מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

רק שלא נסריח

שם הכתב: ברק גולן

בימי הקיץ הלוהטים כולנו מבקשים דאודורנט אפקטיבי שימנע את ריח הזיעה ויעניק תחושה טובה, קרירה ורעננה יותר. אז מה חדש בתחום הכי מבוקש בקיץ הישראלי? מסתבר שהרבה.

הזעה היא תהליך פיזיולוגי טבעי של הגוף, שבאמצעותו אנו מקררים את עצמנו, שומרים על טמפרטורה קבועה, נפתרים מתוצרי לוואי של הפסולת המטבולית ומווסתים את התקינות התרמית בגוף. הדאודורנט, כידוע, נועד להפחית את הריח הרע מבית השחי בעזרת חומרי בישום המעניקים לאזור ניחוח סימפטי יותר.

את הדיאודורנטים ניתן לחלק לשתי קבוצות: דיאודורנטים הממסכים את ריח הזיעה ודיאודורנטים המונעים אותה (אנטי פרספירנטים).

"קבוצת הדאודורנטים הראשונה תכליתה למסך את ריח הזיעה – ריחות מסוימים אכן מצליחים לעשות זאת לזמן קצר, ואילו ריחות אחרים יוצרים תערובת של ניחוח הבושם עם ריח זיעה מופחת. קבוצה זו אינה מספקת מענה מוחלט למניעת הריח.

קבוצת הדיאודורנטים השנייה מספקת פתרון הולם ופועלת בשני מישורים: היא מנטרלת את הגורם לריח הזיעה – החיידקים ומאפשרת פעילות תקינה של בלוטת ההזעה ללא התערבות של אטימת הנקבוביות האחריות על הפרשת הזיעה מהגוף", אומר גל אלטמן – המדריך הראשי בחברת חלאבין.

שימוש מושכל

הדיאודורנטים פועלים למניעת ההזעה ונטרול ריח הזיעה למשך מספר מוגבל של שעות (לרוב מצוין בחזית המוצר מס' שעות מקסימאלי). אולם, האפקטיביות שלהם קשורה גם בתנאי האקלים, הפעילות הגופנית, התזונה ואף המצב ההורמונאלי שלכם.

לפני השימוש בתכשיר על בית השחי להיות נקי ויבש (רצוי לאחר מקלחת) על מנת לאפשר לו למקסם את פעילותו במניעת ההזעה/ זיעה. כמו כן אין למרוח דיאודוארנט או להתיז על עור אשר עבר גילוח. יש להמתין כ-24 שעות. כלל זה חשוב שבעתיים כשמדובר באנטי פירספראנט המכיל אלומיניום, היות והחתכים הקטנים שאינם נראים לעין, מאפשרים מעבר קל יותר של מלחי האלומיניום פנימה אל תוך הגוף.

האם מומלץ דיאודורנט עם או בלי אלומיניום?

הדאודורנטים למניעת ריח מכילים חומרים אנטי-בקטריאליים ואנטי-ספטיים, שמטרתם להגביל את שגשוגם של חיידקים החיים בבית השחי הגורמים לריח הרע ללא כל התערבות בפעילותן של בלוטות הזיעה, ואילו האנטיפרספירנט פועל באופן ישיר על בלוטות הזיעה להקטנה ולצמצום פעולת הפרשת הזיעה שמפריש הגוף. מוצרי האנטיפרספירנט מכילים מלחי אלומניום, הפועלים באופן ישיר על בלוטות הזיעה, מקטינים ומצמצמים את פעילותן להפריש זיעה. לא מעט אנשים סובלים מרגישות לאלומיניום ובנוסף האזהרות מפני מלחי האלומיניום בדיאודורנט הרווחות בשנים האחרונות – לכן עדיף (לבעלי עור רגיש בפרט) להשתמש בדיאודורנטים נטולי אלומיניום".

מה עם דיאודורנט המכיל אלכוהול. האם הוא מומלץ?

"רוב התכשירים הקיימים כיום להפגת או למניעת זיעה הם נטולי אלכוהול ומיוצרים על בסיס מים או סיליקון. ככלל, רצוי להימנע מתכשיר המכיל אלכוהול, שעשוי לגרום לגירוים בעור בעיקר על עור משופשף או מגורה לאחר גילוח".

מלבד הריחות השונים, מה ההבדל בין דיאודורנט לאישה ודיאודורנט לגבר?

"אכן קיים הבדל בין דיאודורנט המיועד לגברים ודיאודורנט שפונה לנשים. מעבר לריחות השונים, הדיאודורנטים המיועדים לגברים מכילים חומרים פעילים בריכוז גבוה יותר. כמו כן, כדאי ורצוי להשתמש בדיאודארנט מסוג תחליב היות והוא חסכוני יותר והכמות בו מדודה. יתרון נוסף בדיאודוארנט קרם הוא מרכיב הריח. המרכיב אינו קיים, ולכן אין התנגשות עם הבושם החביב עליכם".

מה בעצם התחדש בשנים האחרונות בעולם הדיאודורנט?

"העלייה בפופולריות של הפעילות הגופנית מחייבת זיהוי של מתן פתרונות לצרכים חדשים בפיתוח מוצרים נוגדי ריח זיעה. אם בעבר פעילות בחדר הכושר נתפסה כמעוזם של מפתחי הגוף בלבד, שהרי כיום חל שינוי תפיסתי רחב וגלובלי במסגרתו ההתייחסות לפעילות גופנית השתנתה והיום הפעילות הגופנית שכיחה בכל רבדיי האוכלוסייה (נשים, גברים, מבוגרים וצעירים כאחד). שינוי זה הוליד מציאות חדשה בה בעקבות האינטנסיביות המודרנית והמודעות לחשיבות הפעילות הגופנית, אנשים מזיעים יותר, והמציאות הזאת אילצה את ענף הדאודורנט למתן פתרונות ופיתוח טכנולוגי חדש. לא עוד תכשיר סטנדרטי ובסיסי, אלא תכשיר רב עצמה לפעילות רבה יותר. ובהתאמה SPORTS DEO – נועד למיגור ריח הזעה גם בפעילות גופנית מאומצת עד שבוע ימים", אומר יעקב ברדה, סמנכ"ל השיווק של תעשיות חלאבין.

"על הדיאודורנט מוטלת כידוע אחראיות גדולה ואתגר לא פשוט במניעת ריח זיעה אולם אם לתכשיר יש גם ערך מוסף שהמשתמש יכול לקבל ממנו זה בבחינת רווח אמיתי של המשתמש", קובעת ד"ר ג`ני שטיימן, נטורפתית, מומחית לקוסמוטולוגיה טיפולית ומדריכה בחברת מאג'יריי, שמוסיפה: "דיאודורנט קרם "פרש פלוס" של מאג`יריי מטפח את העור באזור בית השחי הודות לנוכחותה של תמצית צמח מרפא בשם Witch Hazel הידועה בשמה "אגוז המכשפה" הפועלת למניעת גירוים מאזורים שסובלים משפשופים רבים, כמו גם בהפחתת אדמומיות ובהרגעה מתחושות צריבה וגרד".

חברת שביט מציעה שני דיאודורנטים מטפחים ללא אלומיניום: האחד מועשר בשמן אובליפיחה המגן על העור, מטפח אותו ומסייע במקרים של פגעי עור שונים והשני בתוספת שמן עץ התה האוסטרלי, המופק מעלי הצמח Melaleuca Alternifolia, המסייע בהקלה במצבים של תחושת גירוי מקומי.

ואילו סבוקלם השיק דאודורנט אנטי-פרספרנט ייעודי לבעלי עור רגיש המכיל אלומיניום איכותי ונדיר מסוג זירקוניום, בעל מולקולות גדולות שאינן נספגות בעור. בנוסף מציינת היצרנית כי התכשיר נבדק ונמצא מתאים גם למי שרגיש לאלומיניום.

המותג דוקטור עור מציע בסדרת young צמד דאודורנטים (לו ולה) על בסיס אבץ פעיל המטהר את העור, מפחית ריח הזעה ומנטרל ריחות רעים וזאת מבלי לפגוע במנגנון ההזעה הטבעי. בנוסף מכילים התכשירים ויטמין E הנחשב לנוגד חמצון המגן על העור מפני נזקי הרדיקלים החופשיים, שמנים צמחיים – כותנה, קלנדולה וקמומיל לריכוך העור וג`ל אלוורה, התורם להרגעה מידית של העור.

ואילו במותג ניוואה מציעים את DRY FRESH – עם נוסחה פעילה המכילה שני רכיבים נוגדי זיעה הפועלים במיוחד נגד הרטיבות בית השחי. דאודורנט סטיק "דאו פיור" של ביותרם מכיל אלוורה אורגנית להגנת והרגעת העור בבית השחי, כמו גם תמצית תפוז אורגנית, גליצרול ושמנים שנועדו לווסת את פעילות הזיעה תוך נטרול הניחוח הרע. מותג טיפוח הגוף אדידס (דנשר) מציע את Adipower – סדרה עם טכנולוגיה המאפשרת הגנה של עד 72 שעות, ואילו חברת וישי מציעה דאודורנט סטיק למגע עור יבש.

צילום אילוסטרציה – יח"צ

 

דילוג לתוכן