה, להיכנס למערות המרשימות וממסלול מיוחד בטבע.

צבי ארץ ישראלי בסביבת גן לאומי כוכב הירדן, צילום נמרוד להב, רשות הטבע והגנים

בנוסף לפעילות שתפתח את יום החי בבר, יתקיים בגן לאומי ירקון סיור למשפחות בין מקווי המים בין נופיו הקדומים שבגן הלאומי ואם הטבע בדם שלכם, שווה לכם להגיע לשמורת נחל פרת לפעילות חקר ומפגש ייחודי עם החי והצומח בשמורה ולחקור את עולמם של חרקים וזוחלים שחיים מתחת לאבן ומסתתרים מבני האדם ובשמורת טבע עיינות צוקים, תוכלו לפגוש את פקחי רשות הטבע והגנים ולשמוע מהם כיצד הם שומרים על מינים רבים של חיות בר וצמחי בר הנמצאים בסכנת הכחדה. פעילות ייחודית נוספת ששווה שתנגיש ותקרב את הטבע לקהל הרחב היא "רט"ג על הבר – חודש שמירת טבע בבאר שבע" – לילה של שמירת טבע בפאבים של העיר העתיקה בבאר שבע ולהכיר את עבודת הפקחים, האקולוגים, השיטפונות והחילוצים וכל מה שמעניין בטבע הישראלי.

שמורת טבע עינות צוקים צילום אור כהן רשות הטבע והגנים

רעיה שורקי, מנכ"לית רשות הטבע והגנים: "הטבע הישראלי הוא ביתם של מיני בעלי חיים רבים. השמירה על חיות הבר היא אחת מהפעולות המרכזיות ביותר של רשות הטבע והגנים. גם בימים אלו ישנן סכנות רבות שאורבות לבעלי החיים בטבע, ביניהם, צייד לא חוקי, אובדן וקיטוע בתי גידול, הרעלות וזיהומים, התפשטות מינים פולשים ועוד. כמו כן, באחריות כולנו לשמור גם על צמחי הבר המוגנים הגדלים בישראל. אני מברכת וגאה בעובדי ומתנדבי רשות הטבע והגנים, אשר עושים לילות כימים בשמירה על הטבע הישראלי, חיים ונושמים את הטבע ועושים למענו ולמען חיות הבר. אני מאמינה כי בעזרת הציבור נצליח להרחיב את ההגנה על חיות הבר מפני סכנת הכחדה ולהגן על אזורי המחייה שלהם. עלינו לדאוג כי המגוון הביולוגי בארצנו ישמר מוגן ובטוח גם עבור הדורות הבאים".

תמונה ראשית: שביל הפריחה בגן הלאומי בית גוברין צילום דנה ברנע רשות הטבע והגנים

Related Post

ליטא בנתניה

Posted by - 18 ביולי 2022 0
הפנינג ליטא בנתניה, במטרה להנגיש את תרבות ליטא לתושבי העיר – נערך ברחוב הרצל השבוע, בהפנינג חולקו עוגות וגלידות תוצרת…
כלי נגישות